رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

مبلغان عاشورایی برای نسل جوان از شیوه نوین استفاده کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

مبلغان عاشورایی برای نسل جوان از شیوه نوین استفاده کنند

به‌گزارش خبرگزاری فارس از بابل، حجت‌الاسلام حسن روحانی در همایش عاشورایی مبلغان دانش‌آموزی حامیان ولایت در کانون امام خمینی (ره) بابل، اظهار داشت: دانش‌آموزان نیازمندی‌های ویژه‌ای دارند که باید شناسایی شود، لذا باید مبلغان با این نیت در ایام محرم در مدارس انجام وظیفه کنند زیرا اساس کار در مدارس است.

وی با اشاره به اینکه عزاداران حسینی زبان ویژه خود را دارند، که باید به آن توجه شود،بیان داشت: اقتضاء می‌کند مبلغان محفل عزاداری ویژه دانش‌آموزی و دانشجویی با مطالعات گسترده و روش نوین، متفاوت از دیگر روش‌ها در این مجالس حضور یابند.

امام جمعه بابل گفت: اگرچه در گذشته راهکارهای نوین برای مجالس عزاداری عاشورای دانشجویی انجام گرفت ولی هنوز درباره مجالس عزای دانش‌آموزی اقدامی صورت نگرفت و حضور روحانیون در مدارس چندان تاثیرگذار نبود لذا با اقبال نسل دانش‌آموزی مواجه نبودیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: امروزه اقبال دانش‌آموزان برای حضور در مجالس عزاداری عاشورا در مدارس نشان می‌دهد روش‌ها در انتقال مفاهیم موثر بوده است، لذا باید از افراد موفق در این زمینه کمک گرفت و به این روش‌های تاثیرگذار، توجه جدی شود.

روحانی با بیان اینکه انعکاس و استفاده کردن از تجربیاتی که در گذشته موثر بوده بسیار مهم است،تصریح کرد: آثار ارزشمندی درباره اهمیت عزاداری حسینی به چاپ رسیده و منابع گرانقدری موجود است که می‌توان این تجربیات را پالایش نمود این‌ آثار، اندوخته ارزشمندی از تجربیات علمی و رفتاری بوده که باید هر ساله به آن افزوده شود.

امام جمعه بابل اذعان داشت: نباید تنها به یک عادت در انتقال مفاهیم عاشورا بهره گرفت و به سینه‌زنی و عزاداری اکتفا کرد، بلکه باید به انتقال مفاهیم و پیام عاشورا هم توجه شود.

وی به اهمیت مسئله عزاداری حسینی در جامعه اشاره کرد و گفت: امروز نسل جوان ما مورد حمله و تهدید جدی دشمنان هستند، تفکر تکفیری و از سوی دیگر تفکر اهل سنت که مسئله عزاداری را زیر سئوال برده و به آن خط قرمز می‌کشند دو مسئله مهمی است که ممکن است نسل جوان را دچار شبهه ‌کند.

روحانی تصریح کرد: اگر دانش‌آموز بخواهد با تمام وجود اهمیت و عظمت عزاداری حسینی را درک کند نیازمند تحلیل و توجیه است.

وی بیان داشت: عده‌ای به غلط عنوان می‌کنند در عاشورا خداوند لباس شهادت به تن حسین (ع) پوشاند پس باید در این روز شادی کرد، در حالی که این عکس آن‌چیزی است که در روایات داریم زیرا عزاداری برکاتی برای نسل جوان دارد که باید بازگو شود.

این مسئول خطاب به مبلغان گفت: مبلغان مدارس، یا وارد این عرصه نشوند یا اگر شدند بسیار قوی و با علم وارد شوند زیرا با نسلی مواجه هستند که ممکن است با این شبهات مواجه باشند لذا باید قادر باشند با علم خود جلوی این هجمه‌ها را بگیرند.

روحانی با اشاره به اینکه مفاهیم عزاداری حسین(ع) جریان ساده‌ای نیست بلکه پیام‌های مختلفی در خود دارد، عنوان داشت: کتاب محدثین و اثر دلشاد دو اثر مهمی است که پیام‌های سیدالشهداء را جزء به جزء عنوان کرده که مبلغان می‌توانند از آن برای انتقال مفاهیم عاشورایی به مخاطب خود بهره ببرند.

این مسئول خاطرنشان کرد: تحلیل و انتقال مفاهیم عزا سیدالشهداء در سال فرهنگ امری بسیار ضروری است.

روحانی تصریح کرد: نباید در نحوه عزاداری تنها به سبک سنتی اکتفا کرد بلکه باید سعی کنید با شیوه جدید در جمع نسل جوان حضور یابید.

امام جمعه بابل اظهار داشت: باید مدیر، معلم  و روحانی با بچه‌ها در مساجد و محافل عزاداری حسینی حضور یابند تا فرهنگ مسجدنشینی، نماز جماعت، ارتباط با مساجد و تکیه رفتن برای بچه‌ها نهادینه شود.

{jcomments off}