جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

مصالح غیر استاندارد در مازندران، آتش زیرخاکستر - نمایش محتوای خبر

 

 

مصالح غیر استاندارد در مازندران، آتش زیرخاکستر

قوانین این حوزه نیز، از دغدغه های مهم به شمار می رود تا جایی که این مسئله بر امنیت روحی روانی و اجتماعی جامعه تآثیر مستقیم دارد. استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد هم نخستین گام برای ساخت وساز استاندارد است.

با آن که ساخت سالانه يک ميليون مسکن در دستور کار متوليان ساخت وساز کشور است و رقمي بیش از ۲۵ هزار ميليارد تومان در اين بخش هزينه مي شود، قطعا استفاده از مصالح ساختماني غير استاندارد و نامرغوب مي تواند هدر رفت سرمايه را به دنبال داشته باشد.

کامياران یکی از کارشناسان ساختمان معتقد است: توليد بتن استاندارد در کشور کافي نبوده و جوابگوي ساخت وسازها نيست و بايد توليد بتن استاندارد به حدي برسد که ديگر سازندگان به دنبال استفاده از بتن غير استاندارد نباشند.

نکته مهم اینکه قانون جامع استاندارد اجباري مصالح ساختماني ۲۳ اسفند ماه سال ۸۴ به تصويب هيئت وزيران رسيد اما رئيس کانون سراسري انبوه سازان هفته گذشته در مازندران در باره مصالح ساختماني وارداتي گفت: بيشتر مصالح ساختماني وارداتي غيراستاندارد هستند و در ساخت و سازهاي کوچک به دليل ارزاني استفاده مي شود.

ايرج رهبر افزود: گمرک بايد در تمام مبادي ورودي اين مصالح را کنترل و نمونه هايي از اين مصالح به آزمايشگاه ها ارسال کند تا کيفيت آن ها بررسي شود.

وی همچنین گفت: ۳۵ درصد از مصالح ساختماني که در ساخت وسازها به کار برده مي شود غيراستاندارد است.

خانزادي از فعالان ساختمان سازی استان هم گفت: هم اکنون اين مصالح در ايران و مازندران بسيار زياد شده و شايد ۳۰ تا ۴۰ درصد از بازار مصالح ساختماني را به خود اختصاص داده اند و از آن جايي که رشد ۵۷ درصدي ساخت و سازها را در کشور داريم و بخش زيادي از  ساخت و سازهاي داخل شهرها و روستاها به دست افراد غيرمتخصص و غيرمتعهد صورت می گیرد ، بیشتر اين مصالح در اين ساخت و سازها استفاده می شود.

رئيس کانون کاردان هاي فني ساختمان مازندران هم استفاده از مصالح نامرغوب در ساخت و سازها را رو به افزايش مي داند و مي گويد: واردات مصالح غيراستاندارد در افزايش ميزان آسيب پذيري ساختمان ها تأثير بسياري دارد.

جعفری افزود: خريداران بايد در هنگام خريد مسکن از سازنده يا مالک بخواهند شناسنامه فني ساختمان و مدارکي که نشان مي دهد در سازه از مصالح داراي علامت استاندارد استفاده شده است ارائه دهد.

وی تصریح کرد: به طور نمونه مي توان به پلي استایلن که به جاي بلوک هاي سقفي در ساختمان ها استفاده مي شود اشاره کرد اگر آن ها از استاندارد لازم برخوردار نباشند هنگام آتش سوزي از اين مواد گازهايي توليد مي شود که خفه کننده است اما نوع استاندارد پلي

استایلن در هنگام شعله ور شدن آتش خود به خود آتش را خاموش مي کند.

محمدی از کارشناسان عمرانی اداره کل راه وشهر سازی مازندران هم گفت: ساختمان ها سرمايه هاي ملي هستند که بايد ۲۰۰تا۳۰۰سال عمر کنند اما متاسفانه در کشور ما ساختمان ها ظرف ۱۰تا۳۰سال کلنگي مي شوند.

محمد حسن زاده به عنوان معمار درباره مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله و ارتباط آن با استفاده از مصالح ساختماني مي گويد: مطالعات انجام شده در بسياري از ساختمان هاي آسيب ديده از زلزله هاي گذشته دنيا نشان مي دهد در بسياري از موارد خرابي ساختمان به هنگام زلزله به علت کاربرد مصالح ضعيف و غيراستاندارد و همچنين اجرا و ساخت، عدم چسبندگي بين مصالح و بي دقتي در پرکردن کليه درزها، نبودن قفل و بست مناسب میان اجزاي مختلف ساختمان و ضعف اتصالات است.

کیانی کارشناس مرکز تحقيقات ساختمان ومسکن اداره کل راه و شهرسازی مازندران با اشاره به تاکيد قانون بر توليد مصالح ساختماني استاندارد مي گويد: قوانيني مانند گواهي نامه فني ساختمان و صنعتي سازي مصالح و ديگر قوانين موجود بر اجراي استاندارد تاکيد مي کنند.

بنابراين ضعف در قانون نيست بلکه در اجراست.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران هم گفت: ساخت و ساز بدون تخلف در استان نداریم!

نائیج پور از وضعیت ساخت و ساز در استان به علت رعایت نکردن مقررات ملی ساختمان انتقاد کرد و افزود : ساختمان سازی در مازندران معیوب و همراه با تخلف است.

وی تخلف در ساختمان سازی را یکی از مهم ترین راه های درآمدزایی شهرداری ها دانست و تصریح کرد : به دلیل اهمیت درآمد شهرداریها از محل ماده صد ، ساختمان بدون تخلف در مازندران اندک است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران از مسکن مهر به عنوان مهم ترین مصداق رعایت نشدن مقررات ملی ساختمان یاد کرد و گفت : از آنجایی که دولت سابق قصد داشت با کمترین هزینه مسکن مهر را برای افراد کم درآمد جامعه بسازد ، هزینه نظام مهندسی را به صفر رساند و حتی دخالت نظام مهندسی را ممنوع کرد اما اشکالات اساسی مسکن مهر تا چند سال آینده خود را نشان خواهد داد.

وی به عضویت 24 هزار نفر در این سازمان اشاره کرد و ناآشنایی مردم با قوانین و مقررات را مهم ترین دلیل تخلف در بخش ساخت و ساز دانست و افزود : حتی کارفرمایان با حقوق خود آشنا نیستند و به همین دلیل امضاء فروشی در نظام مهندسی انجام می شود.

خاوری‌نژاد ازمهندسان ناظر ساختمان در استان که پژوهش هایی نیز دراین باره داشته است گفت: فقط 10 درصد شن و ماسه تولیدی مازندران استاندارد است.

وی که پیش ازاین ریاست نظام مهندسی ساختمان استان را نیز عهده دار بود با اعلام اینکه هم اکنون حدود 12 هزار مهندس آماده به کار در سازمان نظام مهندسی مازندران حضور دارند، تاکید کرد: بیش از 80 درصد از اقدامات ساختمانی در مازندران توسط افراد بدون پروانه

صلاحیت انجام می‌شود.

معاون عمرانی استاندارمازندران هم با تآیید اینکه قوانین فنی ساخت و ساز در شهرهای مازندران رعایت نمی شود خواستار برخورد شدید با متخلفان در این زمینه شد و گفت: شدت عمل در برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز چون برای حفظ سلامت مردم و کاهش ضرر و زیان مادی و معنوی در آینده است، مثمر ثمر خواهد بود.

نبیان با اشاره فعالیت کارگروه مسکن و شهرسازی دراستانداری افزود: قبول داریم که دراین بخش نیاز به بازنگری و بازرسی های بیشتر، جدی است.

البته این کارگروه درحالی دراستانداری فعال است که به گفته ناییج پور رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، نمایندگان این سازمان با وجود عضویت و حضور مستمر در آن از حق رآی برخوردار نیستند.

با توجه به گفته های مسئولان و کارشناسان به نظر می رسد قوانین ساخت وساز درکشور و استان، روشن و دقیق است اما مجریان آن با جدی نگرفتن آن و سودجویان و متخلفان هم با سوء استفاده از این غفلت، آتشی زیر خاکستر فراهم کرده اند که برای شعله ور شدن آن فقط یکی از حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله کافیست تا شاهد فاجعه باشیم.