سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

مقاوم‌سازی شبکه‌های توزیع برق کشور نیازمند اعتبار 250 میلیارد تومانی است - نمایش محتوای خبر

 

 

مقاوم‌سازی شبکه‌های توزیع برق کشور نیازمند اعتبار 250 میلیارد تومانی است

معاون هماهنگی توزیع توانیر اعتبار مورد نیاز برای مقاوم‌سازی شبکه‌های برق کشور را حدود 250 میلیارد تومان دانست و گفت: بیشترین مشکل مقاوم‌سازی شبکه‌های برق کشور در حاشیه شمال، منطقه خوزستان، ایلام و کرمانشاه است.

مقاوم‌سازی شبکه‌های توزیع برق کشور نیازمند اعتبار 250 میلیارد تومانی است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری،محمودرضا حقی‌فام در حاشیه کارگاه آموزش پدافند غیر عامل و تسهیل مدیریت بحران در بخش توزیع که در مجتمع رفاهی ناجا مرکز مازندران برگزار شد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به فرسودگی شبکه‌های برق طرح مقاوم‌سازی به صورت اولویت‌بندی در حال اجرا است.

وی با اشاره به اینکه در فاز نخست 10 میلیارد تومان تامین اعتبار شده است، افزود: برنامه مقاوم‌سازی شبکه‌های برق مربوط به کل کشور است.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با اعلام اینکه در مرحله نخست طرح مقاوم‌سازی شبکه‌های شرکت‌های توزیع استان‌های گلستان، مازندران و غرب مازندران تا پایان امسال تمام می‌شود، اضافه کرد: اگر مشکل خاصی در زمستان امسال نداشته باشیم آمادگی لازم برای مقاوم‌سازی شبکه‌های برق برای پیک سال آینده را داریم.

این مسؤول با بیان اینکه مازندران در تابستان با افزایش بار مصرف مواجه است، گفت: مقاوم سازی شبکه‌های برق مازندران در اولویت است.

حقی‌فام، اعتبار مورد نیاز برای مقاوم‌سازی شبکه‌های برق کشور را حدود 250 میلیارد تومان دانست و ادامه داد: بیشترین مشکل مقاوم‌سازی شبکه‌های برق کشور در حاشیه شمال، منطقه خوزستان، ایلام و کرمانشاه است.

وی هدف از مقاوم‌سازی شبکه‌ها را جلوگیری از هدر رفت انرژی و مقابله با خاموشی در بحران و بلایای طبیعی دانست و تصریح کرد: در حال حاضر کاهش تلفات انرژی به 11 درصد رسید و با دو درصد سرقت انرژِی مواجه هستیم.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با اعلام اینکه هر یک درصد سرقت انرژی برای توانیر 250 میلیارد تومان خسارت در بر دارد، اظهار کرد: در حال حاضر با هوشمند شدن کنتور برق و ممیزی‌های که انجام می‌شود سرقت‌ها کاهش می‌یابد.

این مسؤول بیان کرد: در 9 ماهه امسال 30 درصد با کاهش سرقت تجهیزات مواجه بودیم.

این مسؤول درباره تهدیدات سایبری، اظهار کرد: پژوهشکده‌ای در این زمینه ایجاد شد که با آموزش مستمر و به هنگام نیروها از تمام سیستم‌های اتوماسیونی حفاظت می‌شود.

حقی‌فام با بیان اینکه هرچه سیستم اتوماسیون افزایش یابد تهدیدات سایبری بیشتر است، گفت: چون هزینه سنگینی را در بر دارد نمی‌توانیم این تهدیدات را به صفر برسانیم.

وی بیشترین تهدیدات سایبری را در حوزه مدیریت برق کشور دانست و ادامه داد: در حوزه توزیع برق با کمترین تهدیدات سایبری مواجه هستیم.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به اینکه با افزایش کنتور هوشمند 450 هزار مشترک که 50 درصد انرژی کشور را در بر دارد مدیریت می‌شود، تصریح کرد: هدف ما کاهش و رفع حملات سایبری است.

این مسؤول افزایش بار در مازندران را زیاد دانست و افزود: اعتباراتی را برای شبکه فوق توزیع در آمل و غرب مازندران اختصاص داده شد تا مشکلات در این مناطق کاهش یابد.

حقی‌فام با بیان اینکه لازم است با همکاری مردم و رسانه‌های مصرف برق در مازندران کنترل شود، خاطرنشان کرد: برای پرداخت بدهی پیمانکاران مکانیزم تهاتر در نظر گرفته شد.

وی بیان کرد: تاکنون بخش زیادی از بدهی پیمانکاران پرداخت شد اما مازندران با بدهی تاریخی مواجه است که به حدود 70 میلیارد تومان می‌رسد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: تلاش ما این است تا بدهی پیمانکاران را کاهش دهیم.