سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

مازندران بیش از 100 هزار زن سرپرست خانوار دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

مازندران بیش از 100 هزار زن سرپرست خانوار دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، مریم جمشیدی ظهر امروز در آیین افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های بانوان سرپرست و بدسرپرست خانوار که در مرکز خیریه غنچه گل یاس برپا شد، اظهار داشت: مازندران دارای 100 هزار و 340 زن سرپرست خانوار است.

وی با اشاره به اینکه یکی از حساسیت‌های مسئولان استان در حمایت از زنان سرپرست خانوار ایجاد بازارچه و نمایشگاه دائمی در شهرهای استان است، افزود: برای تقویت اشتغال خانگی بانوان رایزنی برای تشکیل بازارچه‌های دائمی با شهرداری و فرمانداری‌های شهرهای استان انجام شد.

جمشیدی ادامه داد: برای تحقق اشتغال بانوان در خانه تفاهم‌نامه همکاری با فنی و حرفه‌ای و بهزیستی منعقد شد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با بیان اینکه یک زن بی‌انگیزه نمی‌تواند نقش کافی در خانه به عنوان همسر و مادر ایفا کند، گفت: اشتغال در خانه به ویژه برای زنانی که به نوعی خود سرپرست، بی‌سرپرست و یا بد سرپرست هستند با کاهش آسیب‌های ناشی از نبود حضور مادر در منزل کمک می‌کند.

جمشیدی با تاکید براینکه برای توسعه اشتغال بانوان هر خانه باید به یک کارگاه تولیدی تبدیل شود، بیان داشت: اشتغال در خانه زنان الگویی برای فرزندان است که این روند در آسیای میانه با موفقیت انجام شد.

وی نمایشگاه دستاوردهای بانوان را ناشی از ذوق و سلیقه هنری زنان جامعه دانست و یادآور شد: اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران توانمندی زنان سرپرست و بد سرپرست خانوار را در حرفه‌های مختلف مورد توجه قرار داد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی مازندران نیز با بیان اینکه 6 هزار سرپرست خانوار زیر پوشش بهزیستی قرار دارند، تصریح کرد: زنان بیوه، مطلقه و زنانی که همسران آنها بیش از 66 درصد از کار افتاده شوند از خدمات مستمری بهزیستی که از 50 تا 100 هزار تومان در هر ماه بهره‌مند می‌شوند.

فاطمه پورفاطمی ارائه تسهیلات لازم برای فرزندان در حال تحصیل زنان سرپرست و بدسرپرست خانوار را از دیگر حمایت‌های بهزیستی دانست و ادامه داد: 50 درصد بیمه تامین اجتماعی زنان زیر پوشش بهزیستی را تقبل کرده و بقیه از محل هدفمندی یارانه‌ها تامین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات ودیعه مسکن، وام خود اشتغالی و اشتغال‌زایی زنان سرپرست خانوار از طریق بهزیستی تامین می‌شود، گفت: وام اشتغال بانکی ویژه مددجویان بهزیستی از پنج تا 15 میلیون است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی مازندران یادآور شد: توانمندی زنان سرپرست خانوار در هشت شاخص بررسی می‌شوند اگر در هر شاخصی مشکلی باشد بهزیستی به تقویت آن می‌پردازد.

وی افزود: بازتوانی زنان سرپرست خانوار برای خارج شدن از چرخه حمایت مستقیم بهزیستی در اولویت فعالیت‌ها قرار دارد.

به گزارش فارس، بازارچه دائمی ویژه تولیدات زنان سرپرست خانوار از دغدغه‌ها بانوان مازندران است که سال‌های قبل از سوی اداره کل امور بانوان استانداری پیگیری شد هنوز بعد از 10 سال میسر نشد.

{jcomments off}