جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

مقابله با تصرف غیرقانونی اراضی ملی به هماهنگی و همراهی همه دستگاه های مسوول نیاز دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

مقابله با تصرف غیرقانونی اراضی ملی به هماهنگی و همراهی همه دستگاه های مسوول نیاز دارد

در سال های گذشته نسبت به موضوع مقابله با تصرف غیرقانونی منابع طبیعی کم توجهی شده است.
ˈمهرداد خزاییˈ امروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ابراز امیدواری کرد که با سیاست های اتخاذ شده و هم افزایی مطلوب ایجاد شده میان دستگاه اجرایی و قضایی برای اجرای تبصره ذیل ماده 55، بدون تشکیل پرونده قضایی و ایجاد وقفه به پرونده های متصرفان منابع طبیعی رسیدگی شود.

وی آمار پرونده های موجود مربوط به زمین خواری در محاکم قضایی چالوس را حدود 58 فقره اعلام کرد و گفت : بیشتر این پرونده ها مربوط به سال های گذشته است.

خزایی افزود : بیشتر این پرونده از سال 83 به بعد در محاکم قضایی مطرح هستند که به علت کم توجهی به بعد پیشگیری از وقوع جرم و دخالت مسوولان ادوار گذشته ، رسیدگی به آنها با تاخیر مواجه و طولانی شده است.

رییس اداره منابع طبیعی چالوس گفت : تعدادی از این پرونده ها مربوط به تصرف اراضی جلگه ای ، جنگلی ، ساحلی و تعداد دیگری هم مربوط به قطع درختان است توسط افراد متخلف انجام گرفته است.

وی افزود : اگر مسوولان در گذشته بموقع از تصرف اراضی ملی و قلع و قمع درختان جنگلی جلوگیری می کردند اکنون شاهد معطل ماندن این تعداد پرونده در مراجع محاکم قضایی نبودیم و اجرای احکام رفع تصرف اراضی ملی نیز با تاخیر مواجه نمی شد.

خزایی گفت : به عنوان نمونه فردی در دوره گذشته با ساخت دیوار سنگی ، بخش زیادی از محدوده ساحلی را به صورت غیرقانونی تصرف کرد که اگر در زمان خودش اقدام می شد براحتی قابل بازپس گیری بود ولی اکنون با گذشت زمان اجرای حکم و رفع تصرف این اراضی ملی با سختی مواجه و دشوار است و امکانات موجود نیز برای این اقدام مناسب نیست.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چالوس برخورد جدی با متخلفان قبل از تصرف اراضی ملی را بهترین روش برای برخورد با زمین خواران دانست و افزود : الزام دستگاه های ارائه کننده خدمات مانند شهرداری ، آب ، برق و غیره به اخذ استعلام از منابع طبیعی پیش از هرگونه خدمات دهی به متقاضیان ساخت و ساز در اراضی فاقد سند مالکیت هم دیگر راهکار مقابله با این پدیده است.

وی گفت : در عین حال برای اداره منابع طبیعی مناطقی مانند چالوس که با شدت بیشتری با پدیده زمین خواری مواجه هستند ، وجود امکاناتی مانند بیل مکانیکی زنجیره ای و لودر ضروری است تا بتوانند بموقع به وظیفه خود در قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی ملی عمل کنند.

حدود 162 هزار هکتار اراضی جنگلی و مرتعی زیرپوشش منابع طبیعی و آبخیزداری چالوس قرار دارد.

اسحاق جهانگیری ، معاون اول رییس جمهوری دو روز پیش در دستورالعملی به وزیران جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، خواستار مقابله و برخورد جدی این وزارتخانه ها با پدیده زمین خواری شد.