رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

معاون وزیرآموزش و پرورش:مفاخر کشورمان را به دانش آموزان بشناسانیم - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

معاون وزیرآموزش و پرورش:مفاخر کشورمان را به دانش آموزان بشناسانیم

معاون وزیرآموزش و پرورش:مفاخر کشورمان را به دانش آموزان بشناسانیم


معاون وزیر آموزش و پرورش شناساندن مفاخر و مشاهیر ملی و دینی به دانش آموزان را یک ضرورت دانست.

معاون وزیرآموزش و پرورش:مفاخر کشورمان را به دانش آموزان بشناسانیم

حجت الاسلام دکتر محی الدین محمدیان روز پنجشنبه در نخستین همایش ملی بزرگداشت میرزا محمود فدایی مازندرانی در ساری پیشگیری از مفاسد اجتماعی و مبارزه با تهاجم فرهنگی را از دغدغه های آموزش و پرورش دانست گفت: فرزندانمان در صورت شناختن بزرگان و مفاخر دینی و ملی هرگز فریب زرق و برق بیگانگان را نخواهند خورد.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور با اشاره به اینکه بیگانگان به منظور تخریب هویت جوانان، اشتهای کاذب و بیهوده ای در آنان بوجود آورده اند، خاطر نشان کرد: رهایی از این دام بجز اقدامات فرهنگی امکانپذیر نیست.

وی از میرزا محمود فدایی تلاوکی مازندرانی به عنوان مفاخر بزرگ یاد و از پژوهشگران برای معرفی این شخصیت سترگ قدردانی کرد.

او افزود: زنده یاد فدایی گذشته از شاعر عاشورایی در علوم گوناگونی بویژه نجوم و موسیقی تبحر داشت که باز شناسی وی توسط پژوهشگران کار بسیار دشواری بوده است.

محمدیان با بیان اینکه زنگار فراموشی و گمنامی چهره بسیاری از مفاخر ما را پوشانده است، از پژوهشگران خواست تا برای معرفی و شناساندن آنان به نسل جوان کوشش کنند.

غلامعلی حداد عادل نماینده مجلس نیز با ارسال پیامی که در این مراسم قرائت شد نوشت: برای اینجانب مایه خوشوقتی است که در بزرگداشت شاعر آیینی شرکت کرده و نسبت به وی ادای اخترام کنم.

در این پیام آمده است: از حدود قرن نهم هجری که تبلیغ تشیع و پیروی از امیر المومنین و خاندان مطهر آن حضرت در ایران رواج یافت سهم عمده ای از این تبلیغ بدوش شاعران پارسی زبان بود.

حداد عادل در این پیام افزود: شعر فارسی شاعران شیعی توانست با جاذبه های خود نام و یاد خاندان پیامبر بویژه امام حسین(ع) و یارانش را در دل و جان مردم نهادینه کند.

علی رمضانی پاچی دبیر این هماش با اشاره به اینکه ورود شعر به حماسه کربلا بی گمان یکی از عوامل ماندگاری آثار هنری و نیز نهضت حسینی است، گفت: شعر ضمن اینکه به روایت واقعه می پردازد، پیوند دهنده حقایق عاطفی است.

وی از ادبیات عاشورایی به عنوان یکی از غنی ترین و حماسی ترین ذخایر فکری و حسی شیعی یاد کرد و افزود:اگر چه مساله عاشورا در عرصه ادبیات در ابتدا جدی نبود و در قالب تمثیل ها و اشاراتی به مقتل امام حسین (ع) و شهدای کربلا می پرداخت اما از اواسط قرن سوم مرثیه سرایی وارد شعر فارسی شد و به تدریج سرایندگانی چون شهید بلخی، سنایی، ابن حسام، محتشم و غیره ظهور کردند.

او نیز از میرزا محمود فدایی به عنوان یکی از بزرگترین شاعران عاشورا یاد کرد و افزود: طولانی ترین ترکیب بند عاشورایی و بلندترین قصیده عاشورایی با314 بیت از آثار این شاعر ملی است.

رمضانی پاچی شمار مقالات ارسالی به این همایش را 60عنوان از 12استان برشمرد و افزود: 23مقاله از تعداد فوق به چاپ رسیده است.

مهدی عبوری شهردار ساری نیز در این همایش گفت: بی شک بازشناسی فرهنگ و تبار شناسی هر ملت یکی از ضرورت های اساسی هر جامعه است.

وی با اشاره به اینکه پیدایش یک فرهنگ بدون ثبت کارنامه و عملکرد گذشتگان امکان پذیر نیست، افزود: اساس هرفرهنگ مبتنی بر مواریث گذشته است که مفاخر و مشاهیر و علما مهم ترین بخش از این میراثند.

میرزا محمود فدایی از سخن سرایان و مرثیه پردازان در 1200هجری قمری در روستای تلاوک از بخش فریم دودانگه ساری دیده به جهان گشود و بعد برای آموختن علوم دینی به ساری و از آنجا به قم رفت.

پژوهشگران بر این اعتقادند که او برای دستیابی به این هدف راهی اشرف و هندوستان نیز شد.

از این شاعر مازندرانی بیش از 700بیت شعر درباره حماسه عاشورا به یادگار مانده است.

نخستین بزرگداشت این شاعر توسط ستاد یادواره شهدای منطقه دودانگه، دفتر نمایندگی ولی فقیه در مازندران ، صدا و سیما ، ادارات کل ارشاد اسلامی ، اوقاف وامور خیریه و آموزش و پرورش مازندران شهرداری و شورای شهر ساری امروز پنچ شنبه در سالن هراتی ساری برگزار شد.