رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

مشاعره - نمایش محتوای صدا

 

 

مشاعره

این برنامه مسابقه ای ادبی در زمینه شعر و واژگان مازندرانی است که بین چند نفر انجام می شود و در نهایت از بین آنها یک نفر به مرحله نیمه نهایی راه می یابد و از بین افرادی که در نیمه نهایی پذیرفته شدند مسابقه ای برگزار می شود تا فینالیست ها معین شوند.اجرای مسابقه به عهده یک مجری کارشناس ادبی است که به اشعار فارسی و محلی اشراف داشته و بر واژگان مازندرانی و ضرب المثلهای مازندارنی تسلط دارد.

 

بخش ها و آیتم های برنامه:

بخش اول: مسابقه بین 3نفر که در نهایت یک نفر به مرحله نیمه نهایی راه پیدا می کند این بخش از مسابقه بیشتر اشعار فارسی و 30 درصد محلی است.

بخش دوم:این بخش واژگان و اصطلاحات مازندرانی می باشد. بدین صورت که مجری کارشناس یک واژه مازندرانی را مثل لوه (دیگ) را انتخاب می کند و اولین شرکت کننده مثلا می گوید هلی یا آلوچه یا واژه ای که با ه شروع شود و فرد بعدی که همان آخرین شرکت کننده ست باید بگوید مثلا یقرانی(پول قدیمی)

خلاصه بهمین ترتیب بین سه نفر ادامه دارد تا فردی که بیشترین امتیاز را دارد معلوم شود.

بخش سوم:بخش ضرب المثل مازندرانی و 30درصد فارسی ست این بخش به منظور آشنایی با ضرب المثلهای ایرانی و محلی مازندرانی است.در این بخش مجری کارشناس به شرکت کننده ها می گوید ضرب المثلی را بگویی که با واو شروع شود هرکدام زودتر بگویند و درست، امتیاز می گیرند.مثلا:   ول چو راس نوونه   ترش دو ماست نوونه

بخش چهارم:پخش موسیقی با کلام و بی کلام مازندرانی

عوامل برنامه عبارتند از:

مجری:وحید دانا

نویسنده:سکینه بوداغی

صدابرداران:حق شناس،نتاج،یوسفی،میر قربان نژاد،نژاد احمد

 

 

 

 پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو