جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

مازندران 150 هزار نیروی بی‌کار دارد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مازندران 150 هزار نیروی بی‌کار دارد

مازندران 150 هزار نیروی بی‌کار دارد


مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت:در استان 150 هزار نیروی بیکار داریم که تا 40 درصد این افراد دانش‌آموخته هستند.

مازندران 150 هزار نیروی بی‌کار دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، علی بابایی‌کارنامی صبح امروز در نشست خبری، اظهار کرد: امیدواریم دولت در سال هم‌دلی و هم‌زبانی حوزه دیپلماسی و بین‌المللی که چندین سال به کابوس تبدیل شده را به سرانجام برساند و حماسه دیگری را رقم بزند.

وی با بیان اینکه هم‌دلی و هم‌زبانی، پیام زیادی برای مدعیان این حوزه دارد، افزود: باید کمک کنیم هم‌دلی و هم‌زبانی به‌عنوان پیوست عملیاتی در حوزه‌های مختلف در دستور کار گروه‌های مختلف قرار گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به انتخابات آتی در کشور، بیان کرد: برگزاری انتخابات و ورود مردم در دفاع از مقدسات و کیان نظام اسلامی، به دنیا ثابت می‌کند مردم در کنار دستاوردهای نظام و آرمان‌های شهدا هستند.

این مسئول با بیان اینکه مازندران نقش اثرگذاری در همه عرصه‌ها دارد، تصریح کرد: دولت در مازندران هم برنامه‌های خاص دارد که با هم‌دلی و هم‌زبانی موثر می‌شود.

بابایی با اشاره به فعالیت‌های مختلف حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: مصداق واقعی هم‌دلی و هم‌زبانی در همکاری تشکل‌های مختلف با این اداره‌کل است.

وی با بیان اینکه رفاه گروه هدف مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم از دیگر مواردی است که به آن پرداختیم، خاطرنشان کرد: عملکرد این حوزه در استان مثبت بوده و گزارش‌های تاییدکننده این مسئله است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به اینکه از استان‌های شاخص در توجه به موضوع سخت و زیان‌آور هستیم، ادامه داد: سال گذشته 86 هزار مورد پرونده در این زمینه داشتیم و 35 هزار نفر از کارگران از این مزایا برخوردار شدند.

این مسئول با بیان اینکه هنوز نمایندگان نگاه مثبتی به حوزه تعاون ندارند، اضافه کرد: در چند سال اخیر مزیت مثبتی در این حوزه مشاهده نکردیم که مسئولان به حوزه تعاون کمک کنند تا به سهم خود در اقتصاد کشور دست یابد.

بابایی با اشاره به پرداخت 110 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی و خدماتی بخش تعاون در استان، ادامه داد: برنامه راهبردی بخش تعاون، استفاده از ظرفیت‌های همدیگر است و زنجیره ارزش در بخش تعاون را مطالبه می‌کنیم که کارگاه‌های آموزشی را هم در این زمینه آغاز کردیم.

وی با بیان اینکه بیش از 36 هزار پرونده به مراجع حل اختلاف رسیده است، تصریح کرد: با توجه به کثرت پرونده‌هایی که به مراجع حل اختلاف ارائه می‌شود سعی داریم دقت لازم را در بررسی پرونده‎‌ها داشته باشیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به رشد 20 درصدی تشکل‌ها در استان، بیان کرد: در مورد اشتغال اتباع بیگانه، مازندران جزو استان‌های پاک است و هرگونه گزارش در این زمینه را پیگیری کرده و برخورد می‌کنیم.

این مسئول با بیان اینکه بحث اشتغال حمایتی را در استان شروع کردیم، افزود: هر عددی که وزارتخانه به‌عنوان وجوه اداره‌شده به استان بدهد، استان آمادگی دارد برای کارورزی نیروهای دانش‌آموخته در کنار بنگاه‌های اقتصادی، به همان میزان اعتبار اختصاص دهد تا نیروی کار در کنار بخش خصوصی کار کند و حقوق و بیمه را وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت پنج سال بپردازد.

بابایی با اشاره به اینکه در استان 150 هزار نیروی بیکار داریم که تا 40 درصد افراد دانش‌آموخته هستند، ادامه داد: ملاک مرکز آمار ایران است و هرآنچه اعلام کند فصل‌الخطاب ما است.

وی با بیان اینکه امسال 100 هزار مسکن اجتماعی ایجاد می‌شود، گفت: بررسی و شناسایی این حوزه بر عهده ما است و در زمان مقرر، مسائل مورد نیاز در این زمینه اعلام می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به اینکه از تیم 120 نفره مسابقات ایتالیا، 41 نفر از مازندران اعزام می‌شوند، افزود: برای اعزام هر یک از این افراد به مسابقات کارگران ایتالیا، تا 40 میلیون تومان هزینه می‌شود.

این مسئول در پاسخ به سوالی درباره بیمه رانندگان تاکسی، اظهار کرد: بر اساس قوانین فعلی، کسانی شامل مزیت سخت و زیان‌آور می‌شوند که دارای کارفرما باشند و رسانه‌ها در این زمینه می‌توانند با نمایندگان مجلس رایزنی کنند تا طرح با دوفوریت به مجلس برود و اقداماتی در این زمینه صورت گیرد.

بابایی با اشاره به اینکه بحث‌های اشتغال تابعی از بسیاری متغیرهای کلان اقتصادی کشور است و همه در جریان وضعیت اقتصادی کشور در چند سال اخیر هستند و کسی نمی‌تواند منکر این مسائل شود، ادامه داد: وقتی رشد اقتصادی منفی بوده چطور باید انتظار داشت که روند اشتغال‌زایی مثبت شود.

وی با بیان اینکه خروجی بی‌حد و اندازه دانشگاه‌ها و نحوه ادامه تحویل دانشجویان، به‌عنوان بلای جان نیروی کار است و این وضعیت در مازندران بدتر است، تصریح کرد: افراد بدون کنکور وارد دانشگاه می‌شوند.

این مسئول با بیان اینکه درباره انتخابات نباید عجله کنیم، ادامه داد: باید به نشاط کشور کمک کنیم و نقطه‌نظرات افراد با گرایش‌های مختلف سیاسی در کنار هم باشد و انتخاباتی پرشور داشته باشیم.