جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

میراث ماندگار - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

میراث ماندگار

Loading the player...

عنوان  برنامه ای به مناسبت هفته وقف ، به تهیه کنندگی محمد رضا باقری مفیدی است  که از سیمای مرکز مازندران پخش می شود.
وقف سنت حسنه ای است که از دیرباز به اشکال گوناگون در تاریخ بشر وجود داشته و از جمله نهادهای حقوقی – اقتصادی است که توجه به آن اثرات و پیامد های مهمی در جامعه اسلامی بدنبال دارد. در واقع نهاد وقف از جمله نهادهایی است که می تواند از تکاثر ثروت در دست عده ای اندک جلوگیری نموده، زمینه ساز ایجاد روحیه همدردی و احساس مسئولیت افراد در قبال یکدیگر و بهره مندی همگان از مواهب خلقت باشد
فرهنگ وقف از آغاز در نزد ایرانیان جایگاه و قرب زیادی داشته است. واقفان به دلایل مختلف به وقف اموال خود می پرداختند ، از جمله عده ای به هدف کسب ثواب اخروی و برخی نیز به خاطر ارادت به ساحت مقدس ائمه معصومین (ع) و زنده نگه داشتن یاد ان بزرگواران این عمل خیر دست می زدند و یکی از راه های همدردی با جامعه، خصوصا با مردم فقیر و نیازمند ، احیای سنت حسنه انفاق در راه خدا و خلق خدا و اشاعه ی سنت حسنه ی وقف است.
نهاد وقف همزاد با انسان است، زیرا تمایل به انجام کار های خیر و سعی در پاسخگویی به نیاز های همنوعان ، یک تمایل فطری است و ریشه در آفرینش انسان دارد  و در میان جوامع انسانی صرف نظر از نوع عقاید و گرایشهای مذهبی تمایل به انجام کار های خیر و باز کردن گره  از مشکلات دیگران و دمیدن روح نشاط و شادابی در فضای زندگی همنوعان وجود دارد ، برای همین در زمینه وقف معارف دینی و تعالیم الهی و آسمانی برای رشد و تعالی روح ایثار و فداکاری جایگاه ویژه ای قائل  است و در جای جای سفارشات پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه معصومین (ع) بر انفاق و صدقه جاریه، احسان ، وقف و ایثار مال تاکید ، بلکه تاکید فراوان و سفارش اسلام قرار گرفته است، زیرا این سنت حسنه علاوه بر تزکیه نفس انسانی و ایجاد توازن اقتصادی و تعدیل ثروت در بین جامعه سبب تسکین آلام بشری و تقویت روح همبستگی و بالندگی جوامع اسلامی است.
آثار مثبت وقف در زمينه‏هاي اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي در جامعه ايجاب مي‏کند که در گسترش وقف تلاش جدي داشته باشيم؛در همین راستا سیمای مرکز مازندران با همکاری اوقاف و با دعوت از ائمه جمعه و ... در چگونگي ترويج و اشاعه‏ي فرهنگ وقف در جامعه ،برنامه میراث ماندگار را تقدیم به مخاطبان می کند.
 

سال تولید: آذر 95

تهیه کننده: محمد رضا باقرمفیدی
تصویربردار:شهابی
صدابردار:سوادکوهی
دستیار تهیه:مریم هادوی