جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

مراکز تکثیر آبزیان دستورالعمل‌های دامپزشکی را رعایت کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

مراکز تکثیر آبزیان دستورالعمل‌های دامپزشکی را رعایت کنند

معاون آبزی‌پروری شیلات مازندران گفت: با توجه به در پیش بودن فصل سرما، تمام مزارع پرورشی و مراکز تکثیر آبزیان دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی کشور را رعایت کنند.

مراکز تکثیر آبزیان دستورالعمل‌های دامپزشکی را رعایت کنند

ولی‌الله محمدزاده امروز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، از برگزاری دوره‌های آموزشی آشنایی با بیماری‌های آبزیان با محوریت بیماری ویروسی VHS و راه‌های پیشگیری از آن در مازندران خبر داد.

وی افزود: بیماری ویروسی VHS با کاهش دما شیوع بیشتری پیدا می‌کند و می‌تواند خسارت زیادی به پرورش‌دهندگان ماهی قزل‌آلا وارد کند.

معاون آبزی‌پروری شیلات مازندران، هدف از برگزاری این دوره را آشنایی و کنترل بیماری مهم VHS آبزیان، رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از ورود و انتشار عامل بیماری‌زا به داخل واحدهای آبزی‌پروری و نحوه ضدعفونی و قرنطینه عنوان کرد.

محمدزاده با اشاره به اهمیت رعایت اصول بهداشت و تغذیه مناسب در آبزی‌پروری به منظور جلوگیری از شیوع بیماری‌ها و دستیابی به تولید با کیفیت و کمیت مطلوب در آبزیان گفت: آشنایی با بیماری VHS قزل‌آلا، روش‌های تهیه و نگهداری غذای ماهی و شرایط فیزیکی و شیمیایی آب از جمله نکات مهم در شناسایی این بیماری است.

وی اظهار کرد: با توجه به در پیش بودن فصل سرما لازم است تمام مزارع پرورشی و مراکز تکثیر آبزیان ضمن ارتقای شرایط امنیت زیستی در مزارع خود، دستورالعمل‌های بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور را رعایت کنند.

معاون آبزی‌پروری شیلات مازندران گفت: این بیماری از انواع بیماری‌های مشترک با انسان نبوده ولی برای جلوگیری از زیان اقتصادی و وقوع تلفات در ماهیان پرورشی، تهیه بچه ماهی سالم باید از مراکز تکثیر دارای گواهی سلامت دامپزشکی باشد.