جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

مازندران گرسنه است- از حوض بزرگ حیاط خانه شمالی ها بهره نگرفتیم - نمایش محتوای خبر

 

 

مازندران گرسنه است- از حوض بزرگ حیاط خانه شمالی ها بهره نگرفتیم

به گزارش خبرنگار مهر، سیدهادی حسینی  در نشست وزیر تعاون با فعالان اقتصادی در استانداری استان مازندران گفت: به اعتقاد کارشناسان، مازندران این ظرفیت را دارد که غذای مورد نیاز کشور را تامین کند ولی اکنون ما خودمان گرسنه ایم.

وی اظهار داشت: این به دلیل آنست که خوب مدیریت نکردیم و ظرفیتها را خوب شناسایی نکرده ایم و این امر نیازمند یک مطالعه در قالی آمایش سرزمین است و اگر خوب مطالعه شود می توانیم موفق شویم.

وی عنوان کرد: مازندران استانی با ظرفیت سرمایه گذاری بسیار بالاست و بخش تعاون استان به ظرفیت 25 درصدی در اقتصاد نرسیده است و خوشبینانه ترین حالت اینست که حدود چهار تا پنج درصد این ظرفیت محقق شده است.

وجود 12 هزار فارغ التحصیل بیکار

سیدهادی حسینی گفت: منابع تولید نظر آب، خاک، منبع انسانی و .. وجود دارد ولی در استان حدود 11 تا 12 هزار فارغ التحصیل بخش کشاورزی بیکار داریم و این ظرفیت منابع انسانی به هدر می رود.

این نماینده مجلس یادآورشد: تولید رد حوزه صنعت، کشاورزی، صنایع دستی بالاست و با وجود واقع شدن در حاشیه کشورهای cis نیاز است ارتباط خوبی با این کشورهای برقرار کنیم.

وی یادآورشد: سال گذشته یک میلیون و 840 هزار تن مرکبات در استان تولید شد که یک میلیون تن تازه خوری شد، و 50 درصد 840 هزار تنی که در انبارهای غیرتخصصی ذخیره شده بود، پوسیده و فاسد شده است.

وی عنوان کرد: صنعت مازندران باید منطبق با طرفیتهای کشاورزی باشد و به این داستان خوب عمل نشده است و به دلیل آنست که در حوزه آمایش ورود پیدا نکردیم.

حسینی یادآورشد: ایجاد ظرفیتهای جدید از جمله مسائلی است که ظرفیتش در استان وجود دارد ولی دنبالش نرفتیم.

وی گفت: دریا به عنوان حوض بزرگ در حیاط خانه شمالی ها داریم ولی از ظرفیت دریا استفاده نکردیم و تعاونیهای ساحل نشین استانهای شمالی می توانند پوشش خوبی داشته باشند.

پالایش در سرمایه گذاری شود

نماینده مردم سوادکوه، قائمشهر و جویبار به موضوع سرمایه گذاری اشاره و اضافه کرد: در حوزه سرمایه گذاری هنوز درگیر سره و ناسره هستیم و هر وقت بخشنامه ای می شود تا سرمایه گذاران که زیر بار سنگین قرض و گرفتاری هستند به خود آیند می بینند افراد غیر سرمایه گذار در جلوی صف هستند.

وی اظهار داشت: یک بار برای همیشه درخواست داریم پالایشی در حوزه سرمایه گذاری صورت گیرد و افراد سره و ناسره از هم جدا شوند و تمیز داده شوند و کسانی که کار کردند و تولید می کنند، موانع از سر راهشان برداشته شود.

وی عنوان کرد: دسته دوم کسانی هستند که اقدام به ساخت واحد کرده اند و نیاز به سرمایه در گردش دارند و اگر از سرمایه گذار کمک و حمایت نشود، ضرر می کنیم.