سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

مطالعه عملیات اجرایی 10 سد ذخیره آب در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

مطالعه عملیات اجرایی 10 سد ذخیره آب در مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از آمل، محمدابراهیم یخکشی در آیین آغاز فعالیت فاز دوم عملیات اجرایی و انحراف آب به تونل سد مخزنی هراز اظهار کرد: مازندران در بحث سدسازی از بسیاری از استان‌های کشور عقب‌ مانده است.

وی بیان کرد: هم‌اکنون حدود 10 درصد آب سطحی در مازندران مهار می‌شود.

یخکشی با اعلام اینکه کشاورزی مازندران تابستانه است و در تابستان مزارع و شالیزارها به آب زیادی احتیاج دارند، تصریح کرد: در بحث کمی و کیفی آب شرب مصرفی مردم نیز دچار مشکل هستیم.

به گفته این مسئول، باید با همکاری و تلاش شبانه‌روزی عقب‌افتادگی مازندران در زمینه سدسازی به نوعی جبران شود.

یخکشی متذکر شد: هم‌اکنون در این استان 10 سد در دست بهره‌برداری بوده و سه سد در مرحله ساخت قرار دارد همچنین ساخت 10 سد نیز در دست مطالعه است.

وی سد مخزنی هراز را یکی از سازه‌های بزرگ آبی کشور دانست و خاطرنشان کرد: تونل انحراف آب سد هراز به طول 582 متر بوده و برای آن قطر پنج متری در نظر گرفته شد که با گذشت سه سال از فعالیت اجرایی آن با اختصاص اعتبار 600 میلیارد ریالی به بهره‌برداری می‌رسد و هم‌اکنون تحویل قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) شد.

این مسئول با تاکید اینکه از حیث اقتصادی نیز این سد می‌تواند با بهره‌برداری به یکی از مراکز اقتصادی مازندران تبدیل شود، عنوان کرد: در بحث انحراف آب نیز در این سد اقدامات زیادی انجام شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با اعلام اینکه اگر چه بحث کمبود بودجه در عملیات عمرانی کشور مطرح است ولی انحراف آب در این سد یکی از فعالیت‌های حیاتی خواهد بود، گفت: انحراف آب نقطه عطف و تحول در عملیات سدسازی است و امیدواریم عملیات اجرایی سد مخزنی هراز از این پس سرعت ویژه‌ای به خود ببیند.

یخکشی یادآور شد: مسئولان استانی و شهرستانی در پیشبرد اهداف‌مان در زمینه سد هراز همکاری و تعامل خاصی داشتند و امیدواریم این تعاملات بیشتر شود.