سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

مازندران در حوزه تبادلات انرژی از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است - نمایش محتوای خبر

 

 

مازندران در حوزه تبادلات انرژی از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است

ˈعلی احسانیˈ روز دوشنبه در آیین امضای موافقت نامه طرح توسعه پایدار مازندران با محوریت انرژی، فناوری و مدیریت ارزش و تامین ، افزود: توجه به مواهب طبیعی و خدادادی در مازندران و بهره گیری اصولی از ظرفیت های موجود ، تسریع در فرآیند رشد ، توسعه و پیشرفت انرژی مرتبط با نفت و گاز را به همراه دارد.

وی زنجیره های تامین و ارزش داخلی و منطقه ای و مرکز خدمات مهندسی نفت ، گاز و پتروشیمی در استان را ازجمله مهمترین اهداف امضای موافقت نامه طرح توسعه پایدار مازندران اعلام کرد.

وی با تشریح نقشه راه دستیابی به اهداف این طرح ، اظهارداشـت: رشد متوازن با برنامه آمایش سرزمین و محافظت از محیط زیست از طریق فناوری های سبز و توسعه نرم، توسعه اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری و خلق ارزش و افزایش درآمد، جذب صنایع سبز از طریق تشکیل زنجیره ارزش، تامین و شبکه های توسعه دهنده، کارآفرینی در حوزه مشاغل عمومی و اشتغالزایی تخصصی با هدف امکان جذب نیروی متخصص، جذب نخبگان در تقابل با مهاجرت های محلی و بین المللی، ایجاد تناسب در زیرساخت ها و مهندسی مجدد قوانین و مقررات متناسب با توسعه و پایداری در بهره برداری از مهمترین موارد است که باید در قالب این طرح به آن توجه شود.

وی صادرات مواد غیرنفتی به ویژه تجهیزات صنایع نفت و گاز، سرعت بخشیدن به عوامل توسعه، جذب اعتبارات و سرمایه گذاران با ایجاد جذابیت، تهیه اسناد بالادستی استانی برای تسهیل در کارها ، معاملات انرژی برای افزایش درآمد ارزی و ریالی، افزایش ظرفیت های نوآوری و جذب سرمایه های ریسک پذیر و افزایش سطح بهداشت عمومی و صنعتی با بهره گیری از فرهنگ اسلامی را از دیگر مواردی ذکرکرد که برای دستیابی به طرح توسعه پایدار باید به آنها توجه شود.

معاون برنامه ریزی استاندار مازندران اظهارداشـت: با تحقق اهداف این موافقت نامه، زنجیره های تامین و ارزش داخلی و منطقه ای و مرکز خدمات مهندسی نفت ، گاز و پتروشیمی در مازندران ایجاد خواهد شد.

احسانی گفت: زیرساخت های مناسب ، هدفمند و هماهنگ با برنامه آمایش سرزمین مازندران و توسعه سرمایه گذاری میادین نهفته در بستر دریای مازندران نیز باید با سرعت بیشتری تقویت و ایجاد شود.

وی ادامه داد: جایگاه مازندران بعنوان دروازه مبادلات چهار راه استراتژیک اقتصادی کشور با کشورهای همسایه و کسب سهم و منافع ملی ناشی از درآمد عرضه و توزیع منابع انرژی و تامین صنایع مرتبط با آن نیز بر کسی پوشیده نیست.

وی تبیین و برنامه ریزی عملیاتی بر پایه تولید ارزش در کنار کسب درآمد از طریق تدوین نقشه راه و برنامه ریزی استراتژیک برای ایجاد شرایط توسعه پایدار سبز در مازندران را از الزامات توسعه دانست.

نشست امضای موافقتنامه طرح توسعه پایدار مازندران روز دوشنبه با محوریت انرژی، فناوری، مدیریت ارزش و تامین در استانداری مازندران و با حضور نماینده ولی فقیه در مازندران و استاندار مازندران، 35 تن از نخبگان صنعت نفت کشور و معاون طرح و برنامه پتروشیمی وزارت نفت برگزار شد .

در پایان این مراسم موافقت نامه طرح توسعه پایدار مازندران به امضای ربیع فلاح جلودار، استاندار مازندران و مهندس سیروس تالاری، رییس هیات مدیره شرکت مهندسی متان رسید.