جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

مازندران ضریب خوبی در بودجه 93 دارد/ عدم اجرای طرحهای هزار میلیارد تومانی دولت دهم - نمایش محتوای خبر

 

 

مازندران ضریب خوبی در بودجه 93 دارد/ عدم اجرای طرحهای هزار میلیارد تومانی دولت دهم

به گزارش خبرنگار مهر، ربیع فلاح جلودار عصر یکشنبه در جمع مسئولان استان اظهار داشت: همچنین در میزان افزایش بودجه نسبت به سال های قبل علی رغم دستگاههای اجرایی و استان ها کاهش داشتند در برخی زمینه مازندران افزایش داشته است. 

استاندار مازندران با اشاره به اینکه ولی فقیه در ابتدای سال جاری، امسال را حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی بیان کرد و گفت: مردم مازندران با توجه به فرمایشات ولی فقیه وظیفه خود را به نحو احسن انجام دادند و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی حرکتی رو به جلو داشتیم.

وی گفت: با توجه به آمارها در خرداد ماه سال جاری میزان تورم به حدود 3.6 درصد بود و این روند رو به افزایش بوده است و بحمد الله تورم در بخش اقتصادی مهار شده است.

وی بیان کرد: سیاست های دولت بدنبال این است که تورم 45 درصدی را در سال جدید به 28 درصد برساند و کاهش دهد و همینطور بانک جهانی رقم کمتر از دولت اعلام کرده است.

رئیس شورای اداری مازندران یکی از محورهای توسعه را رشد اقتصادی عنوان کرد و افزود: با توجه به برنامه پنجم رشد اقتصادی باید به حدود هفت درصد می رسید که متاسفانه در دو سال اخیر رشد منفی تا 5.5 درصد داشتیم.

فلاح همچنین اذعان داشت: رشد منفی اقتصادی نه تنها مسائل و مشکلات استان حل نشد بلکه کارخانجات و مراکز تولیدی علی رغم مشکلات در سال های 89 و 90 از وضعیت خوبی برخوردار بود در این سالها با توجه به تحریم و مشکلات سوء مدیریتی امروز به جایی رسیده که مشکلات بیکاری و رکود اقتصادی در شرایط نامناسب قرار داریم که از برنامه های مهم و سنگین سال جدید ساماندهی این وضعیت است.

وی با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی با قدرت و توان بالنده خود و با انسجام و رهبری ولی فقیه به جایی رسیده است که کشورهای اروپایی برای مذاکره با ایران از همدیگر سبقت می گیرند، افزود: با توجه به این مسئله در استان مازندران هم شاهد 2 دیدار با استاندار قزاقستان و آستاراخان بودیم.

فلاح با بیان اینکه امروز یک مسابقه بین استان ها برای استفاده از صندوق توسعه ملی ایجاد شد و با این موضوع مازندران در این رقابت ها حضوری جدی داشته است، اذعان داشت: هر استانی با ارائه طرح های توجیهی و مشخصه تولید و اشتغال داشته باشد در بحث ارزی و ريالی محدودیتی ندارد.

وی بیان کرد: تاکنون 40 طرح برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ارائه داده شد که امیدواریم بخشی از از این طرح ها مورد موافقت قرار گیرد.

رئیس شورای اداری استان یکی از منابع مهم را استفاده از فایناس عنوان کرد و افزود: تاکنون 3 طرح بزرگ سد هراز 500 میلیارد تومان  و 2 طرح کشاورزی زهکشی و تجهیز اراضی شالیکاری با 1000 میلیارد تومان از طریق فایناس اختصاص یابد تا مشکلات در زمینه کشاورزی برطرف شود.

نماینده عالی دولت در استان یکی دیگر از محورهای توسعه استان را گردشگری دانست و اظهارداشت: مازندران با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های مختلف متاسفانه کمترین درآمد و مدیریت در این زمینه بوده است که این عوامل موجب عقب ماندگی استان در بخش گردشگری شده است.

فلاح یکی از برنامه های مهم سال جدید را توسعه گردشگری مازندران عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 500 هزار میلیارد تومان سرمایه در اختیار بخش خصوصی است این در صورتی است که دولت در کل بودجه عمرانی خود 20 میلیارد تومان دارد، گفت: باید شرایط مناسب، صدور مجوز و موافقت اصولی برای ورود سرمایه به بخش تولید، اشتغال و توسعه استان فراهم کنیم.

فلاح با اشاره به تعطیلات نوروز به پاکسازی محیطی، معابر، سواحل دریا، ورودی، درون و حاشیه شهرها و جمع آوری پسماند ها تاکید کرد و از تمام دستگاههای اجرایی خواستار آن شد.

وی به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها که باید با مدیریت درست کمترین آسیب ایجاد شود، اشاره کرد.