جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

محیط زیست از دست رفته مازندران را دریابیم - نمایش محتوای خبر

 

 

محیط زیست از دست رفته مازندران را دریابیم

سخنرانان این مراسم اعلام کردند که در هشت سال گذشته رتبه حفاظت محیط زیست ایران در جهان از 54 در سال 2005 به 116 در سال 2013 سقوط کرد.

مدیران استانی و ملی سازمان محیط زیست در این مراسم وضعیت آلودگی هوا ، آب شرب ، برهم خوردن تعادل بین صید و شکار با زنجیره طبیعت ، آلودگی دریای خزر ، وورد پسماند و فاضلاب شهری و صنعتی به رودخانه ها و آب های زیر زمینی ، تخریب عرصه های طبیعی و جنگلی و زباله استان مازندران را فاجعه بار توصیف کردند.

آنان همچنین بر لزوم انجام وظایف حاکمیتی اداره کل حفاظت محیط زیست در پاسخ به استعلام ها و نظارت و ارزیابی زیست محیطی تاکید کردند.

مشارکت سازمان های مردم نهاد زیست محیطی در حفاظت از محیط زیست مورد تاکید قرار گرفت و تاکید شد که زباله تولیدی توسط مسافران و گردشگران در استان نیز باید ساماندهی شود.

ˈ دایوش مقدس ˈ سرپرست محیط زیست مازندران در این مراسم مهم ترین دغدغه استان را پسماند و زباله دانست و گفت: آلودگی زیست محیطی در مازندران روند افزایشی دارد.

وی از افزایش 25درصدی صنایع آلاینده مازندران در سال جاری خبر داد و افزود : اگر واحد های صنعتی به مقوله زیست محیطی توجه نکنند با مشکل جدی آلودگی هوا در استان مواجه خواهیم شد.

مقدس یکی از دیگر مشکلات زیست محیطی مازندران را برهم خوردن تعادل بین صید و شکار و به خطر افتادن تعادل عنوان کرد و بیان داشت : به رغم ممنوعیت شکار ،امسال شکارچیان غیر قانونی فعالیت چشم گیری داشته اند.

وی به کشف و ضبط 688 قبضه سلاح مجاز و 62سلاح غیر مجاز در سال جاری در مازندران اشاره کرد و افزود : اگر روند شکار و صید ادامه بیابد ،تعادل زنجیره طبیعی بشدت دچار بحران می شود.

ˈ علی احسانی ˈ معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار مازندران هم در این مراسم به اهمیت حوزه حفاظت محیط زیست در آمایش سر زمینی استان اشاره کرد و گفت:بر اساس آمایش سرزمینی ایجاد صنایع مادر در استان با ملاحظات ویژه ارزیابی زیست محیطی همراه است و استانداری با جدیت از این موضوع حمایت می کند.

وی بر لزوم پالایش زیست محیطی صنایع مادر فعال در استان تاکید کرد و افزود: هر گونه فعالیت صنعتی در استان باید با حساسیت زیست محیطی همراه باشد.

معاون استاندار مازندران حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی این بخش را اولویت سرمایه گذاری و توسعه ای استان معرفی کرد و گفت : امروز مشکلات توسعه پایدار در نوع نگاه به استان نهفته است.

وی به ساخت و ساز ها و موضوع اسکان در مازندران اشاره کرد و افزود : امروز موضوع تغییر کاربری معضل جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

احسانی با اشاره به اینکه خطر پذیری در سرمایه گذاری مازندران بالا است، گفت: یکی از عوامل عقب ماندگی استان را محیط زیست عنوان می کنند در صورتی که ،این نگاه مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

ˈ سید محمد مجابی ˈ معاون حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست کشور هم با بیان اینکه توجه به محیط زیست مورد تاکید تاریخ کهن ،دین اسلام و قرارداد های اجتماعی است ، گفت: در حالی که ادعای توسعه پایدار را به عنوان یک برنامه عدالت محور مطرح می کنیم ، اما شرایط فعلی محیط زیست ایران به بدترین وضعیت خود رسیده است.

وی به برنامه های توسعه ای کشور اشاره کرد و بیان داشت: وضعیت وخیم دریاچه ارومیه ، سد گتوند ، ریز گردها و آلودگی هوا ناشی از بی توجهی به قوانین ، قراردادهای اجتماعی و اعتقادات دینی به مقوله محیط زیست است.

او با بیان اینکه خواسته عموم مردم جامعه ایران حفاظت محیط زیست است ، افزود : رفاه و توسعه ضوابط و قوانین دارد و برنامه های دولت یازدهم نیز بر اساس حفاظت محیط زیست طراحی شد.

مجابی به آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: از برنامه سوم تا کنون شمار شهرهای بزرگی که هوای آلوده دارند از پنج شهر به چندین شهر افزایش یافته است.

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست کشور اظهار داشت : برنامه های توسعه ای دولت یازدهم حفاظت از داشته ها ، توجه به ساختار محیط زیست و رعایت وظایف قانونی و اقتصاد محیط زیست است.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم شورای محیط زیست کشور را راه اندازی کرده است ، ادامه داد: کمیته بررسی حمایت از محیط بانان و حافظان طبیعت هم در سازمان شکل گرفت.

مجابی به اهمیت ارزیابی زیست محیطی و توجه به اقتصاد محیط زیست اشاره کرد و گفت: ماموریت حاکمیتی سازمان محیط زیست با مشارکت آحاد مردم بویژه سازمان های مردم نهاد بدرستی اجرایی می شود.

وی به مشکلات پسماند و زباله مازندران اشاره کرد و افزود : یکی از برنامه های سال آینده سازمان سواحل پاک شمال است که نیاز به همکاری استانداری های شمال دارد.

ˈ ناصر مهردادی ˈ مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست مازندران هم پسماند شهری ،صنعتی و زباله را مهم ترین دغدغه زیست محیطی استان عنوان کرد و گفت: نظارت بر ارزیابی زیست محیطی، پالایش ، تجهیز و حمایت آزمایشگاه های معتمد زیست محیطی ، آموزش و تنویر افکار عمومی ، اطلاع رسانی و بهره گیری از رسانه های عمومی از برنامه های اداره کل است.

وی با بیان اینکه آلودگی آب ، فرسایش خاک ، چگونگی مصرف انرژی و آلودگی هوا از چالش های جدی محیط زیست است ، افزود : حفاظت جدی تر از مناطق حفاظت شده در استان ضروری است.

مهردادی با بیان اینکه در هشت سال اخیر رتبه حفاظت محیط زیست ایران در جهان از 54 در سال 2005 به 116 در سال 2013 رسیده است ، گفت: امروز مازندران به عنوان حساس ترین و شکننده ترین استان کشور در حوزه زیست محیطی باید با حساسیت بیشتری وظایف حاکمیتی خود را اعمال کند.

در این مراسم از خدمات داریوش مقدس سرپرست محیط زیست مازندران قدردانی و ناصر مهردادی به عنوان مدیرکل جدید معرفی شد.

مهردادی پیش از این نیز در سال های 79تا 85 مدیرکل محیط زیست مازندران بود.