جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

ماندابی‌ شدن 80 درصد اراضی مازندران در سال / امکان کشت مجدد برنج تا 3 مرحله در صورت زهکشی زمین‌ها - نمایش محتوای خبر

 

 

ماندابی‌ شدن 80 درصد اراضی مازندران در سال / امکان کشت مجدد برنج تا 3 مرحله در صورت زهکشی زمین‌ها

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه سالانه بیش از 80 هزار هکتار از اراضی مازندران دچار ماندآبی می‌شود و امکان کشت مجدد را از بین می‌برد، گفت: قرار است با همکاری وزارت نیرو، طرح زهکشی اجرا شود که در این صورت امکان کشت مجدد تا سه مرحله افزایش می‌یابد.

ماندابی‌ شدن 80 درصد اراضی مازندران در سال / امکان کشت مجدد برنج تا 3 مرحله در صورت زهکشی زمین‌ها

به گزارش خبرگزاری فارس از بابلسر، دلاور حیدرپور در مراسم نخستین برداشت برنج کشور در روستای «رزکنار» بابلسر با بیان اینکه با امکانات محدود دولت در بخش کشاورزی توانستیم بخشی از نیاز ماشین‌آلات را در اختیار کشاورزان قرار دهیم، اظهار کرد: بیش از 75 درصد از برداشت برنج مازندران با کمباین انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه کشاورزی کار مقدسی است، افزود: کشاورزان با تأمین امنیت غذایی در راستای خودکفایی اقتصادی، استقلال سیاسی کشور را رقم می‌زنند و سبب جلوگیری از وابستگی به واردات می‌شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه در مکانیزاسیون با ایده‌آل‌ها فاصله داریم، بیان کرد: با مساعدت‌های خوب دولت در دو سال گذشته، بیش از یک‌هزار و 150 میلیارد ریال تسهیلات بانکی از بانک کشاورزی و بیش از 3 هزار دستگاه انواع ماشین‌آلات در اختیار کشاورزان مازندرانی قرار گرفت.

حیدرپور با بیان اینکه امسال در مرحله نخست 500 میلیارد ریال تسهیلات بانکی اعلام شد، گفت: مدیر عامل بانک کشاورزی در سفر اخیر خود به مازندران اعلام کرد که به میزان تقاضا تسهیلات وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه با تصمیمات دولت در کاهش نرخ کشاورزی، تسهیلات بانکی به 15 درصد کاهش یافت، خاطرنشان کرد: فرصت مناسبی برای کشاورزان است تا از این تسهیلات برای مکانیزه کردن تولید در بخش کشاورزی، زراعت، باغ‌داری، شیلات، دام‌داری، مرغداری و تغییر شالیکوبی سنتی به مدرن استفاده کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه در کشت مکانیزه برنج با اهداف خود فاصله داریم و در حال حاضر تنها 25 درصد از محصولات مازندران مکانیزه کشت می‌شود، اظهار کرد: شرایط ویژه‌ای برای نشاکاران پیش‌بینی شد و شرکت واردکننده دستگاه نشاکاری قول کاهش 20 درصدی قیمت دستگاه را اعلام کرد و در تلاش هستیم که 10 تا 15 درصد قیمت دستگاه نشاکار را با وام بلاعوض حل کنیم.

وی با اشاره به تجهیز و نوسازی اراضی گفت: در این رابطه سال گذشته 3 هزار هکتار در مازندران قرارداد اجرایی بسته و برای یک‌هزار و 800 هکتار از اراضی این طرح اجرا شد.

حیدرپور تصریح کرد: امسال پیش‌بینی کردیم که این طرح را برای 10 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی مازندران اجرایی کنیم و در این رابطه در سفر رئیس جمهور مبلغ 500 میلیارد ریال برای اجرای طرح مصوب شد که بخشی از این اعتبارات در سال گذشته تخصیص یافت و امیدواریم به‌زودی شاهد تخصیص کامل این اعتبارات باشیم که در این صورت هفت‌هزار هکتار دیگر از اراضی مازندران تجهیز و نوسازی می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازنداران با اعلام اینکه سالانه بیش از 80 هزار هکتار از اراضی مازندران دچار ماندآبی می‌شود و امکان کشت مجدد را از بین می‌برد، افزود: قرار است با همکاری وزارت نیرو، طرح زهکشی اجرا شود که در این صورت امکان کشت مجدد تا سه مرحله افزایش می‌یابد.

وی در پایان به توسعه و احیای آب‌بندان‌های مازندران اشاره کرد و گفت: 450 میلیارد ریال برای توسعه آب‌بندان‌های استان مصوب شد که جهاد کشاورزی با کمک امور آب، در سال‌جاری این طرح را عملیاتی می‌کند.