سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

مردم به فعالیت ها و تولیدات کشاورزی شمال چشم دوخته اند - نمایش محتوای خبر

 

 

مردم به فعالیت ها و تولیدات کشاورزی شمال چشم دوخته اند

سید عیسی هاشمی حیدری  در نخستین کارگاه هم اندیشی انتقال تجربیات مطالعات زهکشی اراضی ساحلی شمال کشور در ساری افزود : بهبود وضعیت آب و خاک با هدف تولید بیشتر فرآورده های کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد : سیاست های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی مازندران در قالب توسعه آب و خاک با محوریت بحث زهکشی باید برای استان های شمالی تبیین شود.

معاون استاندار مازندران گفت : در صورتی که بحث زهکشی به صورت درست و علمی مطالعه و اجرا شود ، می توان میزان تولیدات کشاورزی استان را تا دو و نیم برابر افزایش داد.

وی افزود : بر اساس مصوبه سفر اول دولت به مازندران ، زهکشی 155 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان در حال اجرا است.

هاشمی به اهمیت دانش اجرای پروژه های بزرگ در زمینه کشاورزی تاکید کرد و گفت : امروز باید با پایش داشته ها و تحقیقات علمی بیشتر موضوع زهکشی را عملیاتی کنیم.

وی افزود : در حالی که بیش از 10 درصد ارزش افزوده محصولات کشاورزی کشور مربوط به استان مازندران است ، اما سهم استان از اعتبارات ملی بسیار پایین از این میزان است.

او ادامه داد : 20 درصد از زمین های کشاورزی مازندران مستعد کشاورزی است که برای استفاده از این ظرفیت تنها لوازم و امکانات کافی نیست ، بلکه باید اهتمام ویژه ای صورت گیرد.

معاون عمرانی استاندار مازندران نگاه کنونی به کشاورزی را جزیی نگر توصیف کرد و گفت : راهبرد مشخصی در این زمینه وجود ندارد که باید به این موضوع توجه ویژه ای شود.

وی با تاکید بر این که نباید در کشاورزی مازندران موضوعی به عنوان زمین های ماندابی وجود داشته باشد ، افزود : باید به این موضوع توجه ویژه ای شود و به طور حتم زهکشی می تواند این مشکل را حل کند.

او ادامه داد : اجرای پروژه زهکشی در زمین های کشاورزی مازندران بسیار مهم است و در این زمینه باید از نظرات اساتید و متخصصان بهره گیری شود.

مازندران 460 هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی دارد که سالانه بیش از 70 نوع محصول در آنها تولید می شود.

این استان با تولید سالانه یک میلیون و 400 هزار تن شلتوک ، 44درصد برنج سفید کشور را تامین می کند.

حدود یکصد هزار از 240 هزار هکتار زمین های شالیزاری مازندران در شش ماه از سال غرقاب است و اجرای عملیات زهکشی و تسطیح اراضی تنها راه برای برون رفت از این وضعیت محسوب می شود.