جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

مازندران در تدوین برنامه ششم، نسبت به سایر استان ها پیش گام بوده است - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مازندران در تدوین برنامه ششم، نسبت به سایر استان ها پیش گام بوده است

مازندران در تدوین برنامه ششم، نسبت به سایر استان ها پیش گام بوده است


معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار مازندران گفت : این استان در تدوین برنامه ششم نسبت به سایر استانها پیشگام بوده است.

مازندران در تدوین برنامه ششم، نسبت به سایر استان ها پیش گام بوده است

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی استانداری مازندران ' علی احسانی گ در جلسه شورای برنامه ریزی استان گفت: پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و با توجه به حساسیت موضوعات مطروحه در جلسات شورای برنامه ریزی، در نیمه دوم سال گذشته در مجموع 6 جلسه برگزار شده، 101 مورد مصوب شده که این میزان در سال جاری و در طی برگزاری 10 جلسه، 179 مصوبه را در پی داشته است.

وی افزود: نظارت و ارزیابی عملکرد از جمله مهمترین وظایف معاونت برنامه ریزی محسوب می شود که تصویب 280 مصوبه از زمان روی کار آمدن دولت جدید تاکنون ، نشانگر عزم مسوولان در خصوص توسعه استان می باشد.

احسانی بیشترین تعداد مصوبات شورای برنامه ریزی را مربوط به کارگروه امور زیربنایی و شهر سازی دانست و تصریح کرد: با توجه به نقش حساس این شورا در برنامه ریزی های استانی لازم است تا مدیران دستگاههای اجرایی عضو این شورا با جدیت در جلسات شرکت نمایند تا با توجه به اقدامات انجام شده در تغییر چشم انداز توسعه و تدوین اصول پایه استان بتوانیم در جهت کاهش کاستی های استان گام برداریم.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار مازندران در بخش دیگری از سخنان خویش به میزبانی مازندران در کارگاه آموزشی برنامه اصول، مبانی و مفاهیم برنامه ریزی با تأکید بر برنامه ریزی هسته های کلیدی نیز اشاره کرد و گفت: موضوع برنامه ریزی هسته های کلیدی با توجه به بحث محوریت توسعه، حول موضوعات مربوط به کاهش نابرابری های استان ها و ایجاد توازن منطقه ای و در راستای حل مشکلات اصلی و استفاده کارا از منابع مالی ، فیزیکی، اجرایی، سرمایه های انسانی و فرهنگی برگزار شده و طی آن اصلی ترین قابلیت ها و تنگناهای توسعه منطقه ای مورد کنکاش و بررسی قرار گرفته است.

وی مزایای برگزاری این قبیل برنامه ها را عدم نیاز به آمار و اطلاعات تخصصی فوق العاده، قابلیت اجرایی بالا، شفافیت در طرح موضوع و قابلیت پایش و نظارت کافی دانست و اذعان کرد: اسناد آمایش سرزمین و توسعه استان و همچنین برنامه پنج ساله توسعه از جمله اسنادی محسوب می شوند که در این برنامه مورد توجه قرار می گیرند.

معاون استاندار با اشاره به ابلاغ دستورالعمل نظام اجرایی تدوین برنامه ششم توسط معاون رئیس جمهور افزود: در این ابلاغیه 6 گام اساسی مطرح شده است که بررسی اسناد فرا دست توسعه ملی، بررسی اسناد موجود توسعه استان، تهیه گزارش شناخت ، تبیین و تحلیل وضعیت موجود توسعه در استان سه گام نخست این ابلاغیه را تشکیل می دهد.

وی افزود: تدوین برنامه توسعه استان با محوریت برنامه ریزی هسته های خط دهنده، پیش بینی نحوه تأمین و تجهیز منابع استان و در آخرین گام، تهیه برنامه عملیاتی استان مطرح شده است که در همین راستا با توجه به برنامه ریزی های انجام شده بخش اعظمی از گامهای اساسی مطروحه در این ابلاغیه در مازندران اجرایی شده و به جرأت می توان گفت که مازندران در تدوین برنامه ششم نسبت به سایر استان ها پیش گام بوده است.

احسانی سهم بری استان در سال جاری را نیز از محل استفاده از ردیف های بودجه ای مورد توجه قرار داد ، مازندران را جزو پنج استان برتر کشور ذکر کرد و گفت: با توجه به اهمیت موضوعات مربوط به بودجه در راستای مصروف داشتن آن در توسعه استان، نیاز است تا با رایزنی و مذاکرات بیشتر، بهره مازندران از ردیف اعتبارات بودجه ای افزایش یابد.