رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

مخالفت با الحاق 19 هکتار از زمین‌های کشاورزی به بافت مسکونی آبمال قائم‌شهر - نمایش محتوای خبر

 

 

مخالفت با الحاق 19 هکتار از زمین‌های کشاورزی به بافت مسکونی آبمال قائم‌شهر

مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر گفت: جهاد کشاورزی با الحاق 19 هکتار از زمین‌های کشاورزی حاصل‌خیز به بافت مسکونی محدوده روستای آبمال قائم‌شهر مخالفت کرد.

مخالفت با الحاق 19 هکتار از زمین‌های کشاورزی به بافت مسکونی آبمال قائم‌شهر

فرزین فرهادی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، درباره بازنگری طرح هادی روستایی اظهار کرد: طرح هادی روستایی طرحی است که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تولیدی، تجاری، کشاورزی، تأسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی روستایی را در قالب مصوبات طرح‌های ساماندهی فضا و سکونت‌گاه‌های روستایی تعیین می‌کند.

وی با بیان اینکه طرح هادی هر 10 سال یک‌بار بازنگری‌شده و اصلاحات در آن اعمال می‌شود، افزود: برای حفظ اراضی کشاورزی در سال 74 قانونی در قالب حفظ اراضی و باغ‌ها در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر ادامه داد: در سال 85 این قانون توسط مجلس اصلاح شد و تحت عنوان قانون اصلاح حفظ کاربری اراضی و باغ‌ها ابلاغ شد که در حال‌ حاضر این قانون اعمال می‌شود.

این مسؤول اضافه کرد: محدوده مورد نظر این قانون، اراضی خارج از شهرها، شهرک‌ها و روستاهای دارای طرح هادی است.

فرهادی خاطرنشان کرد: هر زمینی که قابلیت و استعداد کشاورزی در آن وجود داشته باشد و یا اسناد و مدارکی مبنی بر زراعی بودن آن باشد، به‌عنوان زمین زراعی و باغی مطرح می‌شود، مشروط بر اینکه قبل از اعمال قانون حفظ کاربری در سال 74 تغییر کاربری نیافته باشد.

وی با بیان اینکه اگر کسی متقاضی احداث واحدی در زمینی در روستا باشد باید بررسی شود، زمین مورد نظر داخل یا خارج از طرح است یا خیر، گفت: به استناد تبصره 5 ماده یک قانون حفظ کاربری، روستاهایی که دارای طرح هادی مصوب هستند، مشمول این قانون نیستند و به این معناست جهاد کشاورزی هیچ‌گونه مسؤولیتی در این موضوع ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر اظهار کرد: اگر متقاضی زمینی در محدوده روستا بوده و در طرح هادی قرار داشته باشد و بخواهد به غیر از کاربری تعریف شده از زمین خود به شکل دیگری بهره‌برداری کند باید به کارگروه مغایرت‌ها که در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مستقر است مراجعه کند تا موارد در کارگروه بررسی شود.

فرهادی در پایان گفت: جهاد کشاورزی با الحاق 19 هکتار از زمین‌های کشاورزی حاصل‌خیز به بافت مسکونی محدوده روستای آبمال قائم‌شهر مخالفت کرد.