سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

مرثیه عشق - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مرثیه عشق

تهیه کننده:مریم اصفهانی
مجری:محمد علی رضاپور
کارگردان:سید مهدی بوی افراز
دستیار:مریم آشتینه
نورپرداز:تقی قاسمپور
دستیار نور:مهدی بهارفر
صدابردار:مرتضی کاظمی
تصویر:تقی قاسمپور-حمیدرضا درواری-علی اعظم جعفر نژاد
تدوینگر:رمضانعلی امامی

اربعین، فقط روزی از روزهای سال نیست، بلکه آیینه ای است دربرابر چشمان میلیون ها انسان متعهد که در آن تصویری از نهضت و قیام خونین محرّم نقش می بندد. اربعین، روز باشکوهی است که از خون حسین(ع)، حیات گرفت و نقطه آغاز تبلیغ آرمان کربلا از طریق اشک شد؛ چرا که در این روز، نخستین مجلس عزاداری برای اباعبدبالله(ع) و تبلیغ آرمان آن حضرت در کنار تربتش برپا شد.
در فرهنگ عاشورا، اربعین به چهلمین روز شهادت حسین بن علی علیهما السلام گفته می شود که مصادف با روز بیستم ماه صفر است. یکی از مباحث مهم تاریخ عاشورا که در این فصل درباره آن بحث و بررسی صورت گرفته، حضور اهل بیت علیهم السلام در کربلا در اولین اربعین شهادت امام حسین علیه السلام بر سر مزار آن حضرت و دیگر شهدای کربلاست. در میان شیعه، مشهور است که اربعین روزی است که جابر بن عبدالله انصاری، صحابی بزرگ رسول خدا صلی الله علیه وآله به زیارت قبر امام حسین علیه السلام نائل شد و در همان جا بود که اهل بیت علیهم السلام هنگام بازگشت از شام نیز به زیارت مزار امام علیه السلام آمده و جابر را ملاقات کردند. هم چنین در این روز سر امام حسین علیه السلام به بدن ملحق شده و دفن شد.
شبکه های استانی باساخت و تولید برنامه هایی که رویکرد دینی و مذهبی دارند در راه ترویج و اشاعه فرهنگ و مفاهیم دینی و تبلیغ شایسته آن و هم چنین ارائه سبک زیبایی از زندگی اسلامی و بیان نکته های اخلاقی فردی و اجتماعی وراه های گسترش آن در جامعه به گونه های مستقیم ، همین طور تبیین سیره عملی گفتاری و رفتاری ائمه (ع) باتکیه بر فرم وشکل بدیع و جذاب و به دور از کلیشه اما متناسب با نیاز مخاطبان گام های موٌثری بردارند .
آحاد مردم مشاهده برنامه هایی را که بارویکرد دینی و معارفی ساخته و تولید شود، می پسندند چرا که با دل و جانشان سروکار دارد؛ لذا شایسته است از فرصتی که رسانه تلویزیون در اختیار ما قرار می دهد ، استفاده کرده مردم را هرچه بیشتر با زندگی ائمه سبک زندگی و سیره عملی و رفتاری آنان آشنا کنیم .
مرثیه عشق با آیتمهایی چون نوحه خوانی-کارشناسی-مهمان برنامه و ... تقدیم عزاداران حسینی می شود.
 

سال تولید: 1396