سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

مبارزه بیولوژیک علیه نسل دوم کرم ساقه خوار برنج در مازندران در حال انجام است - نمایش محتوای خبر

 

 

مبارزه بیولوژیک علیه نسل دوم کرم ساقه خوار برنج در مازندران در حال انجام است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، ˈ عزیزالله شهیدی فرˈ در خصوص وضعیت زراعت برنج استان اظهار داشت: مبارزه بیولوژیک علیه نسل اول آفت ساقه خوار در 26 هزار و 375 هکتار انجام گرفته است.

وی ادامه داد: مبارزه علیه بیماری بلاست برگ در سطح 19 هزار و567 هکتار و بلاست خوشه در سطح 8 هزار و 655 هکتار و علیه سایر بیماری ها در سطح 4 هزار و 189 هکتار انجام شده است.

شهیدی فر با اشاره به ظهور خوشه برنج در بیش از 40 درصد شالیزارهای ارقام محلی مازندران ، افزود: مزارع در مراحل مختلف زراعی از پنجه زنی، ساقه، آغاز فاز زایشی و ظهور خوشه قرار دارند.

وی پیش بینی کرد در دهه سوم تیرماه سال جاری عملیات برداشت شالی برنج در استان مازندران آغاز شود.

وی گفت: با بارش های پراکنده و حتی شدید طی دو هفته اخیر در سطح استان، مشکل خشکی و کم آبی بر طرف شده و هم اکنون تنها حدود هفت هزار و 189 هکتار از زمین ها در مناطق غربی استان ، در صورت عدم مساعد شدن شرایط جوی در معرض استرس آبی قرار خواهند گرفت.

مازندران سالانه با تولید بیش از یک میلیون تن برنج سفید ، 44درصد برنج کشور را تامین می کند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در بخش دیگری از خرید بیش از 83 هزار و 731 تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان اسان خبر داد.

شهیدی فر اظهار داشت: از این مقدار بیش از 62 هزار تن به صورت تضمینی، 17 هزار و 170 تن توافقی و 4 هزار و 561 تن به صورت بذری بوده است.

امسال بیش از 62هزر هکتار از ارضی مازندران زیر کشت گندم رفته است.