سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

مستند سالهای عاشقی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مستند سالهای عاشقی

Loading the player...

عنوان مستندی به تهیه کنندگی مهدی رسولپور است که دوشنبه  از سیمای مرکز مازندران ،ساعت 19 به مدت 30 دقیقه از سیمای مرکز مازندان پخش شد.
مستند سالهای عاشقی بخشی از زندگی استاد محمد رضا اسحاقی، آخرین بازمانده خنیاگران (راویان داستانها و افسانه های منظوم) را در روستای گرجی محله، محل زندگی استاد به تصویر می کشد. این مستند نگاهی دارد به سبقه هنری، فعالیت ها، پژوهش ها و آثار این هنرمند تعزیه خوانی، سحر خوانی و اجرای موسیقی مقامی همچون هرایی و حقانی.
استاد محمدرضا اسحاقی گرجی، خواننده و نوازنده دوتار و از بزرگان موسیقی فولکلوریک مازندرانی در تاریخ ۱۳۲۶/۰۸/۱۴ در روستای گرجی محله‌ی شهرستان بهشهر دیده به جهان گشود.
در حاضر یکی از آگاهان مقامات و ریز مقامات آوازی و سازی مناطق شرقی مازندران بوده است و در اجرای این موسیقی دارای توانایی‌های ویژه و بی‌ مانند است.
مادرش در زمینه‌ی شعر و موسیقی فعالیت جدی داشت و همین فضای مناسب او را به سمت این هنر سوق داد و از حدود یازده سالگی در کلاس‌های سرود مدارس، تحت نظر آقای «طبری»، موسیقی را آغاز کرد. در سال ۱۳۶۴ به جشنواره‌ی فجر دعوت شد و فعالیت موسیقی‌اش را بصورت رسمی و جدی آغاز کرد. پس از آن، در حدود ۲۶ جشنواره شرکت کرد.
او آخرین راوی موسیقی خنیاگری مازندران است و البته خودش چندان از این عنوان رضایتی ندارد و می‌خواهد پس از او، راویان دیگری باشند و می گوید نمی خواهم آخرین راوی باشم.
ساز اصلی او دوتار است. وی چامه های کهن مازندرانی را از مادر خویش آموخته و بر روی دو تار پیاده نموده است.
بیشتر ترانه های وی در مورد وقایعی که در سرزمین او مازندران اتفاق افتاده از جمله بیماری وبا که در سال های دور در شرق مازندران اتفاق افتاده و افراد زیادی را به کام مرگ کشاند، داستان های عاشقانه و عارفانه سرزمین وی همچون طالب و زهره، نجما و… سرچشمه می گیرند.

همچنین  باز خوانی منظومه های امام حسین(ع) و امام رضا(ع) از دیگر مواردی است که در فیلم به آن اشاره می شود.
گفتنی است این برنامه دوشنبه 25 آبان از سیمای مرکز مازندران پخش شد.


 

 

 

 

 

 

 

 

سال تولید: 1391

نویسنده،تهیه کننده و کارگردان: مهدی رسولپور
نور و تصویر:تقی قاسم پور
تکنسین فنی:مجمد شیرزادفر
دستیار تصویر:مهران آکو
دستیار اول و برنامه ریز:سجاد محمد زاده
صدا:سید محمود موسوی
دستیار صدا:حسین شاملی
تدوین و صداگذاری:علیرضا امرا
دستیار تهیه:عادل فرنودی
مدیر تولید:داوود مهاجر
مدیر تدارکات:رجبعلی عبداللهی
تدارکات:شمس-افق
عکاس:عبداللهی-هدایت