جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

مصرف کنندگان غیرخانگی دوگانه سوز کردن تجهیزات انرژی بر را جدی بگیرند - نمایش محتوای خبر

 

 

مصرف کنندگان غیرخانگی دوگانه سوز کردن تجهیزات انرژی بر را جدی بگیرند

به گزارش خبرنگار ایرنا ،مدیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه ساری روز دوشنبه با برگزاری یک نشست کارشناسی با مدیران ادارات گاز ،آموزش و پرورش ،صنعت ،معدن و تجارت و جهاد کشاورزی مازندران از آمادگی این شرکت برای تامین سوخت ذخیره دستگاه های اجرایی، واحد های صنعتی، مراکز آموزش عالی، مراکز درمانی و مدارس و کشاورزان خبر داد.

ˈ محمد مهدی قرایی ˈ گفت: در خواست و پیگیری برای ذخیره فرآورده های نفت کوره ، سفید و نفت گاز توسط صاحبان واحد های تولیدی و صنعتی و مسوولان دستگاه های اجرایی ضروری است.

وی با بیان اینکه وزیر نفت برای ذخیره سازی فرآورده های نفتی در استان مازندران دستور جدی داد، افزود: با توجه به احتمال افت فشار گاز در فصل سرما، به وجود آمدن بحران و مشکلات ناشی از نبود سوخت پذیرفتنی نیست.

قرایی بر نظارت و کنترل دقیق توزیع و مصرف سوخت ذخیره تاکید کرد و گفت: اینکه در روند توزیع و ذخیره سوخت سوء استفاده و یا قاچاق صورت بگیرد، وجود دارد ، به همین دلیل نظارت بر نحوه توزیع و مصرف سوخت ذخیره با شدت و اهتمام ویژه انجام می شود.

ˈ مرتضی تیر ملک ˈ معاون بهره برداری شرکت گاز استان مازندران هم در این نشست به احتمال افت فشار گاز و آمادگی مردم در زمان قطع این انرژی در استان اشاره کرد و گفت: اولویت وزارت نفت برای سوخت گاز زمستانی ،فقط برای مصرف کنندگان خانگی است.

وی با بیان اینکه حتی خانواده ها نیز باید تمهیدات لازم را برای ذخیره و دوگانه کردن تجیهزات انرژی بر داشته باشند، افزود: ذخیره سازی و دو گانه سوز کردن واحدهای تولیدی و صنعتی ، مراکز آموزشی ،درمانی بویژه بیمارستان ها و واحد های صنایع غذایی و خبازی ها امری ضروری است.

تیر ملک گفت: در چند سال اخیر گاز رسانی برای مصارف خانگی و واحد های تولیدی استان رشد چشمگیری یافته است، به طوری که در حال حاضر حدود 99درصد جمعیت شهری و 78درصد جمعیت روستایی استان از نعمت گاز برخوردارند.

معاون بهره برداری شرکت گاز مازندران افزود: تمامی صنایع استان که در جلگه و دشت واقع هستند، نیز از سوخت گاز استفاده می کنند.

وی به سابقه بروز بحران بر اثر افت و قطع گاز در سال 86 در مازندران اشاره کرد و گفت: سرمای شدید، قطع واردات گاز از ترکمنستان و از طرفی غافلگیری شرکت از خالی شدن یکباره انرژی گاز در خطوط لوله ،سبب شد تا این مشکل به بحران تبدیل شود.

تیر ملک مصرف روزانه گاز در استان مازندران را 700میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: این در حالی است که گاز در خطوط لوله استان روزانه 550میلیون متر مکعب است و موازنه منفی 150 میلیون مترمکعب گاز را نشان می دهد.

وی ادامه داد: در شش سال اخیر با نصب دستگاه های تقویت فشار گاز و ایجاد چند خط تقویتی ،مشکلات زیادی رفع شده است اما با توجه به اینکه مازندران در انتهای خطوط لوله گاز قرار دارد و از طرفی نمی توانیم واردات گاز را از ترکمنستان بر اساس شرایط سیاسی و اقتصادی قطعی تلقی کنیم، آمادگی برای کاهش افت شدید گاز باید وجود داشته باشد.

معاون بهره برداری شرکت گاز مازندران تاکید کرد: شرکت گاز تعهدی در قبال افت و قطع گاز به غیر از مصارف خانگی ندارد.

وی افزود: عملیات انتقال گاز یک فرایند مکانیکی است و همانند دیگر فعالیت ها ، باید سوخت جایگزین و دو گانه سوز کردن تجهیزات را مورد توجه قرار دهیم.

تیرملک از برگزاری مانور افت فشار گاز در شهر آمل خبر داد و گفت: آمادگی مردم و واحد های تولیدی و صنعتی از اهداف اصلی این مانور است.

بیش از 40 درصد واحد های صنعتی و تولیدی مازندران در شهرستان آمل واقع هستند.

معاون فنی شرکت پخش فرآورده های نفتی ناحیه ساری هم در این نشست به محدودیت های حمل و نقل فرآورده ها در زمان بحران افت فشار و یا قطع گاز در استان اشاره کرد و گفت: روزانه هفت میلیون لیتر سوخت در استان از طریق نفتکش ها جابه جا می شود که در زمان بحران ،انتقال سوخت با مشکلات جدی تری مواجه خواهد شد.

ˈ احمدی ˈ به وجود 167دستگاه نفتکش در مازندران اشاره کرد و افزود: ذخیره سازی سوخت و نظارت بر مصرف آن باید از هم اکنون به صورت جدی انجام شود.

وی ادامه داد: وقتی گاز قطع شود، به طور یقین جایگاه های سی ان جی هم با افت فشار گاز تعطیل می شوند و مصرف بنزین در استان تا حدود یک سوم بالاتر می ورد که این امر وضعیت انتقال فرآورده های نفتی را با مشکل مواجه خواهد کرد.

معاون پشتیبانی آموزش و پرورش مازندران نیز در این جلسه از آمادگی مدارس برای ذخیره سازی و دوگانه سوز کردن تجهیزات خبر داد و گفت: از 17هزار کلاس درس دولتی استان 9 درصد نفت سوز ، 41درصد دو گانه سوز و 50 درصد از طریق شوفاژ انرژی گرمایی را تامین می کنند.

ˈ فلاح ˈ با بیان اینکه سوخت ذخیره یکهزار و 500 ریالی برای مدارس ارسال شده است ، افزود: در همین راستا 700 دستگاه بخاری کاربراتی در انبار های آموزش وپرورش استان ذخیره شده است.

وی ادامه داد: 600 دستگاه وسیله گرمایشی برقی نیز خریداری شد و در انبارهای استان وجود دارد.

540 هزار دانش آموز هم اکنون در مازندران مشغول تحصیل هستند.

مدیران شرکت های پخش فراورده های نفتی شهرستان ها مازندران در مجموع در این نشست استقبال برای ذخیره سازی سوخت از سوی مردم و صاحبان واحد های تولیدی و صنعتی و دستگاه های اجرایی را کم ارزیابی کردند.

آنان با بیان اینکه سوخت ذخیره سال پیش بعضی از واحد های تولیدی و صنعتی بدون هماهنگی مصرف شده است، تاکید کردند: نداشتن اعتبار برای خرید سوخت ذخیره به قیمت سه هزار و 500 ریال و دوگانه سوز کردن تجهیزات و وسایل انرژی بر دستگاه های اجرایی هم از دیگر مشکلات است.

مدیران شرکت پخش فرآورده های نفتی شهرستان های مازندران به مشکلات توزیع و ذخیره کردن سوخت اشاره و اعلام کردند: در چند سال اخیر با گسترش شبکه گاز در شهرها و روستاها ،نمایندگی های فروش سوخت به حالت نیمه تعطیل درآمدند که برای توزیع و فروش سوخت ذخیره باید مورد حمایت قرار گیرند.

نمایندگان سازمان های صنایع و معادن و تجارت و جهاد کشاورزی مازندران نیز در این نشست وضعیت ذخیره و نیاز مصرف سوخت را گزارش دادند.