جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

مبارزه با مواد مخدر هم‌افزایی دستگاه‌ها را می‌طلبد - نمایش محتوای خبر

 

 

مبارزه با مواد مخدر هم‌افزایی دستگاه‌ها را می‌طلبد

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ گفت: مبارزه با مواد مخدر هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد.

مبارزه با مواد مخدر هم‌افزایی دستگاه‌ها را می‌طلبد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان سیمرغ، اسماعیل هدایتی دوشنبه‌شب در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر این شهرستان، اظهار کرد: اجرای برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی همچنین انجام فعالیت‌های جایگزین از جمله اقدامات مشاوره‌ای است که در حوزه مبارزه با مواد مخدر انجام شده است.

وی افزود: در این حوزه به ثمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد هم توجه ویژه داشتیم چرا که اعتقاد داریم دولت به‌تنهایی نمی‌تواند در مبارزه با مواد مخدر تلاش وافری داشته باشد.

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ تصریح کرد: با هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی سند جامعی که از طریق اداره‌کل بهزیستی استان در اختیار قرار گرفت بومی‌سازی کنیم و براساس آن سند، نقشه راهی برای شهرستان داشته باشیم.

این مسؤول ادامه داد: مبارزه با مواد مخدر هم‌افزایی ادارات و دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد.

هدایتی با تأکید بر اینکه هزینه پیشگیری کمتر از هزینه درمان است و کسی که مبتلا به مواد مخدر شده فقط 50 درصدش برگشت داده می‌شود، اظهار کرد: در هشت ماه امسال کارگاه‌های آموزشی را اجتماع‌محور کردیم و آموزش‌های لازم را به مساجد محلات و روستاها هدایت کردیم تا آگاه‌سازی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: با استفاده از ماه مبارک رمضان و محرم جلسات آموزشی متعددی را در مساجد برگزار کردیم و در هفته نیروی انتظامی  برای بهبودیافته‌ها مسابقه پیاده‌روی خانوادگی را برگزار کردیم تا تشویقی برای دیگران باشد.

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ با اشاره به اینکه براساس تفاهم‌نامه امضاءشده با آموزش‌ و پرورش جلساتی را با والدین و دانش‌آموزان سنین مختلف برگزار می‌کنیم، تصریح کرد: بیشترین تمرکز ما بر روی آموزش‌ و پرورش و محیط دانشگاه است.

این مسؤول افزود: محلات آسیب‌پذیر در شهرستان نداریم اما محلات در معرض خطر در شهرستان داریم که براساس سند تبیین شده حرکت و گزارش ارائه می‌دهیم.

هدایتی با بیان اینکه توانستیم با تلاش مسؤولان فعالیت‌های خوبی در شهرستان داشته باشیم، تصریح کرد: در کمیته توسعه با خیران جلساتی را برگزار کردیم و از این افراد کمک گرفتیم که نتیجه خوبی هم در این حوزه به دست آمد.

 

*‌ هدف امروز مواد مخدر قشر جوان جامعه است

مدیر شبکه بهداشت و درمان سیمرغ نیز گفت: در هزاره سوم با چند چالش بزرگ روبه‌رو هستیم که می‌توان به تخریب محیط‌زیست، افزایش جمعیت، قاچاق انسان، مشروبات الکلی و مواد مخدر اشاره کرد.

محمدرضا احمدی افزود: مواد مخدر نه قوم می‌شناسد و نه جغرافیای خاصی دارد و در شرایط امروز هدفش قشر جوان جامعه است.

وی با اشاره به اینکه اعتیاد مثل سرطان است و باید با تمام توان تلاش خود را بر روی این بحث قرار دهیم، اظهار کرد: در بهترین شرایط مراکز ترک اعتیاد 20 درصد بهبودیافته دارند که برخی از این افراد در درازمدت لغزش می‌کنند و به حالت قبل خود برمی‌گردند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان سیمرغ افزود: هر 45 روز از مراکز درمانی شهرستان بازدید می‌‌شود که ششمین جلسه بازدید در این هفته قرار دارد.

این مسؤول با بیان اینکه در بحث پیگیری وزارت بهداشت و درمان بحث روان را مطرح کرده و از زمستان سال گذشته کارشناس روانشناس در مجموعه شبکه بهداشت مستقر شده است تا مهارت‌های زندگی را به افراد بیاموزد، تصریح کرد: امروز کمتر کسی می‌تواند ادعا کند با مواد مخدر و مضرات آن آشنا نیست اما باید ببینیم چرا جوانان به این سمت کشیده می‌شوند.

احمدی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین بحث‌ها «نه گفتن» است که خیلی از افراد اگر در این شرایط قرار بگیرند نمی‌توانند نه بگویند.

وی در پایان گفت: امسال حدود 133 جلسه آموزشی برای 2 هزار و 400 نفر برگزار شد.