سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

میانکاله به وضعیت دریاچه ارومیه تبدیل می‌شود - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

میانکاله به وضعیت دریاچه ارومیه تبدیل می‌شود

میانکاله به وضعیت دریاچه ارومیه تبدیل می‌شود


مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: کاهش بارندگی و خشکسالی از دیگر مشکلات استان است و رهاسازی آب در این تالاب باید صورت گیرد در غیر این‎صورت میانکاله به وضعیت دریاچه ارومیه تبدیل می‌شود.

میانکاله به وضعیت دریاچه ارومیه تبدیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، ناصر مهردادی پیش‎ازظهر امروز در نشست خبری که در سالن اجتماعات این اداره‎کل برگزار شد، اظهار کرد: همواره نگرانی‌ها درباره محیط زیست استان بوده و امیدواریم با کمک رسانه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد این مشکلات را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه مازندران از استان‌هایی است که به لحاظ زیست‌محیطی در کشور، تمام مناطق چهارگانه را داراست، افزود: پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت‎شده در دل مازندران جای گرفته است.

مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه 22 درصد از اراضی استان را مناطق چهارگانه تشکیل می‌دهد، بیان کرد: نگرانی‌هایی از لحاظ دریا و جنگل، بهره‌برداری نامطلوب از جنگل و بهره‌برداری بی‌رویه از دریا مورد بحث است.

این مسئول با بیان اینکه در طول سال گذشته برای بخش‌های مختلف صنعت، خدمات، گردشگری و ... نزدیک به 5 هزار و 42 جواز تأسیس صادر کردیم، ادامه داد: یک‌هزار و 770 مجوز بهره‌برداری هم در طول سال گذشته از سوی این اداره‌کل صادر شد.

مهردادی با اشاره به اینکه اگر 10 درصد از این مجوزها هم عملیاتی شود، نباید در استان مشکل داشته باشیم، تصریح کرد: گفته می‌شود محیط زیست جلوی فعالیت در استان را می‌گیرد اما این آمارها، خلاف برداشت‌ها از محیط زیست را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه 43 درصد از مشکلات استان مربوط به مسائل نقدینگی و بانک‌ها، 12 درصد مربوط به بیمه و تامین اجتماعی، 12 درصد مالیات، 18 درصد سایر موارد و کمتر از پنج درصد بحث محیط زیست است، خاطرنشان کرد: بیش از 95 درصد از مشکلات استان مربوط به مواردی غیر از محیط زیست است.

مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه موافق این شعار نیستم که می‌گویند محیط زیست مانع توسعه استان است، تصریح کرد: در آن پنج درصد هم مشکلات قانونی بوده که محیط زیست نسبت به صدور مجوز اقدام نکرده است.در اداره‌کل محیط زیست مازندران سال گذشته 68 هزار و 431 مورد نامه ورودی و 47 هزار و 648 مورد خروجی بوده است.

مهردادی با بیان اینکه از استان‌های پرچالش در محیط زیست هستیم، خاطرنشان کرد: با توجه به مسائلی که در دریا داریم، نزدیک به 100 ایستگاه مختلف را در ساحل، پایش زیست‌محیطی انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ایستگاه‌هایی دارای آلودگی بیشتر از استاندارد بوده که شنا در آن منطقه ممنوع اعلام و به محدوده دیگری منتقل شد، ادامه داد: کاهش بارندگی و خشکسالی از دیگر مشکلات استان است که به‌ویژه پس‌روی آب و خشک شدن در میانکاله داریم و نگران این موضوع هستیم و رهاسازی آب در این تالاب باید صورت گیرد در غیر این‌صورت میانکاله به  وضعیت دریاچه ارومیه تبدیل می‌شود.

مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه جلوگیری از ساخت‌وسازها در میانکاله از افتخارات این اداره‎کل است، یادآور شد: در میانکاله 12 هزار هکتار از اراضی را به محیط زیست برگرداندیم که در دست بانک زمین بود و برخی اراضی هم که به‌صورت زمین‌خواری تصرف شده بود را بازپس گرفتیم.

این مسئول با اشاره به اینکه در حوزه میانکاله فشارهای زیادی روی ماست، خاطرنشان کرد: میانکاله علاوه بر اینکه نگین تالاب کشور و مازندران است، یکی از زیست‎کره بین‌المللی است که دنیا به آن چشم دوخته اما عده‌ای که خود را دوستدار محیط زیست می‌دانند، می‌خواهند این منطقه را نابود کنند اما محیط زیست محکم ایستاده و تاکنون توانستیم از تخریب میانکاله جلوگیری کنیم.

مهردادی با بیان اینکه اگر فشارها اضافه شود کمربند انسانی را به دور میانکاله تشکیل می‌دهیم، اظهار کرد: در یک سال گذشته شاهد نفس کشیدن میانکاله بودیم و با کمک قانون در مقابل متخلفان می‌ایستیم.

وی با اشاره به اینکه برخی از کسانی که قصد تخریب میانکاله هستند در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند، گفت: از دستگاه قضایی استان برای حمایت ویژه در برخورد با تخریب‌کنندگان میانکاله تشکر می‌کنیم.