Skip to Content

مصرف دارو در روزه داری

چگونه دارو را در ماه رمضان مصرف کنیم

مصرف دارو در روزه داری

قطع مصرف دارو و یا تغییر در میزان و زمان مصرف داروها، بدون مشورت با پزشک معالج و یا دکتر داروساز، کار نادرستی است که می‌تواند باعث بروز اختلال در روند درمان و کاهش اثربخشی داروها شود.

قطع مصرف دارو و یا تغییر در میزان و زمان مصرف داروها، بدون مشورت با پزشک معالج و یا دکتر داروساز، کار نادرستی است که می‌تواند باعث بروز اختلال در روند درمان و کاهش اثربخشی داروها شود.قطع خودسرانه مصرف برخی از داروها مانند داروهای بیماران کلیوی، داروهای مغز و اعصاب، داروهای فشار خون و صرع، کار بسیار خطرناکی است که می‌تواند عوارض ناگواری به دنبال داشته باشد.

برای جلوگیری از بروز مسمومیت دارویی و یا تداخل مصرف داروها با یکدیگر، بیماران در خصوص نحوه مصرف داروها به همراه غذا و یا مصرف هم‌زمان چندین دارو، با پزشک مشورت کنند.

بیماران دیابتی، بیماران کلیوی، مبتلایان به آسم و یا صرع، مادران باردار و شیرده، مبتلایان به زخم‌های گوارشی حتماً باید قبل از اقدام به روزه داری، پزشک معالج خود را در جریان قرار داده و در خصوص نحوه مصرف داروهای خود با وی مشورت کنند.

 بیماران دیابتی  باید زیر نظر پزشک اقدام به روز داری کرده و روزانه در چندین نوبت به‌صورت منظم میزان قند و فشار خون خود را کنترل کنند.

بهتر است روزه داران گرامی افطار خود را با آب، چای، سوپ سبزیجات به همراه چند عدد خرما شروع و پس از گذشت یک تا دو ساعت از افطار، نسبت به صرف شام اقدام کنند.

در شروع افطار باید از مصرف غذاهای پرچرب، سرخ کردنی و حجیم اجتناب کرد و نوشیدن آب بسیار سرد نیز در ابتدای افطار باعث بروز اختلال در هضم غذا و تضعیف عملکرد معده می‌شود.