رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

میزان مبتلایان به دیابت در گلوگاه 2 برابر نرم کشوری است - نمایش محتوای خبر

 

 

میزان مبتلایان به دیابت در گلوگاه 2 برابر نرم کشوری است

مدیر شبکه بهداشت و درمان گلوگاه گفت: میزان مبتلایان به دیابت در گلوگاه 10.3 درصد و بیش از دو برابر نرم کشوری است.

میزان مبتلایان به دیابت در گلوگاه 2 برابر نرم کشوری است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان گلوگاه، هادی نجفی در همایش مقابله با دیابت که به‌ مناسبت هفته سلامت در سالن فجر اداره فرهنگ و ارشاد این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به آمار بالای دیابت در گلوگاه، چندین سال متوالی است که در هفته سلامت، همایش مقابله با دیابت با هدف افزایش فرهنگ سلامت جامعه برنامه‎ریزی و انجام شده تا راهی برای حساس کردن جامعه هدف نسبت به مضرات و تبعات این بیماری باشد.

وی با بیان اینکه باید برای مراقبت و درمان دیابت کوشا باشیم و نکات بهداشتی درمانی را به‎خوبی رعایت کنیم، افزود: مصرف بالای مواد قندی، پُرنمک، نشاسته‎ای، پُرچرب، گوشت و غذاهای پُرکالری آن‌هم در کنار مشکلات روحی و روانی که بعضاً برخی افراد با آن مواجه هستند، همچنین کم‌تحرکی و چاقی از علت‎های مهم بیماری‎های غیر واگیر مانند سرطان‎ها، سکته‎های مغزی، بیماری‎های قلبی عروقی و دیابت هستند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گلوگاه با اشاره به اینکه 5 درصد جمعیت ایران مبتلا به دیابت بوده و این آمار در مازندران از 6 دهم درصد فراتر رفته است، گفت: اما در گلوگاه به 10.3 رسیده و در روستای «مهدی‎رجه» نیز 18.6 درصد است.

این مسئول بیان کرد: بیشتر مبتلایان به این بیماری در گلوگاه دارای دیابت نوع دو هستند و باید نسبت به تحرک کافی و شیوه مصرف مواد غذایی توجه بیشتری به‌خرج دهند.

نجفی با بیان اینکه شهرستان گلوگاه دارای بیشترین آمار دیابت استان مازندران  است، افزود: 10.6 درصد افراد در گلوگاه، به دیابت مبتلا هستند و این آمار در روستای «مهدی‌رجه» به 18.6 درصد رسیده که با توجه به جمعیت 5 درصدی دیابت در کشور و جمعیت 6 درصدی در مازندران، این آمار هشداردهنده است.

وی ادامه داد: در روستای دیگر این شهرستان یعنی «قلعه‌پایان» نیز آمار مبتلایان به دیابت بالای 12 درصد است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گلوگاه اظهار کرد: برای کنترل و اندازه‌گیری قند خون و ارائه راهنمایی‎های لازم به گروه هدف، آزمایشگاهی در همین زمینه در روستای مهدی‌رجه راه‌اندازی شده است.

وی در پایان با اشاره به برگزاری چندین همایش با هدف اطلاع‎‌رسانی به روستاییان در زمینه عوارض دیابت و راه‌های کاهش این بیماری، گفت: جشنواره غذاهای بومی محلی و برنامه‎های مشاوره‎ای در روستاهای هدف برگزار شده است.