سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

مرکز امار نرخ بیکاری در مازندران در فصل پاییز را منتشر کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

مرکز امار نرخ بیکاری در مازندران در فصل پاییز را منتشر کرد

براساس گزارش فصلی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در مازندران در فصل پائیز با 1.5 درصد رشد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به 15.3 درصد رسید و در رده چهارم استان های کشور از لحاظ نرخ بیکاری قرار گرفت.

مرکز امار نرخ بیکاری در مازندران در فصل پاییز را منتشر کرد

به گزارش خبرنگارایرنا از درگاه مرکز آمارایران، نرخ بیکاری پاییزی در مازندران در مقایسه با تابستان سال جاری نیز 3.2 درصد و نسبت به میانگین کشوری نیز نرخ بیکاری در این استان 4.6 درصد رشد داشته است.
براساس این گزارش نرخ بیکاری پاییزی در استان مازندران پس از استان های کرمانشاه با 18.6 درصد، کهگیلویه و بویراحمد با 17 درصد چهار محال و بختیاری با 16.7 درصد در رتبه چهارم قرار دارد.
همچنین طبق گزارش فصلی مرکز آمار ایران نرخ مشارکت اقتصادی مازندران( نسبت جمعیت شاغل وبیکار به جمعیت در سن کار، ضرب در 100 ) در فصل پاییز40 درصد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.9 درصد افزایش و در مقایسه با تابستان سال جاری هفت دهم درصد کاهش داشته است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران گفت : هنوز علت افزایش نرخ بیکاری در این استان شمال کشور در مقایسه با میانگین کشوری مشخص نشده و ما به دنبال بررسی علت این افزایش برای برنامه ریزی از سوی مدیران مرتبط هستیم.
امیدعلی پارسا روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا افزود : براساس شاخص های اشتغال در مازندران که در سال گذشته مورد بررسی قرار گرفت، 70 درصد از اشتغال این استان در بخش خدمات، 20 درصد در بخش کشاورزی و مابقی در بخش های صنعتی و سایر حوزه ها بود.
وی اضافه کرد : با بررسی کارشناسی باید مشخص شود که در کدام یک از پارامترهای اشتغالی روند کاهش رخ داده تا بتوانیم طبق کارشناسی به مدیران مرتبط اطلاعات بدهیم که چه اقدامی را باید برای ترمیم آن بخش انجام دهند.
رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی مازندران گفت : تا زمانی که بررسی کارشناسی علت افزایش نرخ بیکاری استان در پاییز مشخص نشود، ما نمی توانیم نظری در این ارتباط ارائه کنیم.
وی برآوردهای افزایش نرخ بیکاری در استان را با توجه به بالا رفتن نرخ مشارکت اقتصادی استان به نسبت میانگین کشوری در پاییز 94 ورود تقاضای جدید برای اشتغال دانست که می تواند ناشی از رکود بخش های شاخص اشتغال(کشاورزی، خدمات، صنعت)، تقاضای زنان خانه دار و یا دانشجویان برای اشتغال باشد.
به گفته وی حداقل تا اواسط بهمن ماه سال جاری نتایج کارشناسی علت افزایش نرخ بیکاری پاییزه در مازندران از سوی سازمان مدیریت این استان اعلام می شود.
مازندران دارای سه میلیون و 199 هزار نفر جمعیت است که در 22 شهرستان و سه هزار روستا این جمعیت ساکن هستند.