سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

مسجد جامع ساری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مسجد جامع ساری

Loading the player...

 

مربوط به سده‌های اولیه دوران های تاریخی پس از اسلام – دوره قاجار است و در ساری ،  محله چناربن، داخل بازار نرگسیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران  به ثبت رسیده است.

مسجد جامع ساری نخستین مسجدی است که مسلمانان در مازندران و حتی سر تا سر کناره جنوبی دریای مازندران بنیاد نهادند . بی تردید قدیمی ترین مسجد مازندران مسجد جامع ساری است. در این باره اسفندیار آورده است اول امارت که اهل اسلام فرمودند مسجد جامع ساری است. درمورد بنای مسجد جامع ساری نیز اینگونه می نویسد)): مسجد جامع ساری را به وقت خلافت هارون الرشید , یحیی بن یحیی امیر, بنیاد نهاد و مازیار بن قارن به اتمام رسانید و آثار عمارت مازیار بیشتر ظاهر است و گنبد آن چهار در که در مقابل در سرای با دندان نهاد و ملک سعید اردشیر( غفرالله ذنوبه ) آن موضع را باغی خرم ساخته بود و به یک جانب میدان و گنبد در میان منوچهر شاه اساس افکند((. ابوالخصیب نخستین حاکم عرب در طبرستان بود که به فرمان منصور دومین خلیفه عباسى در سال ۱۴۴ هـ.ق در سارى مستقر شد و مردم شهر بعد از اجابت دین مبین اسلام طریقت شیعه امامیه را اختیار کردند. بناى مسجد جامع را با تغییر بناى آتشکده ساری، به ابوالخصیب نسبت میدهند. از آثار قدیمى مسجد چیزى باقى نمانده است و در شرایط فعلى شامل حیاطى چهار گوشه است. این مسجد سه محراب دارد، محراب اصلى در ایوان ضلع جنوبى و دو محراب نیز در دو سوى ایوان و مرتبط با شبستانهاى غربى و شرقى احداث گردیده است. سردر ایوان با کاشیهاى معرق و کتیبه کوفى تزیین شده و دو مأذنه آجرى چهار گوشه با سقف سفالپوش در بالاى آن قرار دارد. مسجد داراى دو ورودى غربى و شمالى است. سقف گنبدى ورودى شمالى داراى تزیینات رسمى بندی، کف حیاط با طرحهاى زیباى آجرى مفروش و حوض بزرگى در ضلع شمالى حیاط دیده میشود. سکوى بزرگى نیز براى نمازگزاران در میان حیاط ساخته اند. بام بنا تمامى سفالپوش است. بناى فعلى مسجد جامع سارى به دوره قاجار تعلق دارد. ساختمان فعلی مسجد بر خلاف تصور رایج همان ساختمان اولیه نیست چرا که هم شیوه معماری آن چندان کهن نیست و هم اینکه در طول تاریخ بنای شهر ساری بارها و بارها ویران شد و از نو, شهر ساری را بنا کردند. برای مثال در کتاب تاریخ طبرستان ابن اسفندیار میخوانیم: و در این سال(سال 326یا327 ) آب در ساری افتاد (دچار سیلاب شد) و جمله ساری را خراب کرد و بنیادی که پیش از آن بود هیچ بر جای نگذاشت و مردم ساری جمله به پای کوهستان شدند تا خدای تعالی آب به قرار آورد. و نیز در حوالی سال 540 تا 567 سردار خوارزمشاهیان از خراسان به مازندران حمله کرد و... بقیه را از تاریخ طبرستان بخوانید: به ساری آمد و کشتار کرد و خراب کرد و آتش زد واز هیچ بنیاد از مسجد و گورخانه ها نگذشت و به ساری چندان عمارت نبود که سایه ای در او افکند...} اما بدنبال این ویرانیها بار دیگر ساری را از نو ساختند و از جمله مسجد جامع ساری که بارها و بارها بازسازی شد تا امروز با شکل فعلی اش میزبان سارویها باشد.


The Jameh Mosque of Sari is located in Nargesiye daily market in Chenarbon district in Sari, the capital city of Mazandaran Province, in North of Iran. It dates back to pre-Islam era and used to be a fire-temple of Zoroastrians of Iran in the North, next to the Caspian Sea. After the acceptance of Islam by the people in the region, a mosque, known as Jameh Mosque, was constructedt on the site of the temple. It is the first mosque built in the North of Iran.تازه ها