جهش تولید | چهارشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۹

مازندران میزبان نشست هم‌اندیشی دریای خزر-حضور وزرای خارجه و کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

مازندران میزبان نشست هم‌اندیشی دریای خزر-حضور وزرای خارجه و کشور

محمدجواد عیسی‌نیا رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در مازندران عصر سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی فارس در شهرستان ساری اعلام کرد: به‌منظور بررسی آخرین وضعیت و برنامه‌های مربوطه به مذاکرات رژیم حقوقی دریای خزر، فعالیت‌های اقتصادی، مسائل محیط زیست، مسائل امنیتی و همچنین ایجاد اجماع ملی و تحرک در تحقق اهداف مصوب کشور درباره دریای خزر، این نشست در مازندران برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: این هم‌اندایشی دومین جلسه عمومی خواهد بود که در آن همکاری‌های اقتصادی و انرژی، رژیم حقوقی، محیط زیست، مسائل امنیتی، خطوط مرز هوایی و کشتیرانی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

عیسی‌نیا اضافه کرد: بررسی مسائل خزر از بعد ملی و همچنین مسائل استان مازندران درباره خزراز جمله محورهای اصلی نشست مازندران خواهد بود.

وی اعلام کرد: در همین ارتباط طاهایی استاندار مازندران نیز علاوه بر شرکت در جلسات مقدماتی این نشست و اعلام آمادگی استان در برگزاری همایش مذکور، برقراری پرواز بین شهرهای شمالی ایران با آستاراخان روسیه، راه‌اندازی خطوط کشتیرانی مسافری بین سواحل ایران در خزر و تشکیل کمیته حقوقی برای تملک سواحل را برای طرح موضوع در هم‌اندیشی خزر پیشنهاد داده است.

عیسی نیا در ادامه افزود: این نشست از سوی مجلس شورای اسلامی در استان مازندران برگزار می‌شود و تاکنون حضور وزرای خارجه، کشور و رئیس و نمایندگان کمیسیون امنیت ملی قطعی شده است.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در مازندران در پایان گفت: آخرین جلسه کمیته همایش دریای خزر در مهرماه سال 1388 در شهرستان رشت و با حضور وزیر امور خارجه، اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، مسئولان کشوری، لشکری و کارشناسان و صاحب‌نظران با هدف بررسی مواضع و اقدامات جمهوری اسلامی ایران درباره مسائل دریای خزر برگزار شد.