جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

مجله حقوقی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مجله حقوقی

تهیه کننده:احمد عطاریه
نویسنده و کارگردان هنری:حسین ضیایی
کارگردان تلویزیونی:شهرام حبیب اللهی اقدم
منشی صحنه:زینب واثقی
تصویربرداران:تقی قاسم پور-محمد صادق ذاکری-علی اعظم جعفرنژاد قمی
صدابردار:کاظم اسماعیلی
تصویرپرتابل:تقی قاسم پور
نورپرداز:تقی قاسم پور
دستیار نور:مهدی بهارفر
تدوین:علیرضا امراء
گرافیک تصویر:فرحبخش فرهیدنیا
مجری:مسعود جورابلو
گروه تهیه :رقیه عالمی-محسن پویانفر

اجرای عدالت یکی از آرمان‏ها و آرزوهای دیرین جامعه‏ی بشری است . از دیدگاه اسلام، منصب قضاوت، ظریف ترین، حسّاس ترین و مهم ترین، و در عین حال از خطرناک ترین جایگاه های اجتماعی در جامعه است.
قوه قضاییه، از مظاهر اقتدار و حاکمیت نظام شمرده می شود.
در اصل 156 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مهم ترین وظایف قوه قضاییه در پنج بخش ذکر شده است: بخش اول، از میان بردن خصومت ها و حل اختلافات و دعاوی؛ بخش دوم، احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی های مشروع؛ بخش سوم، نظارت بر حُسن اجرای قوانین؛ بخش چهارم، کشف جرم و تعقیب و مجازات و تعزیر مجرمان و اجرای حدود و مقررات مدوّن جزایی اسلام؛ بخش پنجم، اقدام مناسب برای پیش گیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان. افزون بر این، برخورداری همه آحاد حقیقی و حقوقی به دادرسی و سهولت دسترسی همگان به آن و حفظ، حراست و حمایت از حرمت انسان ها از دیگر وظایف قوه قضاییه در قانون اساسی است.
شاید بتوان گفت نخستین پایه گذار و معمار دستگاه قضایی انقلاب، شهید مظلوم آیت اللّه دکتر بهشتی است. شهیدی که با وجود مدت زمان محدودی که عهده دار سامان بخشی و ایجاد تشکیلات نوین قضایی بود، تأثیر مهمی بر سمت و سو و جهت گیری آن داشت و می توان گفت پایه های آغازین قوه قضاییه با اندیشه های او بنیان نهاده شد. شهید بهشتی در نگاه امام راحل رحمه الله جایگاه ویژه ای داشت. سخنان امام در مورد ایشان، پیش و پس از شهادت، گویای شناخت ویژه حضرت امام از وی بود. شاید والاترین تعبیر از شخصیت آن بزرگوار، تعبیر رهبر کبیر انقلاب بود که او را به تنهایی «یک ملت» نامید.
هر ساله از یکم تا هفتم تیر ماه و در ایام سالگرد شهادت معمار دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران صدیق انقلاب که با عنوان هفته قوه قضاییه نامگذاری شده است.
 

سال تولید: تیر1398