جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۹

مازندران میزبان جشنواره نمایش سیاه بازی کشور شد - نمایش محتوای خبر

 

 

مازندران میزبان جشنواره نمایش سیاه بازی کشور شد

دبیر دومین جشنواره سراسری نمایش های سنتی سیاه بازی مازندران از برگزاری جشنواره سیاه بازی کشور از چهارم تا هفتم مهرماه در استان خبر داد.

مازندران میزبان جشنواره نمایش سیاه بازی کشور شد

محمد جونیان روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران درباره برگزاری جشنواره سنتی سیاه بازی در استان که قرار است از چهارم مهرماه در مازندران برگزار شود، اظهار کرد: هنر سیاه بازی در کشور ریشه تاریخی دارد.
وی تصریح کرد: در ایران پس از ظهور اسلام هم نمایش سیاه بازی در قهوه خانه ها و در محلی که ارتفاع بیشتری از سطح زمین داشت نیز انجام می شد.
دبیر دومین جشنواره سراسری نمایش های سنتی سیاه بازی یکی از اهداف برگزاری این جشنواره را احیای نقش سیاه عنوان کرد و بیان داشت: این شخصیت در حال حاضر به مرور زمان روبه فراموشی بود که تلاش داریم با برگزاری این جشنواره دوباره این هنر به مردم معرفی شود.
جونیان با اعلام اینکه ساری دومین جشنواره سراسری نمایش سیاه بازی را میزبانی می کند، خاطرنشان کرد: در این جشنواره هنرمندان 16 استان کشور شرکت کردند.
وی اظهار کرد: پس از مطرح کردن فراخوان این جشنواره در اردیبهشت 38 اثر به دبیرخانه ارسال شد که با بررسی انجام شده هشت اثر برای نمایش انتخاب شد که از چهارم تا هفتم مهرماه در سالن ارشاد مرحوم هراتی ساری به روی صحنه می روند.
دبیر دومین جشنواره سراسری نمایش های سنتی سیاه بازی مازندران تصریح کرد: نمایش های سیاه عوضی، مشق عشق، رام کردن زن سرکش، نوروز و پیروز، عروسی حاکم ملایرد با دختر شاه پریان، یارز، یاسر، سیاه بازی نمایش ممنوع و مسافری از هند در دو نوبت صبح و عصر بر روی پرده می روند.
وی بیان کرد: بسیاری از هنرمندان نامی کشور از برگزاری این جشنواره استقبال کردند و بیش از 100 هنرمند از سراسر کشور در این جشنواره شرکت کردند.
جونیان با اشاره به اینکه هنرمندان استان های همدان، تهران، زنجان، گلستان، خراسان رضوی در این جشنواره شرکت کردند، گفت: مراسم اختتامیه این جشنواره در روز هفتم مهرماه بعد از اجرای نمایش مسافری از هند برگزار می شود.