جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

مازندران بیش از 70 هزار بی‌سواد دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

مازندران بیش از 70 هزار بی‌سواد دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، سید علی قاسمی پیش از ظهر امروز به مناسبت هفتم دی‌ماه سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی در نشست خبری که در محل اداره کل آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار کرد: یک‌ سال بعد از حاکمیت جمهوری اسلامی نهضت سوادآموزی در هفت دی سال 58 به فرمان امام راحل به منظور ریشه‌کنی بی‌سوادی در کشور تشکیل شد.

وی با اشاره به اینکه با شعار سراسر ایران مدرسه شود، فعالیت نهضت سوادآموزی به صورت جدی در کشور پیگیری شد، افزود: تحصیل علم و دانش در روایات و احادیث دینی مورد تاکید بزرگان دینی قرار گرفته است.

این مسئول توسعه همه جانبه هر جامعه‌ای را در بهره‌مندی از سواد دانست و یادآور شد: تقویت علمی منابع انسانی در توسعه اقتصادی جوامع موثر است.

قاسمی عوامل پیشگیری از بی‌سوادی در جامعه را در اختیار داشتن آمار دقیق و علمی از جامعه هدف دانست و ادامه داد: لازم است سازمان‌های متولی، آمار دقیقی از بی‌سوادان را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند.

وی مدیریت علمی و نافذ را یکی دیگر از عوامل موثر در انسداد بی‌سوادی برشمرد و اضافه کرد:  سازمان سوادآموزی با اجرای برنامه‌های علمی به منظور انسداد بی‌سوادی سیاست‌گذاری مبتنی بر واقعیت دارد.

قاسمی با بیان اینکه همکاری سایر ارگان‌ها برای شناسایی افراد بی‌سواد سبب می‌شود آموزش و پرورش جامعه هدف را زیرپوشش سوادآموزی قرار دهد، تصریح کرد: ایجاد فرصت برابر در آموزش و رفع تبعیض نژادی مانع توسعه بی‌سوادی در جامعه می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های جدی وزارت آموزش و پرورش انسداد بی‌سوادی است، خاطرنشان کرد: سال گذشته و امسال آموزش و پرورش از طریق ثبت‌نام الکترونیکی دانش‌آموزان روند خوبی را در کنترل تحصیلی جامعه هدف خود دارد.

وی با بیان اینکه برای انسداد مبادی بی‌سوادی اگر دانش‌آموزی در دورترین نقطه مازندران زندگی کند، شناسایی و برای همان یک دانش‌آموز معلم تعیین می‌شود، اظهار کرد: مدرسه یک دانش‌آموزی با یک معلم در یانه‌سر بهشهر و کوات چهاردانگه ساری در حال فعالیت تحصیلی است.

قاسمی استانداردسازی واحدهای آموزشی را گامی برای کیفیت‌بخشی تحصیلی عنوان کرد و ادامه داد: در برخی از مناطق دور دست و روستایی مازندران به دلیل تعداد کم دانش‌آموزان چند مدرسه در قالب یک مدرسه ادغام شد و معلمان متخصص در این مدارس آموزش می‌دهند.

وی با تاکید براینکه تمام تلاش این نهاد زیرپوشش قرار دادن همه لازم‌التعلیمان آموزشی هستند، یادآور شد: هیچ دانش‌آموزی در مازندران نباید محروم از تحصیل باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از 200 دانش‌آموز که از ادامه تحصیل انصراف دادند شناسایی و دوباره به مدرسه برگردانده شدند.

قاسمی با اشاره به اینکه طبق برنامه‌ریزی و تحقق منویات رهبری مبنی بر ریشه‌کنی بی‌سوادی در کشور قرار است تا پایان سال 94 همه گروه هدف 10 تا 49 سال زیرپوشش سوادآموزی قرار گیرند،گفت: مازندران در گروه 10 تا 49 سال بیش از 70 هزار بی‌سواد دارد.

وی ادامه داد: امسال باید 17 هزار و 120 بی‌سواد و کم‌سواد زیرپوشش سوادآموزی قرار گیرند که از این تعداد تاکنون  9 هزار و 253 نفر زیرپوشش سوادآموزی قرار گرفتند.

قاسمی در پایان سخنانش یادآور شد: مازندران در تالیف کتاب درسی سوادآموزی متناسب با رویکرد بومی و محلی همکاری لازم را با سازمان سوادآموزی کشور داشته است.