سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

مبارزه با مواد مخدر به هم‌افزایی نهادهای مختلف نیاز دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

مبارزه با مواد مخدر به هم‌افزایی نهادهای مختلف نیاز دارد

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ با بیان اینکه امروزه خطر مواد مخدر در کمین افراد جامعه است، گفت: برای مبارزه با مواد مخدر نیاز به هم‌افزایی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف است چراکه هزینه پیشگیری کمتر از هزینه درمان است.

مبارزه با مواد مخدر به هم‌افزایی نهادهای مختلف نیاز دارد

اسماعیل هدایتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان سیمرغ، اظهار کرد: هفته مبارزه با مواد مخدر هرساله از پنجم تیرماه شروع و به مدت یک هفته با نام هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر ادامه پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: سال جاری به‌دلیل مقاربت این هفته با شب‌های قدر این هفته از 28 خرداد شروع و تا پنجم تیرماه ادامه پیدا می‌کند.

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ با اشاره به اینکه بهزیستی به‌عنوان دبیر کمیته فرهنگی شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان است، تصریح کرد: کمیته فرهنگی مبارزه با مواد مخدر در کنار کمیته مقابله، کمیته درمان و کمیته قضایی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان را تشکیل می‌دهند.

این مسؤول افزود: اعتقاد بر این است که باید رویکردی اجتماعی در راستای مبارزه با مواد مخدر داشته باشیم.

هدایتی با بیان اینکه امروزه خطر مواد مخدر در کمین افراد جامعه است، تصریح کرد: برای مبارزه با مواد مخدر نیاز به هم‌افزایی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف است چراکه هزینه پیشگیری کمتر از هزینه درمان است و بر همین اساس باید به پدیده پیشگیری توجه ویژه‌ای داشت.

وی ادامه داد: در کمیته فرهنگی بحث بر روی چهار حوزه مدرسه، دانشگاه، محلات و مساجد است اما به‌دلیل مصادف شدن با امتحانات و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها در این زمان عملاً در مدارس و دانشگاه‌ها نمی‌توان فعالیت داشت البته از زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به‌صورت روتین کارشناسان این اداره به مدارس و دانشگاه‌ها مراجعه کرده و کلاس‌های مخصوص و کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌کنند.

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ با اشاره به اینکه در این مرحله محوریت بر روی مساجد و محلات قرار دارد، اضافه کرد: پروسه ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای اعزام اکیپ‌های کارشناسی در سطح روستاها و مساجد است.

این مسؤول خاطرنشان کرد: در هفته مبارزه با مواد مخدر برای آگاه‌سازی مردم شهرستان روزشماری برای هفته مبارزه با مواد مخدر شهرستان تدوین‌ شده است.

هدایتی با بیان اینکه فضاسازی شهری از روزهای قبل انجام‌ شده است، تصریح کرد: برای اولین روز هفته مبارزه با مواد مخدر ارائه گزارش و اهداف شورای مواد مخدر توسط فرماندار محترم پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان انجام می‌شود.

وی افزود: در این روز اعضای شورای هماهنگی در نماز جمعه حضور و در حاشیه نماز جمعه برپایی چادر پیشگیری از اعتیاد در حیاط مصلی نماز جمعه و ارائه محتوا، بروشور و مشاوره‌های رایگان را برای نماز گذاران در نظر گرفته‌ایم.

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ با اشاره به اینکه دومین روز این هفته دیدار با امام‌جمعه محترم شهرستان و استفاده از رهنمودها و بیانات ایشان در راستای این هفته و سیاست‌های کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر است، اظهار کرد: روز یکشنبه مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس در مرکز بهداشت شهرستان انجام می‌شود.

این مسؤول ادامه داد: نمایشگاه عکس، پخش کلیپ و ارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان جهت آگاه‌سازی خانواده‌های در معرض خطر و مشاوره‌های درمانی توسط پزشکان مراکز متادون درمانی در کنار ویزیت رایگان انجام می‌شود.

هدایتی با بیان اینکه بسیاری از بهبودیافته‌ها برای رسیدن به اشتغال پایدار نمی‌دانند، خاطرنشان کرد: اداره بهزیستی برای اشتغال پایدار بهبودیافته‌ها، وامی در نظر می‌گیرد که بر اساس شرایط بومی و محلی تعریف‌شده است.

وی بیان کرد: در نمایشگاهی که در روز سوم هفته مبارزه با مواد مخدر برگزار می‌شود انواع مواد مخدر در قالب ماکت برای آشنایی خانواده‌ها آماده‌ شده است چراکه بیشتر خانواده‌ها آشنایی کامل با انواع مختلف مواد مخدر را ندارند.

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ با اشاره به اینکه کارناوال با موضوع کارزار شیشه دوشنبه آینده در شهرستان اجرا می‌شود، اظهار کرد: هماهنگی با اتحادیه تاکسیرانان انجام‌شده و در این روز ماشین‌ها آماده و پوسترهای هفته مبارزه با مواد مخدر و شیشه و شعارهای مربوط بر روی شیشه‌های تاکسی چسبانده و در سطح شهر برای آگاه‌سازی به حرکت درمی‌آیند.

این مسؤول ادامه داد: در اولین روز تیرماه دیدار با خانواده‌های مبارزه با مواد مخدر را در شهرستان داریم چراکه بسیاری از فرزندان ایران اسلامی در این زمینه به شهادت رسیدند و ما وظیفه‌ داریم خدمت خانواده این بزرگواران رسیده و دین خود را به‌اندازه بضاعت ادا کنیم.

هدایتی با بیان اینکه بازدید از طرح‌های خوداشتغالی بهبودیافته‌ها در روز دوم تیرماه در برنامه گنجانده‌ شده است، تصریح کرد: برای افراد بهبودیافته تا سقف 10 میلیون تومان وام اشتغال پایدار پرداخت می‌شود که در این هفته بازدیدی از این طرح‌ها به‌عمل می‌آید.

وی افزود: در روز سوم تیر کارگاه آموزشی برای جامعه هدف کمیته امداد، اداره بهزیستی و سپاه برگزار می‌شود که تیم‌های کارشناسی اعزام و علل گرایش به مواد مخدر و راه‌های پیشگیری آن معرفی می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ با اشاره به اینکه خط ملی اعتیاد به شماره 09628 در این کارگاه آموزشی معرفی می‌شود، گفت: برخی خانواده‌ها شاید نتوانند حضور مراجعه کنند یا نتوانند چهره به چهره مشکلات خود را با کارشناسان بیان کنند که با استفاده از این خط می‌توانند به‌راحتی از خدمات مشاوره‌ای بهره ببرند.