جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

موج شمالی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

موج شمالی

محقق،طراح،کارگردان:علی معصومی
نور و تصویر:تقی قاسم پور
صدابردار:سید محمود موسوی
تدوین:علیرضا امرا
تکنسین فنی:فرهاد مشک آبادی
موسیقی:حمید رضا دیبازر

یکی از شاداب ترین و با نشاط ترین تفریحات و حتی ورزش ها، شنا کردن در استخر و آب های آزاد است.
از آنجایی که دریا دارای چشم انداز و هیجان بسیار زیبا و بالایی است، همیشه و در همه حال طرفداران زیادی دارد.
عطر شالیزارهای برنج و نسیم روح بخش دریای خزر از جذابیت های سفر به استانهای
شمالی از جمله مازندران است که  که هر ساله افراد بسیاری را به طرف خود جذب می کند، اما در کنار این جذابیتها خطرهای پنهانی نیز وجود دارد که فقط افرادی از آن با خبرند که دریا را می شناسند و با خطرات آن آگاهند این افراد یا بومی منطقه هستند.
  هر ساله شاهدیم که صدها نفر از هموطنانی که برای گذراندن تعطیلات تابستان و اندکی تفریح به دریا می‌روند، به یکی از بدترین اشکال مرگ که همان غرق‌شدگی است، گرفتار شده، خاطره‌ای تلخ نیز در ذهن و جان بازماندگان بر جای می‌گذارند. با وجودی که در سالهای اخیر دلیل اصلی مرگ شناگران دریای خزر به خوبی شناخته شده است، لیکن اطلاع رسانی کافی در این زمینه صورت نگرفته و متأسفانه هر سال در فصل گرما، همان وقایع اسفناک سال قبل تکرار می‌شوند.
شنا در دریا هرگز مشابه شنا در استخر نیست و علاوه بر دانستن فن شنا و داشتن مهارت زیاد، باید ویژگیهای آب دریا را نیز شناخت. آب شور دریا در صورت برخورد با چشم، سوزش چشمی دردناکی ایجاد می‌کند و تمرکز شناگر را کاملاً از بین برده و او را در یافتن مسیر ساحل ناتوان می‌کند. در صورت ورود آب دریا به نای و ریه فرد، سرفه‌های شدیدی ایجاد می‌شود که عملاً شنا کردن را غیرممکن ساخته و شناگر کاملاً مستأصل می‌شود. ضربات امواج دریا، فرد را با خود به این سو و آن سو برده، تمام توان و انرژی وی را مستهلک می‌کنند. گل‌آلود بودن آبهای ساحلی دریای خزر موجب می‌شود که حتی با عینک شنا هم نتوان در زیر آب چیز زیادی مشاهده کرد و مثلاً ناحیه کم‌عمق را از عمیق تشخیص داده یا فرد در حال غرق شدن را در زیر آب یافت. فردی که در چنین شرایطی به دام افتد، بسیار دشوار بتواندخود را از مهلکه نجات دهد. ضمناً مطابق یک اصل، برای شنای افراد بالغ در آبهای دریایی با عمق بیش از یک و نیم متر، نه تنها آنها باید فنون شنا را به خوبی بدانند بلکه لازم است به توان فیزیکی و استقامات بدنی بالای خود نیز اطمینان داشته باشند. حتی با وجود مهارت بالا و توان بدنی فوق‌العاده، هنوز هم دریا جای امنی برای شنا نیست.

 

سال تولید: 1396