جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

موتور مقابله با خشکسالی در شالیزارها مازندران روشن شد - نمایش محتوای خبر

 

 

موتور مقابله با خشکسالی در شالیزارها مازندران روشن شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، نشای 110 هزار هکتار از شالیزارهای حوزه آبریز ˈ هراز ˈ واقع در مناطق مرکزی مازندران به دلیل کم آبی شدید در آستانه خشکسالی قرار گرفت و کشاورزان برنجکار را بر آن داشت تا از هم اکنون موتور پمپ چاه های کشاورزی را روشن کنند.

مقدمات کشت برنج در مازندران با خزانه گیری از اواخر اسفند آغاز می شود و با نشاء در ماه های فروردین و اردیبهشت در مناطق مختلف استان ادامه می یابد.

کشت برنج در مناطق غربی و مرکزی مازندران که بیشترین سطح شالیزارهای استان را دارد، زودتر از مناطق دیگر آغاز می شود و به دلیل آب و هوای سازگارتر با این محصول، زودتر هم به بار می نشیند.

دوره کاشت ، داشت و برداشت شالی در مازندران از زمان نشاء بسته به شرایط جوی 75 تا 90 روز است و شالیزارها نیز پس از مرحله نشاء تا به بار نشستن محصول به بیشترین میزان آب نیاز دارند.

اگر چه کم آبی برای برنجکاران مازندران در سال های اخیر به مشکلی عادی تبدیل شده است، اما رخ نمودن آن در حالی که هنوز فصل نشا در بعضی مناطق به پایان نرسیده و در مناطق دیگر هم شالیزارها به بیشترین میزان آب نیاز دارند، تاحدودی هشدار آمیز و ناامید کننده است.

نشانه ها و مشاهدات عینی کشاورزان مازندرانی و آمار و ارقام سازمان آب منطقه ای از میزان بارش برف و باران در زمستان سال پیش حاکی از احتمال بروز خشکسالی در فصل زراعی جاری بود، ولی اغلب کشاورزان امیدوار بودند این مشکل اواخر ماه خرداد و بیشتر در فصل تابستان ایجاد شود.

با این وصف در حالی که هم اکنون نیمه اول ماه اردیبهشت پشت سر گذاشته شده، مشاهدات خبرنگار ایرنا و اظهارات کشاورزان نشان می دهد که دبی بعضی از رودخانه های استان در یک هفته اخیر به صفر رسیده است.

در بعضی از رودخانه های مرکزی مازندران از جمله ˈ کاری پی ˈ ، ˈ وازررود ˈ ، ˈ سیترو ˈ و

ˈ چولرود ˈ در چند روز گذشته آبی جریان نیافت و همین وضعیت سبب شده است تا کشاورزان از جدی بودن خشکسالی نگران شوند.

هم اکنون شالیزارهای آمل، بابل، قائمشهر، بابلسر، فریدونکنار و محمودآباد که در حوزه 110 هزار هکتاری آبریز هراز قرار دارند، بشدت با کم آبی مواجهند و از هم اکنون شالیکاران از طریق پمپ از چاه ها، آب زیر زمینی را استحصال می کنند.

برنج عمده ترین محصول کشاورزی مازندران است و هر سال بیش از ‎ 240هزار هکتار از اراضی این استان زیر کشت این محصول قرار می گیرد، محصولی که نیاز به آب فراوان و مستمر دارد.

ˈ محمد هاشمی ˈ، دهیار روستای ˈ کروکلا بالا ˈ از بخش ˈ لاله آباد ˈ شهرستان بابل با بیان اینکه برنجکاران منطقه از شدت کم آبی و قطع دبی آب رودخانه ها نگران هستند، به خبرنگار ایرنا گفت: به نظر می رسد تقسیم آب در بالا دست به صورت عادلانه و درست صورت نمی گیرد.

وی افزود: هر چند بر اساس اظهارات مسوولان شرکت آب منطقه ای کم آبی وجود دارد، اما اگر تقسیم بندی آب در محل سدی که بر روی رودخانه هراز بسته شده، بدرستی و عادلانه صورت گیرد، نباید از هم اکنون دچار کم آبی شدید و قطع جریان آب در رودخانه ها باشیم.

او ادامه داد: اینکه هفت روز جریان آب در یک رودخانه معروف مانند کاری پی قطع شود ، نشانه بی عدالتی در تقسیم و توزیع آب است.

دهیار روستای کروکلا بالا از روشن شدن موتور پمپ چاه های کشاورزی در روستاهای بخش لاله آباد خبر داد و بیان داشت: برداشت آب زیر زمینی هزینه تولید برنج را 25 تا 30 درصد افزایش می دهد.

وی از مسوولان شرکت آب منطقه ای خواست تا در نحوه توزیع آب و نوبت بندی نظارت بیشتری کنند تا به یکباره دبی رودخانه های مختلف به صفر نرسد.

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران هم در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به کاهش میزان بارندگی استان در سال آبی جاری، گفت: بررسی و تحلیل داده های آماری از میزان بارندگی نشان می دهد که میانگین بارندگی در مازندران از ماه مهر تاکنون در مقایسه با میانگین بارندگی 36 سال گذشته بسیار کمتر بوده است.

ˈ رمضان طهماسبیˈ افزود: میزان بارندگی در استان از ماه مهر سال گذشته تا پایان فروردین امسال 450 میلی متر با حجم 11میلیارد و 700 میلیون متر مکعب برآورد شد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال پیش 39 درصد کاهش نشان می دهد.

مدیر آب منطقه ای مازندران همچنین با اشاره به کاهش 39 درصدی میزان آبدهی رودخانه های استان در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال پیش، گفت: تجزیه و تحلیل میزان بارندگی به روش داده کاوی (اس پی آی) و بر اساس داده های 76 ایستگاه تحقیقاتی این مدیریت و مقایسه آن با داده های 36 ساله استان صورت گرفته است.

وی افزود: امسال 43درصد مساحت مازندران در معرض خشکسالی قرار دارد.

مساحت استان مازندران 23هزار و 756 کیلومتر مربع است.

طهماسبی گفت: بر این اساس پیش بینی می شود خشکسالی مناطق مختلف استان از رامسر تا چالوس ، بابل تا آمل و بخشی از ساری و نکا را تهدید کند.

وی در عین حال میزان خسارت خشکسالی به فعالیت های کشاورزی را تا 10 درصد پیش بینی کرد و افزود: تاکنون بیشترین کاهش آبدهی رودخانه های مازندران مربوط به رودخانه چالوس بوده است.

مدیر آب منطقه ای مازندران به اهمیت تامین آب شالیزارها در شرایط خشکسالی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر آبیاری اراضی شالیزاری در حوزه آبریز هراز با مشکل مواجه شد.

وی با بیان اینکه امسال آبدهی رودخانه هراز 45درصد نسبت به سال آبی گذشته کاهش دارد، افزود: نوبت بندی آب برای دشت هراز از دهم فروردین آغاز شده است.

او ادامه داد: همزمانی نشا و شخم و شیار 110 هزار هکتاری دشت هراز سبب شد تا تامین آب کشاورزی با مشکل جدی مواجه شود.

طهماسبی میزان آبدهی روزانه رودخانه هراز را 24میلیون متر مکعب برآورد کرد و گفت: این در حالی است که هم اکنون نیاز روزانه آب کشاورزی دشت هراز 30 میلیون مترمکعب است.

وی افزود: بر اساس بررسی های کارشناسی شده برای نوبت بندی آب، 43ساعت از آب رودخانه هراز به دشت های آمل و محمودآباد و 30 ساعت به شهرستان بابل اختصاص می یابد.

او پیش بینی کرد: حدود چهار هزار و 500 هکتار از اراضی بابلسر و فریدونکنار ، سه هزار و 500 هکتار اراضی محمودآباد و دو هزار هکتار اراضی آمل دچار خشکسالی شود.

طهماسبی از شالیکاران خواست تا آستانه تحمل خود را بالا ببرند و در استفاده از آب سطحی و زیر زمینی همکاری کنند.

وی حجم ذخیره 750 قطعه آببندان های مازندران را 379میلیون متر مکعب برآورد کرد و گفت: بررسی و ارزیابی ها نیز نشان می دهد ذخیره آب آببندان ها خوب است.

بر اساس آمارهای رسمی، توان بالقوه آب مازندران در حد شش میلیارد و ‎ 600میلیون مترمکعب است که از این مقدار چهار میلیارد و ‎ 900میلیون مترمکعب آب های سطحی و بقیه آب های زیرزمینی است.

به طور میانگین سالانه حدود یک میلیارد و ‎ 550میلیون مترمکعب آب در بخش آب های سطحی و یک میلیارد و ‎ 350میلیون مترمکعب در بخش آب زیرزمینی بهره برداری می شود و بقیه آب سطحی طی سال به دریا می ریزد که البته ورود بخشی ازاین آب به دریا همسو با مقولات زیست محیطی و ضروری است.

مازندران دارای ‎460هزار هکتار اراضی باغی و زراعی است که از این میزان ‎240هزار هکتار شالیزاری است.