جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

میزبانی مازندران از سومین جشنواره ملی نمایش سیاه‌بازی - نمایش محتوای خبر

 

 

میزبانی مازندران از سومین جشنواره ملی نمایش سیاه‌بازی

دبیر جشنواره نمایش سیاه‌بازی گفت: سومین جشنواره سراسری نمایش سیاه‌بازی به میزبانی مازندران برگزار می‌شود.

میزبانی مازندران از سومین جشنواره ملی نمایش سیاه‌بازی

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، محمد جونیان ظهر امروز در نشست خبری که در سالن کنفرانس اداره‌کل ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد، اظهار کرد: هدف این جشنواره احیای نمایش سنتی ایران، احیای نقش سیاه، شناسایی نیروها و برگزاری مسابقه سراسری نمایش‌نامه‌نویسی سیاه‌بازی است.

وی افزود: این جشنواره پس از ۱۰ سال دوباره احیا می‌شود و تاکنون نمایش‌ها به‌صورت مداوم و مستمر اجرا می‌شد ولی جشنواره برگزار نمی‌شد اما نمایش سیاه‌بازی با ارائه طرح از سوی مازندران به دبیرخانه دائمی جشنواره تهران و موافقت آن برپا می‌شود.

دبیر جشنواره سراسری نمایش‌های سنتی سیاه‌بازی بیان کرد: امسال موفق شدیم دبیرخانه دائمی نمایش سیاه‌بازی ایران را با تلاش فراوان بگیریم.

جونیان تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره را ۴۷ اثر از ۲۰ استان و ۲۷ شهرستان عنوان کرد و گفت: آثار بسیار قوی به جشنواره ارسال شد و این جشنواره با حضور هفت گروه نمایشی از استان‌های یزد، همدان، تهران، گلستان، سمنان و زنجان به‌مدت چهار روز برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: بیش از ۱۵۰ هنرمند پیشکسوت و جوان نمایش‌های سنتی در این آثار از ۶ تا ۹ دی ماه به ایفای نقش در سالن سلمان هراتی اداره‌کل ارشاد اسلامی مازندران می‌پردازند.

دبیر جشنواره سراسری نمایش‌های سنتی سیاه‌بازی با بیان اینکه مردم با تئاتر و سالن تئاتر قهر شده‌اند، اضافه کرد: ما وسیله‌ای را برای آشتی مردم با تئاتر فراهم کنیم تا حرف دل مردم را بزنیم و این نمایش‌ها در وهله نخست گامی مؤثر در این وادی خواهد بود.

جونیان نقش رسانه‌ها را در رساندن پیام هنر و هنرمندان بسیار مهم دانست و گفت: رسانه‌ها نسبت به هنر متعهد هستند و در برگزاری این جشنواره برای پررنگ‌تر کردن این نمایش‌ها نیاز به همکاری رسانه‌ها است که خروجی جشنواره خوبی داشته باشیم.

وی ادامه داد: داوود فتحعلی‌بیگی، بازیگر و کارگردان تئاتر و رئیس دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی نمایش‌های سنتی، خانم مفید و آقای داداشی از مهمانان ویژه و داوران مرحله نهایی این جشنواره هستند.

دبیر جشنواره سراسری نمایش‌های سنتی سیاه‌بازی در پایان به عناوین نمایش‌های کمدی این جشنواره از جمله نبات و ربات، گل خندان و علیمردان خان، عروسک‌ها عاشق می‌شوند، طبیب اجباری، افاده‌ها طبق طبق، کل عنایت و نعیم و نعم اشاره کرد و گفت: جوایز ارزشمندی از لوح تقدیر تندیس و جوایز مالی برای آثار برگزیده درنظر گرفته‌شده است.

* اهمیت جایگاه نمایش سیاه‌بازی

درحاشیه برگزاری این نشست، مجید عالیشاه نماینده مؤسسه نقش و نگار در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: تئاتر به‌عنوان هنر نمایشی و سیاه‌بازی به‌عنوان بخش تاریخی این هنر ریشه در افکار طنز و جایگاه ویژه‌ای بین آحاد مردم دارد.

وی افزود: این هنر اکنون به همت گروه فخ و گروه‌های بازیگری کشوری در استان مازندران و شهرستان ساری در حال شکل‌گیری است و اهتمام ما و برگزارکنندگان سعی در کیفی‌سازی این امر است.

نماینده مؤوسسه نقش و نگار در پایان گفت: امید است با حضور هنردوستان، مردم شریف و مهمانان لحظات ماندگاری را در ایام برگزاری این تئاتر سراسری داشته باشیم.