جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران گفت: 45 کیلومتر روشنایی مه‌شکن در نقاط مه‌گیر و گردنه‌های حساس در سطح راه‌های استان ایجاد شده است. - نمایش محتوای خبر

 

 

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران گفت: 45 کیلومتر روشنایی مه‌شکن در نقاط مه‌گیر و گردنه‌های حساس در سطح راه‌های استان ایجاد شده است.

حیدر نوروزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در آمل اظهار کرد: بیش از 10 هزار کیلومتر راه‌ در استان وجود دارد که در آن تعداد 450 دستگاه پل با دهنه 10 متر و بالاتر و همچنین 29 دستگاه تونل به طول 12 هزار و 883 متر مستقر است. وی افزود: تعداد گردنه‌ها و نقاط برف‌گیر مازندران 15 مورد به طول 636 کیلومتر بوده است. نوروزی، تعداد راهداران مازندران را 320 نفر دانست و بیان داشت: این راهداران توسط 33 اکیپ راهداری در محورهای مواصلاتی و گردنه‌های مازندران عملیات حفاظت از راه را برعهده دارند. مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با اعلام اینکه 185 دستگاه انواع ماشین‌آلات سبک، سنگین و نیمه‌سنگین راهداری برای بازگشایی مسیر و تسهیل در تردد طی ایام برفی در جاده‌ها مستقر هستند، عنوان کرد: هم‌اکنون ذخیره‌های نمک در راهدارخانه‌ها وجود داشته و برای عملیات راهداری طرح زمستانه از 15 آبان ماه امسال آمادگی لازم را ایجاد کردیم تا بتوانیم در راه خدمت‌رسانی به مسافران همراه آنها به استقبال زمستان برویم. این مسئول تعداد راهدارخانه‌های موجود در سطح راه‌های استان که امر امدادرسانی و ارائه خدمات به مسافران را انجام می‌دهند را 18 باب ساختمان و دو کانکس سیار راهداری اعلام کرد. مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با بیان برقراری روشنایی در بیش از 350 کیلومتر از محورهای استان، طول راه‌های برف‌گیر مازندران را سه هزار و 500 کیلومتر در راه‌های اصلی، فرعی و روستایی اعلام کرد و گفت: 45 کیلومتر روشنایی مه‌شکن در نقاط مه‌گیر و گردنه‌های حساس در سطح راه‌های استان ایجاد شده است. وی با اشاره به اینکه از اوایل شهریور ماه امسال برنامه‌ریزی لازم برای استقرار در محورهای برف‌گیر را انجام دادیم، افزود: مازندران با مساحت 23 هزار و 756 کیلومتر مربع حدود 44/1 درصد از مساحت کل کشور را شامل شده و راه اصلی و فرعی آن 48/2 درصد از کل کشور را در پی دارد. نوروزی ادامه داد: مازندران به دلیل واقع شدن در مسیر ترانزیتی آسیای میانه و مسیر تهران - مشهد به ویژه ظرفیت‌های گردشگری و مواهب طبیعی به‌ویژه در ایام تعطیل سال از پرترافیک‌ترین راه‌های کشور محسوب می‌شود. این مسئول تصریح کرد: فعالیت این اداره کل از شرق مازندران تا منطقه نوکنده، از غرب به منطقه چابکسر، از جنوب تا محور گدوک، در محور هراز تا گردنه امامزاده هاشم، در محور چالوس تا تونل کندوان و در محور ساری - سمنان تا فولادمحله است و مسئولیت حفظ و نگهداری 10 هزار و 155 کیلومتر از راه اصلی، فرعی و روستایی را برعهده داریم. مدیرکل راه و شهرسازی مازندران در بیان فعالیت‌های راهداران خاطرنشان کرد: این افراد در نگهداری رویه‌های شنی، تعمیر و نگهداری رویه‌های آسفالتی، حفظ حریم راه و جلوگیری از تجاوز به آنها، تعمیر و نگهداری ابنیه فنی، نصب و نگهداری علایم و تجهیزات ایمنی، روکش آسفالتی و درختکاری حاشیه راه‌ها فعالیت دارند. وی در پایان با اشاره به اینکه خط‌کشی راه‌ها، برف‌روبی و عملیات زمستانی، روشنایی و تهویه تونل و نقاط مه‌گیر، ترمیم و بازسازی خرابی ناشی از حوادث غیرمترقبه از دیگر وظایف راهداران است، گفت: براساس آمار در 74 درصد از کل تصادفات، رانندگان مقصر هستند و 73 درصد از کل تصادفات در فاصله بین 25 کیلومتری شهرها روی می‌دهد. 

{jcomments off}