رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

منبر و محراب - نمایش محتوای صدا

 

 

منبر و محراب

تهیه کننده : مجید محمدی

ضبط کارشناسی : رضا دلدار

نویسنده : مجید محمدی

گوینده : هدی افضلی

گزارشگر: رضا دلدار 

صدابرداران: شهرام حق شناس ، سامی یوسفی ، علیرضا میرقربان نژاد ، احمد حسن نژاد ، خانم رقیه محسن تبار

 

 

منبر و محراب عنوان برنامه  ایست به تهیه کنندگی مجید محمدی که به صورت تولیدی و به مدت 30 دقیقه روزهای جمعه ، پخش خواهد شد.

«إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَةَ وَآتَى الزَّكَاةَ وَلَمْ یَخْشَ إِلاَّ اللّهَ فَعَسَى أُوْلَـئِكَ أَن یَكُونُواْ مِنَ الْمُهْتَدِینَ» (التوبة - آیه 18 ) ؛ مساجد خدا را تنها کسانی آباد می کنند که به خدا و روز قیامت ایمان دارند و نماز برپا می کنند و زکات می دهند و جز از خدا نترسیده اند. امید است آنان از هدایت یافتگان باشند.
عمران مسجد عملي بسيار نيكو و مستحب و از صفات مؤمنين به خدا و روز جزا مي‌باشد. اما به اتفاق مفسران در اينجا عمران تنها همان آباداني ظاهري مسجد نمي‌باشد، بلكه مراجعه مسلمانان و حضور در اين مكان مقدس مهم‌ترين معناي آباداني مسجد مي‌باشد.

مساجد از زمان تأسیس تاکنون همواره به عنوان پایگاهی معنوی ـ اجتماعی کارکردهای گسترده ای داشته که با هیچ نهاد مردم نهادی در طول تاریخ قابل قیاس نیست. مساجد، علاوه بر کارکردهای متعارف، می توانند به عنوان پایگاهی زمینه ساز برای برپایی دولت کریمه جهانی نقشی مهم و پر اهمیت ایفاء نمایند. هم چنین «مساجد» از ماندگارترین و بالنده ترین میراث گران بهای پیامبر اسلام بعد از «قرآن کریم» است. مساجد در انقلاب اسلامی ایران، مرکزمدیریت انقلاب و آشنایی مردم با اسلام و وظایف شرعی آنان در جهت پاسداری از ارزش های والای اسلام بوده است.. متاسفانه در حال حاضر غیر از مناسبت هایی مانند ایام محرم و ماه مبارک رمضان مردم حضور مناسبی در مساجد ندارند. امیدواریم تلاش همه ی ما برای نزدیک تر کردن مردم با مساجد نتایج مثبتی داشته باشد . به همین جهت برنامه پیش رو در جهت معرفی کارکرد های مختلف مسجد(کارکرد های آموزشی، فرهنگی،تبلیغی،اجتماعی،سیاسی،رسانه ای و...) و معرفی مساجد مختلف و جامع شهر های استان تولید خواهد شد.

آیتمهای برنامه :استفاده از وله های مرتبط (شامل احادیث موضوعی مرتبط) – استفاده از کلام رهبری و حضرت امام (ره ) در خصوص جایگاه مساجد ... استفاده از موسیقی های مناسب  با فضای مساجد و سخنرانی ها  و همخوانی های قرآنی و ... .

 

سال تولید: سال 1397


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو