سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

مازندران یکی از استان های مهم و استراتژیک در بخش کشاورزی کشور است - نمایش محتوای خبر

 

 

مازندران یکی از استان های مهم و استراتژیک در بخش کشاورزی کشور است

به گزارش خبرنگار مهر، ربیع فلاح جلودار امروز در مراسم اجرای سرشماری عمومی کشاورزی لازمه آبادانی و خود کفائی ملی با اشاره به اینکه سرشماری عمومی آمار کشاورزی کشور در حقیقت زیر بنا و اساس برنامه ریزی در کل بخش کشاورزی در اقتصاد کشاورزی است، اظهارداشت: اجرای هر فعالیت در جامعه باید با توجه به اطلاعات و آمار باشد و در این سرشماری از فارغ التحصیلان و افراد با تجربه استفاده شده است.

وی با اشاره حدود 2.4 دهم درصد از سطح زیر کشت استان که بیش از 10 درصد ارزش افزوده  و 20 درصد اشتغال در بخش کشاورزی کشور را دارد و با توجه به تولید 50 نوع محصولات متنوع باغی و زراعی در این استان دارد، افزود: با توجه به ارزش و اهمیت بخش کشاورزی باید داده های که نیاز به تصمیم گیری های اساسی و اصولی دارد با جمع آوری و  برنامه ریزی نسبت به آن اقداماتی صورت گیرد.

رئیس ستاد هماهنگی سرشماری عمومی کشاورزی مازندران با بیان اینکه سرشماری کشاورزی بعنوان پایه و اساس برنامه ریزی و فعالیت اقتصادی در استان آغاز شد، افزود: امروز نقش رسانه ها در اطلاع رسانی به مردم در همکاری با ماموران آمارگیر بسیار مهم و تاثیر گذار است.

فلاح با اشاره به اینکه رسانه ها بعنوان محورهای توسعه استان در کنار مردم هستند، اذعان داشت: با توجه به نیازهای جامعه باید برنامه ریزی و شناسایی شوند و امروز با همدلی و اتفاق نظر باید برای جبران عقب ماندگی چندین سال گذشته را اقدام شود.

وی تصریح کرد: سرشماری عمومی باید با همکاری دهیاران، شورای روستا و پایگاههای بسیج بخوبی اجرا شود و کشاورزان و تولید کنندگان باید بدانند تمامی اطلاعات آنها توسط ماموران آمارگیر محرمانه است.

وی در خصوص تولید محصول برنج در استان با توجه به واردات سال گذشته، اذعان داشت: علارغم مشکلات، کمبود آب و کاهش بارندگی در استان توانستیم با نظارت دقیق و برنامه ریزی در رفع مشکل تامین آب جز استان های موفق کشور باشیم.

نماینده عالی دولت در مازندران دریا را یکی از محورهای مهم استان بشمرد و افزود: با توجه به 350 کیلومتر طول ساحل دریا و میزان ذخائر آن باید در بخش اقتصادی کشور جایگاه آنرا مشخص کنیم.

فلاح جلودار با بیان اینکه در کل دنیا شیوه های آمارگیری متفاوت است، خاطرنشان کرد: سرشماری عمومی یک سرشماری تخصصی است که باید به آن توجه ویژه شود.