جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

مشکلات گمرکی تجار ایران در مرز باشماخ برطرف شود - نمایش محتوای خبر

 

 

مشکلات گمرکی تجار ایران در مرز باشماخ برطرف شود

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از کمیته رسانه و تبلیغات مستقر در نمایشگاه سلیمانیه عراق، علی احسانی در جلسه بررسی مشکلات گمرکی تجار ایرانی در مرز باشماخ اظهار داشت: عزم ما برای رفع مشکلات با کمک مسئولان سلیمانیه جزم است و علت حضور ما و تجار ایرانی در نمایشگاه اختصاصی توانمندی‌های جمهوری اسلامی با محوریت مازندران معرفی ظرفیت‌های این استان به عراق است.

وی با اشاره به اینکه مازندران قطب کشاورزی ایران محسوب می‌شود، افزود: مازندران در تولید محصولات زراعی، باغی و صنعت دام و طیور رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری مازندران بیان داشت: قالب تولیدات مازندران در بخش دام و طیور بوده و انتظار می‌رود به لحاظ فاسدپذیر بودن این محصولات ترخیص آن زودتر انجام شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران نیز در این نشست افزود: صادرکنندگان در مرز باشماخ از عدم ورود خودروهای ایرانی به خاک سلیمانیه نگران هستند که امیدواریم با همت مسئولان سلیمانیه این مشکلات هر چه سریع تر برطرف شود.

غلامرضا عشریه به نبود تسهیلات در گمرگ مرز باشماخ اشاره کرد و گفت: عدم وجود تسهیلات، مشکلات زیادی برای تجار و بازرگانان اقتصادی ما در این مرز ایجاد کرده است که مهم‌ترین آن اتلاف وقت برای صادرات کالا و محصولات از ایران به سلیمانیه عراق است که بعضا تا چندین روز این محصولات در گمرگ می‌ماند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران خواستار حذف بی‌مورد سختگیری‌های استاندارد در مرز باشماخ شد و اظهار داشت: اگر همه مشکلات پیش روی تجار و بازرگانان اقتصادی ایران در مرز باشماخ حل شود و اگر از سوی مسئولان تعهد شود که به فعالان اقتصادی ایران کمک کنند ما نیز میزان صادرات به سلیمانیه را افزایش خواهیم داد تا سلیمانیه به عنوان پایلوت صادراتی اقلیم شود.

عشریه از تداوم برگزاری نمایشگاه به صورت سالانه بین دو استان خبر داد و خاطرنشان کرد: تسهیل و رفع موانع صادرات و واردات به ویژه در حوزه حمل و نقل و ترانزیت کالا در مبادی مرز دو استان از اهداف مهم برگزاری نمایشگاه در سلیمانیه عراق است.