سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

مازندران به 263 باب کتابخانه عمومی نیاز دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

مازندران به 263 باب کتابخانه عمومی نیاز دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان چالوس، عبدالحسین باقری در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی و نهضت مطالعه مفید شهرستان چالوس اظهار داشت: نگاه ما در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران بر این بود که از اعتبارات استانی در شهرستان‌ها نیز استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت موجود در شهرستان چالوس و این‌که شهرستان چالوس رتبه برتر و نمونه کتابخانه‌های عمومی استان را نیز از آن خود کرده است بر آن شدیم تا بخشی از اعتبارات استانی را به این شهرستان نیز اختصاص دهیم.

باقری با اعلام برگزاری جشنواره خیرین کتابخانه‌ساز در استان مازندران و شهرستان‌های آن بیان داشت: با توجه به دستور نهاد کتابخانه‌های عمومی در ابتدای امر تصمیم داشتیم ، برگزاری سلسله جشنواره‌های خیرین مازندران ابتدا در استان صورت پذیرد و سپس به صورت مجزا در شهرستان‌ها اجرا شود اما به‌دلیل استقبال خوب شهرستان‌ها قرار شد ابتدا شهرستان‌ها در این زمینه پیش‌قدم شوند.

وی خاطر‌نشان کرد: تنها دغدغه اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران پایین بودن حقوق کارکنان و بحث پرداختی‌ها می‌باشد که باید تدابیری برای آن اندیشید.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران تصریح کرد : بزرگترین نعمت ما درحوزه انجمن کتابخانه‌، خیرین کتابخانه‌سازهستند که خوشبختانه در سطح استانی و شهرستانی فعال هستند‌.

وی با اشاره به این که اداره کل کتابخانه های عمومی استان مازندران در دولت تدبیر و امید به‌دنبال ایجاد فضایی جدید برای اهالی کتاب و کتابخوانی است گفت : با توجه به تمام محدودیت‌ها، کمبودها و تنگناها در حوزه کتاب، به دنبال ایجاد فضایی بسیار شاداب و جذاب برای مراجعین و مخاطبین کتابخانه‌های عمومی هستیم.

باقری اذعان داشت:  ارتقاء وضعیت فرهنگی در گرو تلاش‌های مردمی و نهادهای فرهنگی از جمله کتابخانه‌های عمومی و خیرین کتابخانه‌ساز می‌باشد.

وی با تاکید بر پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه‌های عمومی از درآمد شهرداری‌ها متذکر شد: اگر شهرداران چالوس، هچیرود و مرزن‌آباد مشکلات کتابخانه‌های عمومی را مانند دیگر مشکلات شهری بدانند و در پرداخت نیم درصد کتابخانه‌های عمومی به‌موقع اقدام کنند بسیاری از مشکلات مالی کتابخانه‌های عمومی نیز برطرف می‌شود.

این مسئول تعداد کتابخانه‌های عمومی استان را 100 باب اعلام کرد و اظهار داشت: بر اساس سند چشم‌انداز افق 1404 و با توجه به گستردگی و پراکندگی جمعیت در استان، باید سرمایه لازم جهت تامین زمین و ساخت 113 کتابخانه دیگر در دستور کار قرار گیرد و بر اساس نیاز استان مازندران به 263 باب کتابخانه نیازمند است.

{jcomments off}