جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

مربیان موفق ورزشی شناخت کاملی از ورزشکاران دارند‌ - نمایش محتوای خبر

 

 

مربیان موفق ورزشی شناخت کاملی از ورزشکاران دارند‌

کارشناس ارشد روان‌شناسی ورزش گفت: مربیان موفق ورزشی شناخت کاملی از ورزشکاران دارند و وعده و قول‌های نامتعارف به ورزشکاران داده‌نشود.

مربیان موفق ورزشی شناخت کاملی از ورزشکاران دارند‌

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، دوره آموزشی روانشناسی ورزش و رفتار حرکتی بعد از ظهر امروز همزمان با دومین روز ایام‌الله دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی با همکاری اداره ورزش و جوانان و هیئت پزشکی ورزشی این شهرستان، برگزار شد.

کارشناس ارشد روان‌شناسی ورزش و رفتار حرکتی در این دوره آموزشی اظهار کرد: انسان‌ها در جامعه باید براساس نقشی که دارند حرکت کنند.

سعید اشرف‌پور افزود: نباید افراد دغدغه و مشکلات محیط کار، باشگاه و دانشگاه را به محیط خانه، خانواده و دوستان انتقال دهند و در مقابل مشکلات خانه و خانواده هم به جامعه منتقل نشده تا انسان‌ها با شکست روبرو نشوند.

وی با اعلام اینکه می‌توانیم انرژی مثبت کلاس و محیط بیرون را به خانه و جمع دوستان منتقل کنیم، بیان کرد: ولی خستگی و انرژی منفی محیط کار و بیرون به خانه یا جمع دوستان منتقل نشود.

کارشناس‌ ارشد روان‌شناسی ورزش و رفتار حرکتی با تاکید بر اینکه عزت نفس سبب آگاهی نسبت به توانایی نقاط قوت و ضعف می‌شود، ادامه داد: عزت نفس در امر ورزش از اهمیت زیادی برخوردار است.

این مربی با اعلام اینکه باید عزت نفس را براساس توانایی‌های جسمی و روحی تقویت کنیم، ادامه داد: رده‌های سنی 10 تا 18 سال اوج نیازها بلوغ ذهنی، تشنج و تشویش درونی و اوج جهت‌گیری‌ها را شامل می‌شود که مربیان نباید سردرگمی ورزشکاران این سنین را با جواب سر بالا داده و باعث واکنش آنها شوند.

اشرف‌پور با اشاره به ایجاد رابطه تنگاتنگ، محکم و نزدیک مربی و ورزشکار، افزود: اعتماد به نفس نیز حاصل اطمینان به خود است که توانایی واقعی باید با اعتماد به نفس تناسب داشته‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد اعتماد به نفس درست و منطقی برای ورزشکاران می‌تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد و گاهی اعتماد به نفس خودکارآمدی را شامل می‌شود.

اشرف‌پور بیان کرد: خودکارآمدی نوعی از اعتماد به نفس است که می‌تواند هم ایجاد انگیزه کند و هم باعث شکست شود.

کارشناس‌ ارشد روان‌شناسی ورزش و رفتار حرکتی ادامه داد: خودکارآمدی و اعتماد به نفس با توجه به توانمندی‌های فردی نسبی است و مربیان باید ابتدا ورزشکار و شخصیت آن را شناخته و خویشتن وجودی‌شان را شناسایی کنند.

این مربی شایستگی را آگاهی از توانایی‌های واقعی خود دانست و گفت: اعتماد به نفس ممکن است کاذب باشد ولی شایستگی توان واقعی افراد را نشان می‌دهد.

اشرف‌پور چاقی و اضافه وزن را از موارد مرگ و میر در دنیا دانست و اظهار کرد: خودپنداری و آگاهی از توانایی‌ها نیاز به مراحل مختلفی دارد هر چند شایستگی حرکتی و عزت نفس هم اهمیت به‌سزایی در باروری ورزشکاران دارد.

وی با اعلام اینکه زمانی افراد می‌توانند دربخش‌های مختلف زندگی موفق باشند که بتوانند کیفیت تجارب خود را بالا ببرند، ادامه داد: باید اهداف شخصی را مربیان به صورت معقول برای ورزشکاران شکل دهند.

کارشناس‌ ارشد روان‌شناسی ورزش و رفتار حرکتی استرس را شامل تمام واکنش‌هایی دانست که نشان از فشار زیاد دارد، تصریح کرد: استرس در سه حالت جسمانی، روانی و اجتماعی شکل می‌گیرد که در برخی مواقع با تکرر ادرار، پرخوری، کم‌خوری، تعرق، سکوت زیاد، بی‌خوابی، بی‌حوصلگی و سردرد همراه است که عوامل آن فردی، اجتماعی، محیطی، روحی و روانی خواهد بود.

این مسئول با اشاره به عوامل فیزیولوژی، بلوغ، افکار، مشکلات خانوادگی را از دیگر موارد ایجاد استرس دانست و بیان کرد: ذات و ماهیت همه چیز اطراف‌مان خیر است ولی ما می‌توانیم با دست خودمان زمینه‌ساز بدی باشیم.

اشرف‌پور با تاکید بر اینکه مربیان موفق افرادی هستند که وعده و وعیدهای خود به ورزشکاران را در حالت معقول ارائه کنند، افزود: مربی موفق شاگردان و ورزشکاران خود را به صورت منطقی و معقول می‌شناسد.

وی خاطرنشان کرد: مربیان سرمنشا تغییرات مثبت در زندگی و نگرش مثبت در ورزشکاران هستند.

کارشناس‌ ارشد روان‌شناسی ورزش و رفتار حرکتی گفت: ایجاد تغییرات در اطراف، تفریح و لذت بردن از محیط، ایجاد سرگرمی و فکر کردن در مورد استرس و عدم فرار از آن موارد برطرف کردن استرس هستند.