سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

مجله حقوقی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مجله حقوقی

تهیه کننده:احمد عطاریه
نویسنده و کارگردان هنری:حسین ضیائی
کارگردان ویدئو:سید مهدی بوی افراز
دستیار:رقیه عالمی-فرنودی
دستیار تولید:محسن پویانفر
مجری:احمد عطاریه
نور:تقی قاسم پور
صدا:کاظم اسماعیلی
تصویر:تقی قاسم پور-محمد صادق ذاکری-علی اعظم جعفر نژاد قمی
دستیار نور:بهار فر
گریم:علی پاک
تدوین:علیرضا امراء
گرافیک:فرحبخش فرهید نیا

این برنامه برآنست با طرح مباحث مختلف حقوقی در جهت افزایش و ارتقاء دانش حقوقی مخاطبین به ویژه در ارتباط با حقوق خانواده-کار-تجارت،مسائل مختلف گامی موثر بردارد.

در این برنامه تلاش خواهد شد تااطلاعات ضروری و لازم در ارتباط با حقوق شهروندی ( فردی و اجتماعی ) هرچند بصورت فشرده و تلخیص شده  ، به بینندگان و مخاطبان خود ارائه و تقدیم کند . ضروری است گفته شود  این اطلاعات و آموزش های اولیه از مهمترین وظایف و رئوس کاری و خدماتی رسانه ملی است تا در بالابردن سطح سواد و برداشت و اطلاعات اقشار جامعه برنامه سازی کند و اوقاتی از زمان را جهت شرح و بسطِ مسائل حقوقی اختصاص داده و به بررسی و تحلیل قوانین پایه پرداخته و برای شهروندان شهری و روستایی آگاهسازی نماید . رسانه ملی برخود وظیفه می داند تا  مخاطبان ایرانی را نسبت به حقوق فردی و گروهی ، خانوادگی ، کاری و اجتماعی ( اعم از دعوا ها ، اختلافات و جرائم و نقصانها و ندانم کاریهای جمعی و فردی ) آشنا و مطلع سازد . تا به همین میزان ، گرفتاری و درگیری مردم با پرونده های قضایی به حداقل برسد .
قضا و قضاوت در نگاهی عمومی، راهکاری است برای یافتن حق، برقراریِ عدل و رساندن حق به صاحب آن. قضاوت در واقع از یکسو مسیری است که حق جویان را امیدوار می سازد و از سوی دیگر زورمداران را از رسیدن به آمال و آرزوهای نابه جا باز می دارد. به این ترتیب قضاوت، راه هایی است که به رفع خصومت و پایان بخشیدن به منازعات می انجامد و حقوق از دست رفته را براساس قوانین دقیق و قابل اجرا به حق داران باز می گرداند. این گونه است که منصب قضا، ظریف ترین، حساس ترین، مهم ترین و در عین حال یکی از خطیرترین مناصب اجتماعی از دیدگاه اسلام به شمار می رود.
یکی از مهم ترین آرمان ها و آرزوهای جامعه بشری، اجرای عدالت قضایی است. عدالت، یعنی برقراری مساوات و برابر شمردن همه افراد جامعه از نگاه قانون و همچنین نفی جامعه طبقاتی. عدالت قضایی نیز به معنای حل اختلاف های افراد با یکدیگر بر اساس قوانین مصوّب است. در نظام جمهوری اسلامی ایران، قوه قضاییه عهده دار اجرای عدالت قضایی است. ازاین رو، مسئله قضا در قانون اساسی به منظور پاسداری از حقوق مردم، امری حیاتی شمرده شده و به دلیل حساسیت بنیادی و دقت در مکتبی بودن آن، بر لزوم دور ماندن نظام قضایی از هر نوع رابطه و مناسبت های ناسالم، تأکید شده است.
شاید بتوان گفت نخستین پایه گذار و معمار دستگاه قضایی انقلاب، شهید مظلوم آیت اللّه دکتر بهشتی است. شهیدی که با وجود مدت زمان محدودی که عهده دار سامان بخشی و ایجاد تشکیلات نوین قضایی بود، تأثیر مهمی بر سمت و سو و جهت گیری آن داشت و می توان گفت پایه های آغازین قوه قضاییه با اندیشه های او بنیان نهاده شد. شهید بهشتی در نگاه امام راحل رحمه الله جایگاه ویژه ای داشت. سخنان امام در مورد ایشان، پیش و پس از شهادت، گویای شناخت ویژه حضرت امام از وی بود. شاید والاترین تعبیر از شخصیت آن بزرگوار، تعبیر رهبر کبیر انقلاب بود که او را به تنهایی «یک ملت» نامید.


 

سال تولید: 1397