جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

مرکز تکثیر و پرورش ماهیان سوف مازندران در جویبار راه اندازی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

مرکز تکثیر و پرورش ماهیان سوف مازندران در جویبار راه اندازی شد

ˈ کریم سلطان زاده ˈ افزود : این مرکز تکثیر که در مرکز تحقیقات جهاد دانشگاهی چپکرود جویبار راه اندازی شد ، شامل شش استخر پرورش ماهی با 10 هکتار وسعت است.

وی میزان تولید ماهیان سوف این مجموعه را 500 هزار قطعه در هر دوره برآورد کرد.

مسوول و مجری تکثیر و پرورش ماهیان سوف اداره کل شیلات مازندران گفت : ماهی سوف مانند اردک ماهی است که از آن می توان برای مبارزه بیولوژیکی استفاده کرد به این صورت که ماهی سوف وقتی در آب بندان ها رها می شود ، ماهیان هرز موجود در آنها را شکار می کند.

او افزود : وجود بیش از اندازه ماهیان هرز در آب بندان ها باعث می شود تا غذاهای موجود در این مجموعه های آبی توسط این ماهیان هرز خورده شود و ماهیان پرورشی قادر به تغذیه مناسب و رشد کافی نباشند.

سلطان زاده با اشاره به هشدار شیلات کشور از سال 1369 در باره انقراض ماهیان سوف دریای خزر ، گفت : با توجه به نیاز آب بندان ها به ماهیان سوف برای بهسازی ، این ماهی در استان گیلان تکثیر و پرورش و به استان مازندران نیز تحویل داده می شد.

وی افزود : از دو سال پیش ماهی سوف از استان گیلان به مازندران تحویل داده نشد و برای استقلال و پرورش ماهی سوف در مازندران ، مرکز پرورش ماهی در جویبار راه اندازی شد.

سلطان زاده به وجود 700 قطعه آب بندان با وسعت 17 هزار هکتار در مازندران اشاره کرد و گفت : میزان ماهیان سوف مورد نیاز آب بندان های استان دو میلیون قطعه است که با افزایش تعداد استخرها ، این رقم تامین خواهد شد.