جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

مجریان طرح های جنگل داری از نجاران غیر مجاز استفاده نکنند - نمایش محتوای خبر

 

 

مجریان طرح های جنگل داری از نجاران غیر مجاز استفاده نکنند

مجریان طرح های جنگل داری فقط از نجاران آموزش دیده دارای گواهینامه مخصوص استفاده کنند زیرا بکارگیری نجارانِ بدون گواهینامه در این بخش ممنوع است. سیدوجیه الله موسویˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای افزایش بهره وری و کاهش خسارات و ایمنی بیشتر، کسانی که وظیفه قطع و تبدیل درختان جنگلی را بر عهده دارند باید مهارت فنی لازم را داشته باشند زیرا در غیر این صورت ضایعات چوب بالا می رود.

وی ادامه داد: مشکل دیگری که بر اثر نداشتن مهارت کافی پیش می آید خطر سقوط درخت بر روی افراد است که منجر به صدمه و یا حتی مرگ می شود.

موسوی تاکید کرد: با توجه به نقش ویژه آموزش در بالا رفتن کارایی نیروی انسانی، سازمان جنگل ها و مراتع، مجریان و بهره برداران طرح های جنگل داری را موظف به شرکت در دوره های آموزشی کرده است.

مدیرکل دفتر امور بهره برداری جنگل و مرتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در این دوره های آموزشی اطلاعات لازم برای قطع و تبدیل بهینه درختان و نگهداری اره موتوری و همچنین نحوه استفاده از تیرفور (tirfor) و سایر ابزار کمکی آموزش داده می شود.

وی یادآور شد: نجارانی که در جنگل ها به کار قطع و تبدیل درخت می پردازند به سه گروه ماهر و نیمه ماهر و مبتدی تقسیم می شوند که اختیارات هر کدام چارچوب خاصی دارد.

به گفته وی، فقط نجار ماهر می تواند درخت را قطع کند و نجار نیمه ماهر اجازه قطع درخت را ندارد و کارهایی همچون بینه بُری را انجام می دهد.

سالانه در حدود 800 هزار متر مکعب چوب از جنگل های هیرکانی در شمال کشور برداشت می شود.