جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

مدیریت بخش آب کشاورزی در مازندران از حالت سنتی خارج شود - نمایش محتوای خبر

 

 

مدیریت بخش آب کشاورزی در مازندران از حالت سنتی خارج شود

به گزارش خبرگزاری فارس از بابل ، محمد ابراهیم یخ‌کشی شامگاه شنبه در دیدار مسئولان استانی و شهرستانی در بررسی مشکلات مردم بندپی شرقی و بندپی غربی بابل، اظهار داشت: مشکلات زیادی در حوزه کشاورزی به‌ویژه آب مورد‌ نیاز کشاورزی وجود دارد، با وجود اینکه استان مازندران از نعمت آب برخوردار است، اما همیشه دغدغه کمبود آب دارد.

وی، پارامتر مؤثر در کشاروزی را آب برشمرد و افزود: نهاده آب تعیین‌کننده بخش کشاورزی است، امسال به دلیل کاهش بارش با کمبود آب روبرو هستیم، اگرچه طی سنوات گذشته برای رفع این مشکل چندسردهنه و سد انحرافی احداث شد، اما همچنان با مشکل مواجه هستیم.

یخ‌کشی بیان داشت: بخش آب کشاورزی مازندران هنوز در خیلی از حوزه‌ها به طور سنتی مدیریت می‌شود که باید مکانیزه شود.

وی با اشاره به اینکه برای  توسعه و رفع نیاز منطقه بندپی، سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت متصور شد تصریح کرد: در برنامه کوتاه مدت، طرح‌های زودبازده مد نظر قرار گرفته که از جمله این طرح‌ها، ایجاد سردهنه سازی، سد انحرافی، ایجاد کانال و احداث آب‌بندان است.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران به طرح میان مدت اشاره کرد و بیان داشت: اجرا پروژه سفیدطور در سال گذشته از جمله این طرح‌هاست که هنوز مطالبات آن وجود دارد و باید پرداخت شود .

این مسئول تامین آب مورد نظر را از برنامه‌های میان مدت بر شمرد و بیان داشت: در این راستا سد سجاد رود در دست مطالعه بوده و نمایندگان بابل در مجلس بسیار پیگیر هستند تا مشکل آب شرب و کشاورزی منطقه حل شود.

یخ‌کشی به برنامه درازمدت اشاره کرد و گفت: در این برنامه نگاه ما در کشاورزی جابجایی آب و انتقال از جای دیگر به منطقه بوده  که این طرح نیز در دست مطالعه است.

وی با اشاره به اینکه برای تامین آب شرب ،مجتمع شهری و روستایی احداث می‌شود، گفت: این طرح در حال تدوین است تا نیاز استان به آب شرب سریع‌تر تامین شود که در این راستا ضروری است تا از اعتبار ملی استفاده شود.

یخ‌کشی در پایان بیان داشت: به دلیل محدود بودن اعتبار استانی، ردیف ملی و ظرفیت بودجه‌ای سال 93 مبتنی بر مشارکت کشاورزان است.