جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

متکدیان وارداتی در مازندران جولان می دهند - نمایش محتوای خبر

 

 

متکدیان وارداتی در مازندران جولان می دهند

اينكه پديده گدايي چون زخمي ناهنجار، سيماي زندگي جوامع انساني را زشت جلوه مي دهد نكته جديد ي نيست، اما وجهه مصيبت بار اين معضل آن است كه اين پديده با همه وجوه كسالت آور آن به سرعت در حال گسترش است.

همه ساله با نزدیک شدن به مقاطع زمانی خاص مانند نوروز و تابستان که فصل حضور دهها میلیونی مسافران و گردشگران در مازندران است شاهد افزایش بسیار زیاد این پدیده در خیابان ها و معابر این استان هستیم. مسئولان هم با توجه به حوزه مسئولیت و اختیارات خود در طرح جمع آوری و ساماندهی متکدیان همکاری دارند اما هرگز شاهد  اجرای برنامه ای مدون و هدفمند دراین باره دراستان نبودیم.

مديركل بهزيستي مازندران با بیان اینکه بهزيستي بطور مستقيم مسئول ساماندهي متكديان نيست گفت: قانون‌گذار وظیفه همه دستگاه‌ها را در جمع‌آوری متکدیان مشخص کرد.

ردايي با اعلام اینکه متکدیان معمولا از چند قشر مختلف هستند، یادآور شد: قانون‌گذار برای هر قشر متکدی، دستگاه و ارگان خاصی را مسئول ساماندهی معرفی کرد که براین اساس متکدی معتاد در مراکز شبانه‌روزی، متکدی مستحق در کمیته امداد، زنان آسیب‌دیده متکدی در خانه سلامت بهزیستی و متکدیان حرفه‌ای که از این روش برای خود پول و شغلی دست و پا مي كنند نیز قانون راهکاری مناسبی برای این افراد تعیین کرده است.

وی تصریح کرد: در صورتی که شهرداری‌ها و نیروی انتظامی با حکم دادستانی متکدیان را در اختیار بهزیستی قرار دهند، این نهاد برای ساماندهی متکدیان اقدام می کند ضمن اینکه برای ساماندهی جدی متکدیان درمازندران نیاز است دستگیری متکدیان به ‌طور جدی ادامه‌ داشته باشد.
مدیرکل اجتماعی استانداری مازندران نيز ازتدوين آیین نامه شناسایی و ساماندهی متکدیان و بی خانمان های مازندران خبرداد و گفت: این آیین نامه به همه فرمانداری های استان ابلاغ شده است.

شادمان افزود: بر اساس رئوس این آیین نامه، وظایف و کارکردهای فرمانداریها و همه ادارات مربوط به ساماندهی متکدیان بر اساس ضوابط و قانون مشخصی تبیین شده است.وی در تحلیل آماری تکدی گری در استان با بیان اینکه 34 درصد متکدیان متاهل و 30درصد آنان مجرد هستند ، گفت: 20 درصد متکدیان را افراد مطلقه و 16 درصد همسر فوت شده تشکیل می دهند، 71 درصد این افراد بیسواد، 2  درصد دارای سیکل، 24 درصد در حد سواد ابتدایی و 3 درصد دارای مدرک تحصیلی دیپلم میباشند.

کاملی یکی از کارشناسان طرح جمع آوری متکدیان هم با بیان اینکه بسیاری از این افراد پس از رهایی از اردوگاه های موقت دوباره به کار قبلی ادامه می دهند گفت: در یکی از گشت زنی ها در ساری، مآموران این طرح ،یک زن میانسال گدا را درحالی دستگیر کردند که از صبح تا ساعت 14 آن روز بیش از 820هزار تومان درآمد داشت!

با همه این تفاسیر باید گفت: سالهاست که موضوع  ساماندهی متکدیان بویژه در مناطق گردشگری در حد حرف و جلسه باقی مانده است و گدایانی که بازارشان در آستانه نوروز و در زیر پوست شهرهای مازندران همچنان پرسکه بود در هر کوچه و خیابانی جولان می دهند. جولانی که به علت نبود اردوگاه، نداشتن متولی مشخص و مناسب، کمبود اعتبارات لازم، ساماندهی متکدیان را به کلاف سردرگمی تبدیل کرده است و این زخم بدخیم بر چهره شهرهای مازندران خودنمایی می کند.

مهاجرت غیرقانونی برخی اتباع خارجی که از راه دور و برای یافتن کار به مازندران سفر می کنند و سرانجام به گدایی روی می آورند نیز قصه دیرینه شهرهای مازندران است و این متکدیان وارداتی نیز سایه شان بر شغل مذموم تکدی گری سنگینی می کند.

مدیرکل بهزیستس استان در تشریح عملکرد این نهاد با مثال زدن از شهرستان چالوس به عنوان منطقه ای گردشگری گفت: تعداد متکدیان حرفه ای شهرستان چالوس از شمار انگشتان دست بیشتر نیست و این کم کاری ما است که هنوز در برخی از شهرها شاهد حضور این افراد در حرفه گدائی هستیم.

ردایی افزود: تأمین مکان ساماندهی متکدیان به همراه امکانات و تجهیزات اردوگاه بر عهده شهرداری است و اگر چنانچه شهری در استان برای ساماندهی نیاز به مکان داشته باشد اداره کل بهزیستی مازندران آمادگی خود را اعلام می کند.

رئیس ستاد ساماندهی متکدیان مازندران هم از روند افزایشی شیوع پدیده تکدی ‌گری در استان انتقاد کرد و گفت: متاسفانه در برخی شهرها، میزان درآمد روزانه این متکدیان با  پزشکان مازندران برابری می‌کند.

یونسی افزود: متاسفانه بیشتر متکدیان شهرهای استان از افراد غیربومی و تبعه کشورهای همسایه هستند که به علت بیماری های شدید و ناهنجاری های مفرط ظاهری و جسمی شاهد صحنه های نامناسب در معابر استان هستیم.

وی تصریح کرد: در شناسایی های اولیه مشخص شد متکدیان غیربومی استان سیستان و بلوچستان، و کشورهای پاکستان و افغانستان در شهرهای استان حضور دارند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری مازندران با اشاره به اینکه متاسفانه چهره شهرهای استان به واسطه این افراد متکدی، نابهنجار و زشت شده است، تآکید کرد: فرمانداران باید با هماهنگی نیروی انتظامی نسبت به ساماندهی هفتگی متکدیان از شهرها اقدام کنند.

با توجه به گفته های مسئولان و سردرگمی و بی برنامگی آنان در جمع آوری و ساماندهی متکدیان به نظر می رسد همچنان شاهد حضور متکدیان و جولان بی دغدغه آنان در خیابان های مازندران خواهیم بود .