رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

منطقه آزاد فناوری انرژی نفت و گاز در دریای خزر ایجاد می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

منطقه آزاد فناوری انرژی نفت و گاز در دریای خزر ایجاد می شود

استاندار مازندران از همکاری مشترک در زمینه نفت و گاز با مانگستائو قزاقستان خبر داد وگفت: در بخش آب و انرژی نیز مذاکراتی با هیات تجاری قزاق داشتیم و با دولت در حال رایزنی هستیم تا یک پروژه عظیم به نام منطقه آزاد فناوری انرژی نفت و گاز در سطح بین المللی را احداث کنیم.

منطقه آزاد فناوری انرژی نفت و گاز در دریای خزر ایجاد می شود

ربیع فلاح سه شنبه شب در نشست مشترک استاندار ، مدیران دستگاه های اجرایی و فعالان اقتصادی مازندران با معاون استاندار و فعالان اقتصادی استان منگستائو قزاقستان افزود: مرکز تجارت بین اللملی نفت می تواند به کشورهای حاشیه خلیج فارس و سی ای اس خدمات ارائه کند.
وی با بیان اینکه مازندران از ظرفیت بالقوه ای در بخش های گردشگری،راه و ساختمان، فنی و مهندسی،حمل و نقل، نفت و گاز پتروشیمی، کشاورزی، دام وطیور و شیلات و گردشگری سلامت برخوردار است، گفت: شرکت های اقتصادی مازندران برای اجرای تفاهمنامه اقتصادی با فعالان اقتصادی منگستائو همکاری کنند.
نماینده عالی دولت در مازندران بر لزوم ارتباط بیشتر بین جهاد کشاورزی مازندران با مسوولان بخش کشاورزی منگستائو قزاقستان تاکید کرد.
فلاح همچنین از راه اندازی خط پرواز ساری - آکتائو قزاقستان و بلعکس خبر داد و افزود : برای اجرایی کردن این خط پروازی هماهنگی های لازم با شرکت هواپیمایی ماهان و یک شرکت هواپیمایی قزاقی برقرارشد و با حضور نماینده این دو شرکت درقالب تفاهم نامه به امضا رسید.
استاندار مازندران تصریح کرد : برقراری خط پرواز ساری و آکتائو برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی استان مهم است.
فلاح از بندر امیر آباد به عنوان یک ظرفیت های مهم در ارتباطات بین المللی دریایی یاد کرد و یادآور شد: حمل و نقل دریایی یکی از مزیت های تجارت با قزاقستان است و بندر امیرآباد در حقیقت دروازه ورود کالاهای قزاقستان به ایران و مازندران است.
معاون استاندار مانگستائو قزاقستان توان شیلات مازندران و تجربیات این بخش را در پرورش ماهی خاویاری مهم و اساسی برشمرد،گفت: طرح 50 هکتاری پرورش ماهی خاویاری با مشارکت بخش کشاورزی مازندران در استان مانگستائو اجرایی می شود.
رحیم بیک امیر جانلف در این نشست که در استانداری مازندران برگزار شد، با اشاره به این که راه اندازی خط پرواز ساری - اکتائو قزاقستان از مهم ترین برنامه این هیات به مازندران اعلام کرد و گفت : با اجرای این تفاهم نامه فعالیت های اقتصادی و تجاری و درمانی بین دو کشور به سهولت انجام می‎گیرد.
وی با بیان اینکه مازندران از قابلیت بالایی در حوزه کشاورزی و پرورش آبزیان برخوردار است، تصریح کرد : طرح احداث واحد پرورش ماهی در زمینی به مساحت 50 هکتار در استان مانگستائو قزاقستان را به مسوولان جهاد کشاورزی استان مازندران ارائه کردیم و قرار است این طرح شیلاتی در استان مانگستائو قزاقستان اجرایی شود.
معاون استاندار مانگستائو قزاقستان از برگزاری جلسات برای سرمایه گذاری در بخش گل و گیاه با همکاری فعالان اقتصادی کشاورزی استان مازندران در استان مانگستائو خبر داد و گفت: استان مازندران می تواند گل و گیاه زینتی استان مانگستائو قزاقستان را تامین کند.
امیر جانلف امکانات مازندران در زمینه زیرساخت های پزشکی و وجود متخصصان را مطلوب دانست و افزود : مازندران و مانگستائو قزاقستان می تواند در حوزه گردشگری سلامت با یکدیگر همکاری کنند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این نشست گفت: استان مازندران سالانه حدود شش میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می کند که عمده ترین محصولات شامل برنج ومرکبات است.
دلاور حیدرپور با بیان اینکه سالانه 2.5 میلیون تن محصولات باغی می شود که حدود 200 هزار تن آن کیوی است، تصریح کرد: مازندران 900 هزار هکتار عرصه گل و گیاهان تزیینی داریم که 260 هزار هکتار آن به صورت گلخانه است.
وی بیان داشت : بخش کشاورزی مازندران پتانسیل بالایی دارد و می تواند در تولید تخم مرغ، جوجه یک روزه و تجهیزات مرغداری به استان مانگستائو همکاری داشته باشد.
حیدرپور با اشاره به اینکه مازندران با تولید 210 تن گوشت مرغ، 12 درصد مرغ کشور را تامین می کند، گفت : استان مازندران می تواند گوشت مرغ استان مانگستائو قزاقستان را تامین کند.