مخترع مازندرانی ابوالفضل الیاسی

ابوالفضل الیاسی مخترع، پژوهشگر و نوآور مازندرانی است که در شهرستان آمل به دنیا آمده و تاکنون علاوه بر عنوان های برتر علمی و پژوهشی داخلی، بین المللی و جهانی توانسته پنج اختراع حیاتی و کارآمد جامعه را به ثبت رسانده و 16 مقاله برتر بین المللی علمی و پژوهشی را در کارنامه خود داشته باشد.
وی در معرفی خود می گوید: در سال 1366 در شهرستان آمل به دنیا آمدم فارغ التحصیل رشته مهندسی کشاورزی علوم و صنایع غذایی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات آیت الله آملی هستم.
الیاسی می افزاید: اختراعاتم در عرصه پزشکی و بیولوژیکی است و دستگاه نگهدارنده قلب، دستگاه قلب سنج، دستگاه تشخیص و درمان سکته های قلبی، دستگاه کمک به انقباض و انبساط قلب در آخرین مراحل نارسایی قلبی بدون پیوند قلب و دستگاه خنک کننده همراه نوشیدنی است.
وی درباره انگیزه خود از این اختراعات معتقد است: انگیزه ام برای اختراع و کار در زمینه عوامل حیاتی بدن این است که ارزش پیشگیری بالاتر از درمان است و در صنایع غذایی نیز کارهای پیشگیرانه ای داریم تا از ایجاد بیماری و در شرایط حساس تر مرگ در انسان ها جلوگیری شود به همین خاطر بیش از 80 درصد اختراعاتم در زمینه پیشگیری و درمان بیماری های قلبی است.
الیاسی اضافه می کند: در مورد ایجاد انگیزه برای کار با عضویت در جمعیت جوانان هلال احمر و امدادگران هلال احمر جاده ای زمانی که برای نجات جان مصدومان اعزام می شدم و مشاهده می کردم که بیشتر مرگ و میرهای ناشی از تصادفات ناشی از نارسائی های قلبی است جرقه اختراع در زمینه پزشکی در ذهنم ایجاد شد.
وی با اشاره به اختراعات خود می گوید: نخستین اختراع من دستگاه نگهدارنده قلب است که در سال 1386 با شماره 45684 به ثبت رسید. در بسیاری از بیماری های قلبی در آخرین مراحل نارسایی فرد بیمار نیاز به پیوند قلب پیدا می کند که این دستگاه برای نخستین بار در دنیا به شکلی سازمان  یافته ارایه شد که توان نگهداری از قلب طبیعی را دارد.
این پژوهشگر مازندرانی ادامه می دهد: همیشه تعداد تقاضای قلب بیشتر از میزان اهدای آن است که این امر حتی دانشمندان دنیا را به فکر ساخت قلب های مصنوعی انداخته است، این مهم با توجه به تلاش های شبانه روزی هنوز در مرحله تحقیق قرار دارد البته قلب های مصنوعی نیز بعد چندین سال نیاز به تعویض دارند.
وی می گوید: در گذشته بیش از 72 ساعت نمی توانستیم قلب افرادی که دست به اهدا زدند یا دچار مرگ مغزی شدند را نگهداری کنیم، ولی برای نخستین بار در دنیا دستگاهی طراحی کردم که حدود دو ماه می تواند بدون هیچ آسیبی، قلب را برای پیوند به فرد بیمار نگهداری کند.
الیاسی با اشاره به اختراع دستگاه قلب سنج خود نیز تصریح می کند: امروزه یکی از خطرناک ترین بیماری ایست قلبی و ریوی است، در این حین به اقدامات سریع و سنجیده احیا نیاز است تا فرد بیمار دچار مرگ نشود.
وی ادامه می دهد: دستگاه قلب سنج به شماره 47326 در سال 1387 در سازمان ثبت اختراعات و اکتشافات ثبت شده، این دستگاه با جدیدترین پروتکل های فنی و پزشکی اختراع شده و مختص امدادگرانی است که در صحنه حادثه وجود دارد و در صورتی که کادر درمانی وجود نداشته باشد می تواند کمک بزرگی به مصدوم کرد.
دستگاه پیش بینی، پیشگیری و درمان سکته های قلبی به شماره 62400 در سال 1388 ثبت شد، این دستگاه پس از اتصال به بیمار ریتم های شایع قلبی که به عنوان داده در اختیار دارد را در نظر گرفته و به وسیله آن به آنالیز می پردازد و پس از تشخیص سکته قلبی با دستورالعمل هایش تا زمان رسیدن نیروهای اورژانس به ما کمک کرده و حتی بعد از انتقال به بیمارستان نیز برای اقدامات طولانی مدت احیا هم نقش ایفا می کند.
دستگاه کمک به انقباض و انبساط قلب در آخرین مراحل نارسایی قلبی بدون پیوند قلب نیز در سال 90 با شماره 390020841 به ثبت رسیده که می تواند نقش تعیین کننده ای برای اعمال حیاتی بدن داشته باشد البته این دستگاه در صورت پیداشدن قلب برای پیوند تا قبل این عمل با پمپاژ موثر خون به انقباض و انبساط کمک می کند.
الیاسی درباره شاخص ترین مدال ها و افتخارات خود می گوید: شاخص ترین عنوانم کسب مدال برنز سی و هفتمین فستیوال جهانی اختراعات سال 2009 ژتو سوئیس بود که در آن برترین اختراعات پزشکی دنیا توسط مشهورترین مخترعان دنیا ارایه شده بود.
علاوه بر کسب رتبه های برتر داخلی و بین المللی توانستم سال گذشته در دوازدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر کشور که توسط ستاد ملی هفته پژوهش و معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد به عنوان پژوهشگر برتر کشور معرفی شوم.

Loading the player...
تازه ها